آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۰۴

 • بحران مالی به سود همسایه شمالی

  یکی از مشکلات دامنگیر ایران پس از مشروطیت، بحران مالی و اقتصادی بود. ایرانیان که همیشه برای برون‌رفتن از چنگال قدرت‌های رقیب استعماری به نیروی سوم می‌اندیشیدند، در این بحبوحه با اندیشه ایجاد دگرگونی اساسی در مالیه و اقتصاد ایران باز هم به فکر یک نیروی بی‌طرف افتادند و استخدام مورگان شوستر آمریکایی برای رسیدگی و به‌سامان‌ درآوردن مالیه ایران با همین هدف صورت گرفت. حال بخوانید که چه بر سر وضع مالی و اوضاع مالیه ایران پس از مشروطه آمد و روسیه چگونه گستاخانه ایران را به بهانه نفوذ قدرت رقیب، با تهدید جدی مواجه کرد.
 • اولتیماتوم روس برای اخراج مورگان شوستر آمریکایی

  ۸ آذر ۱۲۹۰ خورشیدی دولت روسیه به ایران اولتیماتوم داد که ظرف ۴۸ ساعت مورگان شوستر آمریکایی را که برای اصلاح خزانه‌داری و مالیه ایران استخدام شده بود، برکنار کند و از این پس نیز بدون جلب موافقت قبلی دولتین روسیه و انگلستان به استخدام مشاور از خارج دست نزند.
 • اختیارات و اقدامات میلسپو

  طبق قانون ۲۱ آبان ۱۳۲۱، رئیس‌کل دارایی وظیفه داشت وضعیت مالی ایران را بررسی و راجع‌به مالیات، موازنه بودجه، کارهای بانکی و گمرکی و سایر امور اقتصادی آنچه را که لازم است به دولت پیشنهاد کند (بوندارفسکی، ۱۳۵۸: ۲۸). عنوان رئیس‌کل دارایی به این معنا بود که فعالیت‌های میلسپو فقط جنبه مشورتی نداشت بلکه از امکانات اجرایی نیز برخوردار بود (لنچافسکی، ۱۳۵۱: ۳۳۱).
 • اعتراض به عهدنامه ایران و افغانستان

  در اوایل دوره قاجاریه بخش‌هایی از افغانستان جزئی از خاک ایران به‌شمار می‌رفت و حاکمان آن از دولت مرکزی ایران فرمان می‌گرفتند. اما به زودی این نواحی صحنه رقابت‌های سیاسی و استعماری قرار گرفت.
 • درگذشت جغرافیدان ایرانی

  دکتر حسین بیک‌زاده‌شکویی، ۲۸ شهریور ۱۳۸۴ خورشیدی در تهران درگذشت.
 • کنسرت برای کمک به حادثه‌دیدگان در عصر قاجار

  دکتر احمد چایچی
  منبع: مجله ممالک محروسه: برگزاری کنسرت برای حادثه‌دیدگان و قحطی زدگان سنت دیرینه‌ای دارد و به دوره قاجار باز می‌گردد و بی‌مناسبت نیست این روزها به مناسبت زلزله مصیبت‌بار کرمانشاه یاد و نام درویش‌خان پیشگام بزرگ این کار گرامی داشته شود. او را یکی از هنرمندان نامی و استادان موسیقی ایرانی در اواخر دوره قاجاریه به‌حساب می‌آورند. پدرش حاجی بشیر از تات‌های طالقان (زیدشت) و مادرش از ترکمانان بود.
 • پایان مذاکرات کنسرسیوم

  ۲۹ نوامبر ۱۹۶۶ مذاکرات هفت‌روزه نمایندگان ایران و کنسرسیوم نفت در تهران پایان یافت و ۳۰ نوامبر ۱۹۶۶ اعلام شد که اختلاف‌نظر طرفین برطرف شده است، ولی جزئیات این مذاکرات اعلام نشد. این اختلاف‌نظر از چند ماه پیش رخ داده بود، ۲۹ اکتبر دولت ایران به کنسرسیوم اخطار کرده بود که اگر نظر ایران تامین نشود، قرارداد نفت را کان‌لم‌یکن خواهد کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر