• توزیع درآمد ملی؛دغدغه اصلی ریکاردو

  ماهرخ ابراهیم‌پور: با آنکه بنیان‌گذار مکتب کلاسیک آدام اسمیت است اما، دیوید ریکاردو نظریه‌های این مکتب را به بالاترین حد خود توسعه داده است. ریکاردو در تجزیه و تحلیل مسائل اقتصادی‌ فکر خود را به جای تولید، متوجه توزیع می‌کند.
 • امانوئل نوبل، تاجر سوئدی

  روح‌اله حاتمی:‌امانوئل نوبل (Emanuel Nobel) تاجر برجسته سوئدی در حوزه نفت، فرزند ارشد لودویگ نوبل و برادرزاده آلفرد نوبل بود. وی زاده ۱۰ ژوئن ۱۸۵۹ در سن‌پترزبورگ بود و بعد از مرگ پدرش در ۱۸۸۸ عهده‌دار تجارت روغن خاندان نوبل موسوم به «برانوبل» شد؛ یک امپراتوری تجارت نفت به مرکزیت باکو که بزرگ‌ترین شرکت تولید نفت در اروپا به‌شمار می‌رفت. در این شرکت برادران و خواهران امانوئل نوبل سهامداران عمده بودند.
 • مویا گرین، بازرگان کانادایی

  دیم مویا مارگریت گرین (Dame Moya Marguerite Greene) بانوی بازرگان کانادایی است که تا سال ۲۰۱۸ رئیس «رویال میل» و پیش از آن رئیس پست کانادا بود. وی در ۱۰ ژوئن ۱۹۵۴ در سنت‌جان واقع در نیوفاندلند به‌دنیا آمد.وی در ۱۹۷۴ از دانشگاه مموریال نیوفاندلند فارغ‌التحصیل شد و سپس وارد مدرسه حقوق آسگود‌هال شد و در ۱۹۷۹ مدرک خود را اخذ کرد.
 • زمینه‌سازی برای رشد اقتصادی

  مالزی تا پیش از سال ۱۹۷۰، کشوری فقیر محسوب می‌شد و بیش از ۴۹ درصد مردم در فقر‌مطلق به‌سر می‌بردند. این کشور در آن زمان، به‌طور عمده مواد خام و کشاورزی شامل قلع، نفت، کائوچو و روغن نخل تولید می‌کرد. درآمد سرانه‌اش در زمان استقلال حدود ۲۵۰ دلار و سهم تولیدات صنعتی در صادرات‌اش، ناچیز و در حد ۱۳ درصد بود.
 • جرمی بنتام نظریه‌پرداز فایده‌گرایی

  فرزانه ابراهیم‌پور: با نگاهی اجمالی به عقاید و آرای جرمی بنتام فیلسوف «فایده‌گرا» مشخص می‌شود او پیرو اصل سود همگانی است. انسان همواره در دام دو نیروی لذت و الم گرفتار است، در هر حال باید کار یا اقدامی را به انجام رساند که باعث افزایش خوبی و کاهش درد شود.
 • تحلیل آدام اسمیت در کتاب ثروت ملل

  وضع ساکنان شهرهای بزرگ و کوچک، پس از سقوط امپراتوری روم، بهتر از وضع ساکنان دهات و روستاها نبود. در حقیقت اینان شامل صنوف مختلف مردم بودند که از نخستین ساکنان جمهوری یونان و ایتالیای قدیم تشکیل شده بود. ساکنان جمهوری یونان و روم عمدتا از مالکان زمین ترکیب یافته بودند که زمین دولتی دراصل بین آنها تقسیم شده بود و راحت‌تر این بود که خانه‌های خود را در کنار هم بنا کنند و آن را به منظور دفاع عمومی و مشترک محصور کنند. بالعکس، پس از سقوط امپراتوری روم، چنین به نظر می‌رسد که صاحبان زمین‌ها در دژهای مستحکم در اراضی خود و در بین رعایا و اتباع خود زندگی می‌کردند. پیشه‌وران و افزارمندان، که در آن زمان در حالت بردگی یا چیزی نزدیک به بردگی بودند، در شهر زندگی می‌کردند. امتیازاتی که اغلب به‌وسیله فرمان‌های مخصوص به ساکنان بعضی از شهرهای عمده اروپا داده می‌شد، به خوبی نشان می‌دهد که وضع شهرها در زمان اعطای امتیازات چگونه بوده است. مردمی که امتیازات مزبور به آنها اعطا شده بود از قبیل اینکه مثلا می‌توانند دختر خود را بدون رضایت مالک یا ارباب شوهر دهند و اینکه پس از مرگ هرکس فرزندان او می‌توانستند وارث قانونی او باشند نه ارباب یا مالک و اینکه هر کس می‌تواند با وصیت و بنا به میل خود اموال و دارایی خود را به دیگری ببخشد، کلا نشان می‌دهد که پیش از اعطای امتیاز وضع اینها درست مانند یا تقریبا مانند وضع بد ساکنان زمین‌ها در روستاها بوده است.
 • کشیشی در کسوت اقتصاددان

  فرزانه ابراهیم‌پور: پس از گذشت یک قرن و اندی از مرگ رابرت مالتوس که در لباس کشیشی به مسائل اقتصاد و رشد جمعیت علاقه‌مند شد و نظریه بدبینانه‌اش را مطرح کرد، هرگاه درباره رشد جمعیت و رشد مواد غذایی و عدم‌تعادل این دو پدیده بحث می‌شود، مالتوس به یاد می‌آید.
 • دست نامرئی و منافع فردی

  طبیعی بودن نهادهای اقتصادی و نافع بودن آنها دو ایده اساسی از اندیشه‌های اقتصادی آدام اسمیت است. از جمله نهادهای طبیعی یکی همین تقسیم کار است که شرح آن گذشت و دیدیم که چگونه به برکت وجود تقسیم کار‌، ثروت جامعه فزونی می‌یابد. این تقسیم کار و اشتغال افراد به مشاغل مختلف به نظر آدام اسمیت نتیجه منطقی تمایل طبیعی افراد به مبادله است که منشأ آن نفع شخصی است: اینکه نانوا نان سفره و خیاط لباس و بقال آذوقه معیشت ما را فراهم می‌کنند به هیچ وجه برای معاضدت و احسان به هم‌نوعان نیست بلکه نفع شخصی آنها ایجاب می‌کند که هر یک به فراخور اشتغال خود نیاز ما را برآورده کنند.
 • پدر معنوی آدام اسمیت

  ابن‌خلدون یکی از متفکرین مسلمان است که چهار قرن قبل از آدام اسمیت، نظریات مختلفی درباره مسائل اقتصادی مطرح کرده است؛ او مسائلی نظیر نظریه درآمد، تولید، مصرف، توزیع، مطلوبیت، ارزش کار، رشد و توسعه، نقش دولت در اقتصاد را با روشی متفاوت مطرح کرده است. از لحاظ تاریخی او مستحق‌تر است که «پدر علم اقتصاد» شناخته شود تا آدام اسمیت.
 • گذار از عقب‌ماندگی و رسیدن به توسعه

  از ۱۹۹۵ تا دهه ۱۹۷۰، سنگاپور قوپا به انتقال تکنولوژی و سرمایه خارجی برای پی‌ریزی کارخانه‌های کاربر تمرکز کرد. در دهه ۱۹۷۰، تسهیل گسترش صنایع با تکنولوژی بالاتر مورد توجه قرار گرفت. در طول دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰، سنگاپور شاهد گسترش شتابان استقرار موسسات و شرکت‌های خارجی فعال در زمینه تحقیق و توسعه در نوآوری‌های تکنولوژی بود. از اواخر دهه ۱۹۹۰، اقتصاد به صنایع و خدمات با تکنولوژی‌های بالا سوق داده شد.
 • هشدار اسمیت به آیندگان

  آدام اسمیت هیچ برنامه دقیقی برای رسیدن به تعادل مطلوب بین آزادی تجاری و کنترل سیاسی هشیارانه ارائه نمی‌دهد. در مقابل، تا‌کید او روی مشکلاتی ضمنی است که در این شرایط جوامع تجاری دچارش می‌شوند.
 • ناندان نیلکانی از موسسان شرکت فناوری اینفوسیس

  روح‌الله حاتمی: ناندان نیلکانی (Nandan Nilekani) کارآفرین هندی از موسسان شرکت فناوری اینفوسیس و رئیس غیراجرایی این شرکت است. پس از فعالیت موفق در اینفوسیس در رأس کمیته فناوری دولت هند قرار گرفت. هرچند نیلکانی عضو کنگره ملی هند بود اما از سال ۲۰۱۹ از امور سیاسی کناره‌گیری کرده است. نیلکانی زاده ۲ ژوئن در بنگلور است. او دانش‌آموخته مهندسی برق از انستیتو فناوری بمبئی هند است.
 • یوناس آلسترومر از پیشگامان کشاورزی و صنعت سوئد

  یوناس آلسترومر (Jonas Alströmer) از پیشگامان کشاورزی و صنعت در سوئد قرن هجدهم بود. یوناس تورسون که بعدتر به آلسترومر تغییر نام داد، در ۷ ژانویه ۱۶۸۵ در شهر آلینگساس واقع در واسترگوتلاند به دنیا آمد و بعدتر به شاگردی نزد تاجری از اهالی استکهلم به نام آلبرگ در لندن رفت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر