آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۱۹۶

 • لزوم ارتباط جامعه‌شناسی با تاریخ

  دنیای اقتصاد: انجمن جامعه‌شناسی ایران در ادامه سلسله نشست‌های خود در رابطه با جامعه‌شناسان ایرانی و جامعه ایرانی به سراغ احمد اشرف به‌عنوان یکی از مهم‌ترین کسانی که جامعه ایرانی را از زاویه تاریخی مورد واکاوی قرار داده، رفته است و نشستی را به همین مناسبت در روز یکشنبه ۲۱ آبان ماه برگزار کرد. دکتر پرویز پیران استاد پیشین دانشگاه علامه طباطبایی میهمان این نشست بود که کوشید در نگاهی به جامعه ایران با عنوان «دیالکتیک عام و خاص» گذاری بر شماری از آثار احمد اشرف نیز داشته باشد.
 • قرار داد تقسیم ایران

  ۱۸ نوامبر سال ۱۹۰۷ ایسفولسکی وزیر امور خارجه وقت روسیه متن قرارداد انگلستان و روسیه منعقد در ۳۱ اوت همین سال مبنی بر تقسیم ایران میان خود را به پارلمان تازه تاسیس روسیه (دوما) جهت اطلاع تسلیم کرد. این قرارداد در سن‌پترزبورگ به امضا رسیده بود.
 • جمع‌آوری اعانه برای قحطی‌زدگان روسیه

  رضاخان وزیر جنگ و رئیس کمیسیون جمع‌آوری اعانه برای قحطی‌زدگان روسیه، به منظور جمع‌آوری اعانه، از اعضای این کمیسیون دعوت کرد تا روز شنبه ۲۷ آبان‌ماه۱۳۰۰ در عمارت دیویزیون قزاقخانه حضور به هم رسانند. در این سال مردم روسیه به بلای سخت قحطی گرفتار بودند و فرخی یزدی در این باره سرود: مگر که دیو سفید است این بلای سیاه/ که کرده روسیه را مبتلا چو کیکاووس یکی به ساحل ولگا ببین که ناله زار/ فشار گرسنگی را چه سان کند محسوس
 • اظهارات طهماسبی

  خلیل طهماسبی که در اسفند سال ۱۳۲۹ رزم‌آرا نخست‌وزیر وقت را در مسجد سلطانی (مسجد شاه واقع در منطقه بازار تهران) ترور کرده بود پس از تصویب قانون معاف شدنش از مجازات، ۲۷ آبان سال ۱۳۳۱ (۱۸ نوامبر ۱۹۵۲) در مصاحبه با مطبوعات گفت: خیانت رزم‌آرا به وطن، بر ما (جمعیت فداییان اسلام) محرز شده بود و من برانداختن او را برعهده گرفتم.
 • انحلال سواران ایالتی و حکومتی

  در روز ۲۷ آبان ۱۳۰۰ با توجه به اینکه در بروجرد و لرستان، اصفهان، استرآباد و اراک نیروهای نظامی حضور داشتند و قرار بود به زودی نواقص آنان برطرف شود، به منظور صرفه‌جویی و تعدیل بودجه بنا به مصوبه هیات دولت مقرر شد، سواران ایالتی و حکومتی نقاط فوق از اول آذرماه منحل گردد. مصوبه هیات دولت نیز به وزارت مالیه ابلاغ شد که از تاریخ مزبور بودجه‌ای برای سواران ایالتی و حکومتی پرداخت شود. در صورت اجرای این تصمیم از این بابت، سالانه بیش از یکصد و پنجاه هزار تومان در هزینه‌های دولت صرفه‌جویی می‌شد.
 • ژرفایاب

  منبع :به نقل از مقاله ای از جعفر سپهری: برای تعیین ژرفنای آب در دریا، به‌ویژه مناطق ساحلی دریای پارس و دریای مکران، ایرانیان ابزاری اختراع کرده و به‌کار می‌بردند که شباهت زیادی به شاقول بنایی داشته ‌است. هرچند که اختراع آن به سندباد ناخدای پرآوازه ایرانی نسبت داده شده ‌است، اما اکتشافات اخیر کشتی‌های غرق شده ایرانی در دریای اژه، که در یورش به یونان شرکت داشته‌اند، نشان می‌دهد که از دوران هخامنشیان، ایرانیان این ابزار را شناخته و به‌کار می‌بردند.
 • موسسات کشورهای خارجی در ایران

  موسسات فرهنگی، بهداشتی و درمانی که کشورهای خارجی در دوره قاجار ساخته‌اند، شامل مدرسه، مراکز درمانی و بهداشتی و دانشکده است. این موسسات را عمدتا هیات‌های مذهبی کشورهای فرانسه، انگلیس، آمریکا و روس ساخته‌اند و اغلب نیروهایشان نیز از طریق آنها تامین می‌شده است. طبق نظر الگود این هیات فرانسوی بود که بذر ساخت موسسات فرهنگی و انسان‌مدارانه را در ایران کاشتند. اولین مدرسه که از روش نوین تدریس در آن استفاده می‌شد مدرسه‌ای بود که جاستین پرکینز دو ماه پس از ورود به ارومیه دریکی از اتاق‌های خانه خود تاسیس کرد. این مدرسه روز ۱۸ ژانویه ۱۸۳۶ م با هفت دانش‌آموز گشایش یافت. همچنین اوژن بوره کشیش فرانسوی، کسی بود که اولین مدرسه نوین مختلط را که در آن شاگردان مسلمان و ارمنی در یک کلاس درس می‌خواندند، در ۱۶ ژوئن ۱۸۳۹ م در تبریز ساخت.
 • نقش ایرانیان ارمنی در معماری شهری

  وقایع تاریخی، استبداد حکومت‌های داخلی و استعمار کشورهای اروپایی مانع از تبدیل اقتصاد تجاری به اقتصاد صنعتی در ایران شدند.
 • راه‌اندازی چراغ الکتریسیته در تهران

  در این سفر اخیر فرنگستان فقط یکی از کوچه‌های پاریس با این چراغ روشن می‌شد و مشهود و ملحوظ نظر مرحمت اثر همایون شده مقرر فرمودند جناب امین‌الملک اسباب چرخ بخار و سایر لوازم این چراغ را به‌دارالخلافه بیاورد. چندی قبل مسیو فابیوس معلم با اسباب و لوازم این‌کار به‌دارالخلافه رسید و در مجمع‌الصنایع جنب خیابان باب‌همایون چرخ بخار و کارخانه چراغ را مرتب کرده بودند.

بیشتر