آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۱۶

 • الگوی مدیریت صنعتی

  دکتر رضا نیازمند، هجدهم آذرماه سال جاری چشم از جهان فروبست. وی در سال ١٣٠٠ در همدان به دنیا آمد و در ٢٢سالگی در رشته مهندسی معدن فارغ‌التحصیل شد. سپس در خارج از کشور تحصیلات خود را تا مقطع دکترای مدیریت صنعتی ادامه داد. نیازمند، عناوین و سمت‌هایی همچون بنیان‌گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، بنیان‌گذاری سازمان مدیریت صنعتی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران و معاون وزیر اقتصاد در زمان علینقی عالیخانی را در کارنامه کاری خود دارد. دو سال بعد از تشکیل شرکت سهامی معادن مس سرچشمه در اسفندماه ۱۳۵۰، مهندس نیازمند به‌عنوان اولین مدیرعامل این شرکت انتخاب شد و تا سال ۱۳۵۴ مدیریت آن را به عهده داشت. در این جا بخشی از گفت‌وگوی تجارت فردا با او را می‌خوانید:
 • ایدرو چگونه شکل گرفت

  ریشه‌های شکل‌گیری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران را باید در چند علت تعریف کرد. اگر به شیوه روش‌شناختی به شکل‌گیری ایدرو نگاه کنید می‌بینید که یکی از دلایل شکل‌گیری این سازمان، وضعیت اقتصادی در دوره نخست‌وزیری امینی است. در این دوره کارخانه‌ها ازکارافتاده بود. وضعیت اقتصادی به‌شدت خراب بود به شکلی که نخست‌وزیر گفت کمربندها را سفت کنید و این نشان از نگرانی مسوولان نسبت به وضعیت اقتصادی در آن زمان داشت.
 • پیشنهاد ملی شدن نفت

  ۲۵ آذرماه ۱۳۲۹ دکتر مصدق نماینده اول تهران و ۱۰ تن از یارانش در کمیسیون نفت مجلس شورای ملی، طی گزارشی مبسوط پیشنهاد کردند که قرارداد سال ۱۹۳۳ ایران و انگلستان لغو و صنعت نفت ایران ملی شود و در دست دولت قرار گیرد.
 • روز پژوهش

  روز ۲۵ ‬ آذر از سوی «شورای فرهنگ عمومی کشور» به نام روز پژوهش نام‌گذاری شده است. وزارت علوم تحقیقات و فناوری نیز از سال ۱۳۷۹ ‬ چهارمین هفته آذر ماه را به نام هفته پژوهش نام‌گذاری کرد که از سال ۱۳۸۴‬ به «هفته پژوهش و فناوری» تغییر یافت.
 • طرح دولتی‌سازی تلویزیون

  دولت در ۲۵ آذرماه ۱۳۴۲ با اختصاص بودجه به اداره انتشارات و رادیو از این اداره خواست که در زمینه ایجاد تلویزیون دولتی تحقیق و پژوهش کند. در آن زمان در ایران تنها دو فرستنده تلویزیون (غیردولتی) در تهران و خوزستان وجود داشت. تلویزیون دولتی از ۱۳۴۵ آغاز به‌کار کرد و از ۱۳۵۰ رادیو دولتی به آن ضمیمه شد و سازمان رادیو تلویزیون ملی به‌وجود آمد.
 • مذاکرات فریزر با نمایندگان شرکت‌های نفتی در ایران

  مذاکرات فریزر، رئیس هیات‌مدیره شرکت نفت ایران و انگلیس با نمایندگان شرکت‌های نفتی در ایران طی روزهای ۲۳ و ۲۴ آذر ۱۳۳۲ (۱۴ و ۱۵ دسامبر ۱۹۵۳) در لندن انجام شد.
 • مهار چاه آغاجاری

  بیست و ششم آذر ۱۳۵۳ کارشناسان و آتش‌نشان‌های شرکت ملی نفت، پس از دو ماه تلاش موفق شدند آتش‌سوزی چاه شماره ۱۳۱ آغاجاری را مهار کنند. در اثر این آتش‌سوزی دکل عظیم چاه بر اثر حرارت ذوب شد.
 • نفت و استعفای مشیرالدوله

  دولت‌های ایران از سال ۱۳۰۰ ش. در صدد بودند که مستشاران آمریکایی را به جای مستشاران بریتانیایی و روسی به‌کار بگمارند و به همین سبب، مذاکره با کمپانی‌های نفتی آمریکایی به‌ویژه کمپانی استاندارداویل آغاز شد. سیاست خارجی ایران از منظر مساله نفت تحت‌نظر مستقیم مشیرالدوله رئیس‌الوزرا قرار داشت و حکیم‌الملک وزیر امورخارجه در مذاکرات نفتی دخالت چندانی نمی‌کرد.

بیشتر