آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۱۸۵

 • اتحاد انقلابی

  افسانه روشن
  از دوران قاجار که روزنامه‌ها برای اولین‌بار در ایران انتشار یافتند، در شمار منابع مهم این دوران نیز قرار گرفتند. این منابع جدید اما ارزشمند، در اغلب زمینه‌های حیات جامعه دوران خود، نکات و پاسخ بسیاری از سوالات را آشکار کرده و زوایای تاریکی از تاریخ را برای محققان روشن می‌سازند. اما این منابع مهم دوران قاجار خود سرگذشتی دارند که توجه به آن نیز می‌تواند پاسخگوی برخی مسائل تاریخی باشد.
 • پایان خاندان قاجار

  منبع: مجله ممالک محروسه: مجلس شورای ملی، در جلسه نهم آبان ۱۳۰۴، ماده واحده‌ای مبنی بر خلع قدرت و انقراض سلسله قاجار را به تصویب رساند. در پی این جلسه، خاندان قاجاریه پس از یکصد و پنجاه سال سلطنت، با یک قیام و قعود ساده، به سرعت منقرض شد.
 • ۱۳ آبان، واقعه به یاد ماندنی

  آبان در ایران به‌عنوان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و روز دانش‌آموزنامیده شده است. علت نام‌گذاری این روز، واقعه کشتار جمعی دانش‌آموزان و دانشجویانی است که به نشانه اعتراض به حکومت پهلوی در صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در محوطه دانشگاه تهران جمع شده بودند.
 • صدمین سال انقلاب اکتبر

  انقلاب اکتبر که با عنوان «انقلاب بلشویک‌ها» نیزشناخته می‌شود درواقع ازماه فوریه ۱۹۱۷ آغاز و در ۲۵ اکتبر۱۹۱۷ به پیروزی رسید. در ۲۵ اکتبربود که «لنین» و «تروتسکی» دو رهبر انقلاب بلشویکی هواداران خود را برای سرنگونی دولت قانونی «کرنسکی» به خیابان‌ها آوردند و نظام حاکم رو به افول نهاد.
 • شلیک به قلب وزیر دربار

  ۱۳ آبان ۱۳۲۸ خورشیدی عبدالحسین هژیر، وزیر وقت دربار در مسجد سپهسالار هدف حمله قرارگرفت و روز بعد جان سپرد. حسین امامی ضارب او، از فدائیان اسلام، به عمل خود اعتراف کرده و در بازجویی، ادامه حیات هژیر را برای وطن زیان‌آور خوانده بود. وی پس از محاکمه، اعدام شد. حسین امامی پس از محکوم شدن در دادگاه بدوی درخواست تجدیدنظر نداده بود.
 • پرداخت ماهانه ۳۰۰ هزار تومان به شاه

  سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) طی گزارشی در سال ۱۳۳۷ طی سندی به پرداخت ماهانه ۳۰۰ هزار تومان به شاه اشاره کرده است.
 • گروگانگیری به روایت کارتر

  کتاب «۴۴۴ روز: م‍اج‍رای‌ گ‍روگ‍ان‌ه‍ای‌ آمریکایی‌ در ایران» ن‍وش‍ت‍ه‌ جیمی ک‍ارت‍ر، رئیس‌جمهور وقت آمریکا شرح گروگان‌گرفتن کارمندان سفارت این کشور در تهران است که بخشی از آن را می‌خوانید:
 • ازدواج‌های تجار

  ازدواج در خانواده تجار با گروه‌های هم‌شأن طبقه خود یا از بین خانواده علمای هم ردیف صورت می‌گرفت و این نوع وصلت جبهه متحدی در مقابل باج‌خواهی حکام ایجاد می‌کرد.
 • آمریکا و فروش اسلحه به ایران در سال ۵۷

  منبع: مرکز اسناد انقلاب اسلامی: در مقطع پیروزی انقلاب اسلامی، وضعیت فروش سلاح به ایران کاملا تغییر کرد. در ماه فوریه ۱۹۷۹ تعدادی از اعضای کمیسیون نیروهای مسلح ایالات‌متحده نسبت به امنیت سلاح‌های فوقپیشرفته ارتش ایران ابراز نگرانی کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر