آرشیو روزنامه شماره ۳۲۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۳۲۶۱

 • رشد صنعتی در غرب و مسائل شرق

  کریستوفر آلن بیلی ترجمه: غزاله عابدینی عوامل چندی در پیدایش زمینه‌های شکوفایی اقتصادی اروپا که این قاره را به راهی سوق داد که کم‌کم مدرنیته خوانده می‌شد، سهیم بودند. در وهله نخست، به روایت کنت پومرانز، اروپا در مقایسه با هند یا چین، در درون خاک خود یا در آمریکا، معادن طبیعی عظیمی در اختیار داشت که هنوز کم‌و‌بیش دست نخورده باقی مانده بودند. علاوه بر آن، توسعه نظام برده‌دارانه در کشت وزرع که بر مصادره نیروی کار و منابع ثروت استواربود، به این قاره امکان داد تا سرزمین‌های زراعی وسیعی را تصاحب کند.

 • تجارت هندی‌ها در دوران صفوی

  راضیه محمدقاسمی هندی‌ها در زمان صفویه نقش چندانی در تجارت و به‌طور کلی اقتصاد آن عصر ایفا نمی‌کردند. در واقع آنان سایه سیاهی بر فعالیت‌های تجاری ایران انداخته بودند. آنها بیشتر در اصفهان زندگی می‌کردند. تعداد هندی‌های تاجر در اواخر قرن ۱۷ م به ۲۰هزار نفر می‌رسید. دلاواله درخصوص آنها می‌نویسد: «تعداد هندی‌ها در اصفهان زیاد است. آنان از وطن خود به این شهر مهاجرت می‌کنند و در اینجا ساکن و به تجارت مشغول می‌شوند. » (دلاواله،۱۳۷۰: ۶۶). اولئاریوس تعداد هندی‌های اصفهان را ۱۲ هزار نفر بیان می‌کند (اولئاریوس،۱۳۶۳: ۲۴۲)

  وی همچنین اظهار می‌کند که در بازار اصفهان، تجار هندی همچون تجار ایرانی حجره‌هایی داشتند و به پیله‌وری و خرازی مشغول بودند.

 • تلاش ایران برای عضویت در انجمن بین‌المللی مدارس

  گروه تاریخ و اقتصاد: گزارشی از فعالیت مدیر کل بهداری مدارس و آموزشگاه‌ها از کنگره بین‌المللی انجمن مدارس در ۸ مرداد ۱۳۵۴ منتشر شده که در آن، دکتر کلانی، مدیر کل بهداری آموزشگاه‌ها ضمن اشاره به عضویت بیش از ۴۰ کشور جهان در انجمن بین‌المللی مدارس و توافقاتی که در مورد عضویت ایران در آن به عمل آمده است، اظهار کرده که عضویت ایران در این انجمن، موجب بهبود سلامت و بهداشت دانش‌آموزان خواهد بود. در انتهای گزارش، وی فعالیت‌های خود را در زمینه‌ مسائل مختلف بهداشتی مدارس ایران، دلیلی بر انتخابش به‌عنوان عضو کمیته‌ اجرایی انجمن یادشده برشمرده و درخواست کرده است که با عضویت ایران در آن کمیته و نیز پرداخت حق عضویت موافقت شود.

 • مالیات بر درآمد ماموران سیاسی و غیرسیاسی خارجی

  گروه تاریخ و اقتصاد: از میان اسناد تاریخی موجود، بخشنامه‌ای از طرف وزارت مالیه درباره مالیات بردرآمد ماموران سیاسی و غیرسیاسی خارجی در ۹ مرداد ماه ۱۳۱۱ منتشر شده که در آن، پاسخ وزارت مالیه به نامه وزارت امور خارجه، درباره ۲۵۰ ورقه اظهارنامه مالیاتی مستخدمان سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های خارجی است. این وزارتخانه، با استناد به ماده ۱۱ قانون مصوب دوازدهم فروردین ۱۳۰۹، ماموران سیاسی و کنسولی را از پرداخت مالیات مقرر شده معاف اعلام کرده است. در این قانون، تصریح شده که ماموران غیرسیاسی باید مالیات بر درآمد خود را پرداخت کنند.

 • لایحه قانونی مقررات امور پزشکی و دارویی

  گروه تاریخ و اقتصاد: میان اسناد دهه ۳۰، سندی موجود است که وزیر گمرکات و انحصارات در ۱۰ مرداد ۱۳۳۸ نظرش را درباره لایحه قانونی مقررات امور پزشکی و دارویی و نکات مرتبط با موسسات پزشکی و دارویی مندرج در آن به نخست وزیری اعلام کرده است. از دید وی، این لایحه جامع بوده و جرایم و محکومیت‌های سنگینی که برای متصدیان این موسسات در نظر گرفته شده در جلوگیری از هرگونه تخلف موثر خواهد بود، از این رو، وزارت بهداری با توجه به آن با سهولت بیشتری می‌تواند بر عملیات این موسسات -که با زندگی افراد جامعه ارتباط دارند_ نظارت کند.

 • دستورالعمل همیشه قابل اجرای ناپلئون به مقامات دولتی فرانسه

  نوشیروان کیهانی‌زاده: ناپلئون بناپارت کنسول اول فرانسه (رئیس قوه مجریه) دوم آگوست ۱۸۰۲ و دو سال پیش از امپراتور شدنش دستور اکید داد که مقامات ارشد فرانسوی به نامه‌های مردم ظرف سه روز پس از وصول، پاسخ کتبی دهند و شنبه‌ها را برای ملاقات با متقاضیان، صرف‌نظر از اینکه چه کسانی باشند، اختصاص دهند. ناپلئون به مقامات فرانسوی هشدار داده بود که اگر نامه‌ها را نخوانند و به درد دل‌ها نرسند باید منتظر انقلابی دیگر باشند. همزمان، ناپلئون از مردم نیز درخواست کرد که در صورت مشاهده نقض آن دستور به دفتر او اطلاع دهند تا شخصا رسیدگی کند.

 • بررسی بودجه قشون نظامی

  گروه تاریخ و اقتصاد: مذاکرات نمایندگان مجلس شورای ملی را می‌خوانید در روز شنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۲۸۷ شمسی. رئیس: لایحه از کمیسیون مالیه رسیده قرائت می‌شود. قرائت شد مشعر به اینکه بر خاطر وکلای محترم واضح است که عدم نظم و بى‌ترتیبى مالیات موجب می‌شود که حقوق قشون را نمی‌شود پرداخت و همه روزه اسباب فساد فراهم می‌آورند، لهذا کمیسیون مالیه می‌خواهد ترتیبى قرار بدهد که از محل سریع‌الوصول حقوق قشون لازمه در طهران برسد و آن هم نمی‌شود مگر اینکه افواج لازمه و قراول سلطنتى و غیره عده‌شان را تعیین نمایند تا محل به جهت آنها معین بشود.

 • زمان سنج - ۱۳ مرداد ۹۳

  گروه تاریخ و اقتصاد: چارلز لیندبرگ، مخترع آمریکایی در اواخر دهه ۱۹۲۰ موفق شد که کامل ترین مدل هواپیمای خود را طراحی و تولید کند. لیندبرگ گفته مشهوری دارد که چنین است ؛ اگر بخواهم میان هواپیما و پرندگان یکی را انتخاب کنم، بی ‌‌‌‌‌‌‌‌تردید دومی را انتخاب می‌کنم. این گفته او نشانگر علاقه اش به امور و موجودات طبیعی است، چرا که از نظر او اختراعات و دستاوردهای بشری هرچقدر هم که پیشرفته و خلاقانه باشند فاقد روح اند.

  .
 • زمان سنج - ۱۳ مرداد ۹۳

  لباس متحدالشکل زنان ایرانی در خارج از خانه دیدنی است. زنان در هر شرایطی باشند بدون استثنا خود را در چادر آبی پر رنگی می‌پوشانند. شلواری گشاد که پاها را نیز همچون جوراب می‌پوشاند. از کرباس سبز و آبی و خاکستری یا قرمز و کفشی سرپایی لباس متحدالشکل آنان را تکمیل می‌کند. بر گرفته از سفرنامه کارلا سرنا

  .

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر