آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۰۶

 • تانک‌های چیفتن؛ بازی انگلیسی

  در روزهای اخیر، اظهارنظرهای مختلفی از سوی دیپلمات‌ها، مورخان، تحلیلگران و روزنامه‌نگا ران در تهران و لندن، در موضوع طلب چند صد میلیون پوندی ایران از بریتانیا و بازپرداخت آن پس از ۳۸ سال مطرح شده است.
 • دکتر حشمت، انقلابی مصلح

  کتاب «یادی از دکتر حشمت جنگلی» اثر محمود پاینده لنگرودی به توصیف شخصیت یکی از یاران برجسته میرزا کوچک‌خان می‌پردازد که در نهضت جنگل همپای میرزا جنگید و در این راه کشته شد. در بخشی از این کتاب آمده است: «در میان مبارزان جنبش جنگل، دکتر حشمت یکی از استوانه‌های اصلی این نهضت بود که از نخستین روزهای شکل‌گیری آن، همراه و همپای میرزا کوچک‌خان گام برداشت و بار بسیاری از مرارت‌ها را بر دوش کشید.»(ص۸)
 • از پای درآمدن سردار جنگل

  یونس استادسرایی، مشهور به میرزاکوچک‌خان ۱۱ آذر ۱۳۰۰در ارتفاعات تالش گرفتار بوران شد و جان سپرد. او مبارز انقلاب مشروطه و رهبر جنبش جنگل بود.
 • اعتراض انگلیسی‌ها به دستبرد دزدها

  دوم دسامبر۱۹۱۲ پنج سال پس از تقسیم ایران به دو منطقه تحت نفوذ انگلستان و روسیه، با اینکه انگلیسی‌ها درمنطقه نفوذشان ازجمله استان فارس برای خود، نیروی نظامی «اس. پی. آر.» را به‌وجود آورده بودند به مقامات فارس شدیدا اعتراض کردند که چرا در راه کازرون به شیراز دزدان به یک کاروان دستبرد زده‌اند، زیرا که اموال دو، سه هندی تبعه انگلستان هم ضمن این دستبرد سرقت شده بود. کنسول‌های انگلستان در شهرهای منطقه نفوذ، مداخله وسیعی در امور اعمال می‌کردند و در آنجا همه کاره بودند.
 • نطق نفتی مصدق

  ۱۱ آذر ماه ۱۳۲۳ خورشیدی دکتر محمد مصدق نماینده تهران هنگام تسلیم طرح مهم خود به مجلس مبنی بر محدود کردن مذاکره مقامات دولتی در زمینه نفت با بیگانگان، نطق تاریخی‌ای ایراد کرد. طرح مصدق و یارانش، همان روز به تصویب رسید. به موجب این طرح مصوب هیچ مقام ایرانی حق مذاکره با بیگانه بر سر نفت، جز فروش آن را نداشت و متخلفان به ۳ تا ۸ سال زندان و محرومیت ابد از خدمات دولتی محکوم می‌شدند. در پی تصویب همین طرح بود که معاون اول وزارت امور خارجه شوروی که برای مذاکره درباره امتیاز نفت شمال ایران به تهران آمده بود دست خالی از ایران رفت.
 • پیروزی ارتش ناپلئون بر روسیه و اتریش

  دوم دسامبر سال ۱۸۰۵ میلادی ناپلئون بناپارت در یکمین سالروز امپراتور شدنش در یک جنگ یک‌روزه در منطقه «آسترلیتس» ارتش‌های متحد روسیه و اتریش را شکست داد. شمار سربازان روسیه و اتریش در این جنگ دو برابر نیروهای ناپلئون بود. در این جنگ ۲۶ هزار تن کشته شدند.
 • آغاز نیروی دریایی مدرن ایران

  کشتی پرسپولیس نخستین ناو جنگی مدرن بود که به فرمان ناصر‌الدین شاه برای نیروی دریایی ایران خریداری شد. این کشتی در اواخر دوره ناصرالدین شاه، از آلمان به بندر بوشهر آورده شد. روزنامه مظفری شماره نهم به سال ۱۳۲۰ ق می‌نویسد: «اولین رئیس ایرانی این کشتی جناب احمد خان دریابیگی بود که از روسای قشون و از شاگردان پیاده نظام مدرسه دارالفنون به شمار می‌رفت و به دلیل لیاقتی که از خود ابراز داشته بود، به ریاست کشتی پرسپولیس منصوب شد.»
 • غروب جلال

  جلال آل‌احمد، نویسنده و محقق بزرگ معاصر ۱۱ آذر ماه ۱۳۴۸ در ۴۶ سالگی چشم بر جهان فروبست. او تاثیری چشمگیر در فضای فرهنگی و اجتماعی دهه ۴۰ و ۵۰ داشت. آل‌احمد نویسنده کتاب‌های ارزشمندی همچون «نفرین زمین»، «سنگی بر گوری»، «مدیر مدرسه»، «سه‌تار»، «خسی در میقات»، «درخدمت و خیانت روشنفکران» و «غرب‌زدگی» است. سفرنامه «اورازان» یکی از آثار خوب تحقیقی آل‌احمد محسوب می‌شود که نشانگر توجه او به اجتماعیات و زندگی مردم است.

بیشتر