آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۵۵

 • هیتلر و سیاست‌های توسعه‌طلبانه آلمان

  کشور آلمان که در جنگ‌جهانی اول شکست خورد، ناچار شد با امضای پیمان صلح ورسای، تحمیلات و پیامدهای آن را بپذیرد. این کشور مغلوب، به‌دلیل پذیرش مسوولیت جنگ، طبق ماده ۲۳۱ معاهده صلح ورسای، تمام متصرفات مستعمراتی‌اش را از دست داد، بخش قابل‌توجهی از سرزمین و مردمش را به همسایگان واگذار کرد، ارتش متفقین برای ضمانت اجرای معاهده صلح در خاکش ماندگار شد و حقوق یک دولت مستقل از جمله تاسیس ارتش از آن سلب شد.
 • مسائل علم پزشکی در عصر صفوی

  از معضلاتی که در عصر صفوی برای پزشکان وجود داشت عدم امنیت جانی و مالی بود، در واقع زندگی پزشک دربار در گرو سلامتی پادشاه بود و با بیماری یا مرگ شاه، پزشکان او در معرض خطر و تهدید قرار می‌گرفتند. کمپفر در این باب می‌آورد: «این شاه (شاه صفی) که تنش روز به روز فسرده‌تر، کاهیده‌تر و رنگش زردتر می‌شد، بی‌میلی‌اش نسبت به غذا نشان از این بود که سلامتش مختل شده است. حکیم‌باشی از علاج کردنش درمانده بود، همه حذاقت و مهارتش را در کار درمان کردن به‌کار گرفته بود و همه بی‌فایده ماند. از این رو به جان خود و جان او بیمناک بود، زیرا جان او به جان شاه بستگی داشت و اگر پادشاه در اثر بیماری در می‌گذشت، حکیم‌باشی را به سبب عدم مهارت در مداوای بیمار می‌کشتند یا دست‌کم کلیه دارایی‌اش را مصادره و خودش را تبعید می‌کردند. چنان که بر هر دو طبیب شاه عباس ثانی این ماجرا رفت...»
 • سناریویی که فقط شاه پسندید!

  حسنعلی مهران (از مدیران بانک مرکزی در دوره پهلوی دوم) می‌گوید: «آنچه من از کنفرانس رامسر به یاد می‌آورم این است که سناریوهای مختلفی در حضور شاه مطرح شد که در صورت اتخاذ هر سیاست، کشور به کدام سو می‌رود. مثلا کارشناسان سازمان برنامه سه سناریو در حضور شاه مطرح کردند. آنها دو سناریو را مناسب می‌دانستند و سناریوی سومی را هم مطرح کردند و تاکید داشتند که اجرای آن، تبعات زیادی خواهد داشت. به‌طور مشخص تاکید کارشناسان این بود که بهتر است سناریوی سوم اجرایی نشود. اما درست همان سناریوی سوم انتخاب شد. عملا همان سناریویی انتخاب شد که کارشناسان سازمان برنامه آن را به صلاح کشور نمی‌دانستند.»
 • وقایع ۱۰ بهمن ۵۷

  ۱۰ بهمن ۱۳۵۷ در ادامه رویدادهای انقلاب اسلامی مردم ایران اتفاقاتی افتاد که نظر جهانیان را به خود جلب کرد سر خط برخی از وقایع آن روز چنین است:
 • پرتاب رنجر ۶

  ۳۰ ژانویه ۱۹۶۴ در ادامه پروژه فضایی رنجر، ششمین سفینه نیز به ماه پرتاب شد.
 • جمهوری شدن هلند

  ۳۰ ژانویه ۱۶۴۸ هلند به جمهوریت دست یافت. هلند تا پیش از استقلال به نام هلند هابسبورگ شناخته می‌شد؛ چراکه زیر فرمان امپراتوری هابسبورگ بود.
 • صدارت هیتلر

  ۳۰ ژانویه سال ۱۹۳۳ آدولف هیتلر صدر اعظم آلمان شد. این آغاز دوره‌ای تازه در جهان و زمینه‌ساز جنگ جهانی دوم بود.
 • ۱۷ هزار پوند برای «نبرد من»

  سال گذشته یک نسخه نایاب از کتاب «نبرد من» آدولف هیتلر که امضای نویسنده روی جلد آن دیده می‌شد در حراج سیلوودز در لنکشایر بریتانیا به قیمت ۱۷ هزار پوند به فروش رفت. این نسخه از کتاب نبرد من با جلد پارچه‌ای آبی، سال ۱۹۳۵ چاپ شده بود. پیتر کادوگن، خبرنگار اسبق روزنامه میل آکسفورد، این نسخه از کتاب را در اواخر دهه ۳۰ میلادی هنگام سفر به مونیخ هدیه گرفته بود. کتاب نبرد من که اولین بار در سال ۱۹۲۵ منتشر شد، نشان‌دهنده ایدئولوژی و برنامه سیاسی هیتلر برای آلمان بود. معروف است که هیتلر، این جنایتکار بزرگ، در مقابل امضای هر نوع سند یا متنی مقاومت می‌کرد و به همین دلیل این نسخه امضاشده از کتاب «نبرد من» بسیار کمیاب و خاص است.
 • عثمانی و ورود به جنگ جهانی اول

  ظهور قدرت آلمان پس از سال ۱۸۷۰ و همراه با آن سقوط نسبی قدرت فرانسه، به ویژه از لحاظ قدرت اقتصادی و تعداد نفوس، ضعف رو به رشد امپراتوری عثمانی و برخورداری‌های پایان‌ناپذیر میان دو امپراتوری درحال فروپاشی شرقی یعنی اتریش- هنگری(مجارستان) و روسیه، همه به یک دوره طولاتی دیپلماسی بین‌المللی ناآرام و گاه توفانی منجر شد و در این بین بسیاری از دولتمردان اروپایی دهه‌های ۱۸۸۰-۱۸۷۰ انتظار داشتند که جنگ بزرگی در آینده به وقوع بپیوندد.
 • نسب زندیه ناصرالدین شاه!

  دکتر سعید میرسعیدی
  شاید کمتر شنیده باشیم که در رگ‌های ناصرالدین شاه قاجار خون زندیه هم جاری بوده است. واقعیت این است که چهارمین شاه قاجار از طرف مادر نسبی به زندیه می‌رساند.

بیشتر