شماره روزنامه ۵۹۹۲
|

 • چالش‌های تولید و تامین دارو

  دنیای اقتصاد-سعیده نبی‌زاده: صنعت داروی کشور بار دیگر در معرض خطرات ناشی از تشدید کمبود نقدینگی و شکاف درآمد-هزینه قرار گرفته و همین امر باعث شده تا فعالان این صنعت بار دیگر خطر کمبود دارو در کشور را به عنوان یک تهدید جدی برای ماه‌‌‌های آینده گوشزد کنند؛ به عقیده فعالان این صنعت دولت در خلال سال‌های اخیر ارقامی ‌‌‌برای بودجه صنعت در نظر گرفته است اما از پرداخت کامل همان رقم نیز اجتناب کرده و در نهایت بخشی از رقم بودجه نیز دچار انحراف شده است. از سوی دیگر آزادسازی نرخ ارز نیاز به نقدینگی را تشدید کرده و حالا شرکت‌ها در معرض خطرات ناشی از نبود ریال قرار گرفته‌‌‌اند. در این ارتباط رئیس انجمن پخش دارو و مکمل‌‌‌های دارویی در گفت‌‌‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با بیان اینکه در فاصله سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ تورم بالاتر از ۴۰‌درصد بوده و پیش‌بینی می‌شود امسال هم همین ارقام ثبت شود، گفت: با این حال به استثنای ۱۴۰۱ که دارویار راه‌‌‌اندازی شد و نرخ دارو ۷۸‌درصد افزایش یافت، در سایر موارد میزان افزایش قیمت دارو در قیاس با تورم قابل مقایسه نیست.
 • ریسک نقدینگی برای بنگاه‏‏‌های تولیدی

  دنیای‌اقتصاد: با شروع سال و گذشت یک ماه از ۱۴۰۳ بسیاری از شرکت‌های تولیدی نگران سیاست‌‌‌های دولت در حوزه پرداخت تسهیلات و نرخ‌های سود هستند. به عقیده آنها دولت در سال گذشته بیش از سه ماه طول کشید تا سیاست‌‌‌های اعتباری بانکی را ابلاغ کند و این موضوع نگرانی‌های زیادی را برای فعالان صنعت ایجاد کرد. در سال جدید نیز به نظر می‌رسد سیاست‌‌‌های انقباضی پولی باعث شود تامین مالی بنگاه‌‌‌ها با مشکلات زیادی روبه‌رو باشد و این امر می‌تواند رشد تولید را تحت‌تاثیر قرار دهد.
 • افزایش دامنه بیمه‌‌‌ها برای خدمات درمان و تشخیص

  دنیای‌‌‌اقتصاد: رئیس انجمن علمی‌‌‌آندوسکوپی‌‌‌های گوارشی ایران با ارسال نامه‌‌‌ای به معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواستار حمایت بیمه‌‌‌ها از برخی خدمات ارائه شده در مراکز آندوسکوپی و کولونوسکوپی شد.
 • توقف بیماری‌‌‌های هپاتیت بی و سی در کشور

  رئیس انجمن علمی مطالعات بیماری‌‌‌های کبدی ایران در نامه‌‌‌ای خطاب به وزیر بهداشت با اشاره به کاهش قابل توجه بار بیماری‌‌‌های ناشی از هپاتیت بی و هپاتیت سی در جامعه اضافه کرد: غربالگری خون‌‌‌های اهدایی از نظر هپاتیت سی از سال ۱۳۷۵ اثر چشمگیری در کاهش شیوع این بیماری در جمعیت‌‌‌های پرخطر از جمله بیماران هموفیلی، تالاسمی و دیالیزی داشته است. از طرف دیگر آغاز برنامه غربالگری کلیه بیماران خاص از نظر هپاتیت سی و درمان رایگان آنها در سال ۱۳۸۵ که توسط آن وزارتخانه هدایت و حمایت شده است، همچنین با پیگیری‌‌‌های شبکه هپاتیت ایران و دانشگاه‌‌‌های علوم پزشکی کشور و مراکز علمی و تحقیقاتی وابسته، از میزان مبتلایان به این بیماری به طور قابل توجهی کاسته است.
 • خروج از منگنه واردات مواد اولیه دارو

  دنیای اقتصاد-سعیده نبی‌زاده: صنعت داروی ایران بیش از ۹۹‌درصد نیاز داخل کشور را تامین می‌کند و یکی از افتخارآفرین‌ترین صنایع کشور از این حیث محسوب می‌شود، با این حال یک مشکل اساسی در این صنعت وجود دارد و آن وابستگی به واردات مواد اولیه است. این مساله کلیت صنعت دارو را تهدید می‌کند و باعث می‌شود صنعت دارو به یک صنعت اثرپذیر از موضوعاتی مانند تحریم یا افزایش قیمت ارز یا محدودیت‌های تجاری تبدیل شود. با این حال موضوع تحقیقات در صنعت دارو در کشور روز‌به‌روز در حال توسعه و ارتقاست. این به آن معناست که مقدمات عبور از وابستگی به مواد اولیه وارداتی فراهم شده با این حال باید اقدامات جدی‌‌‌تری صورت بگیرد. در این گزارش با محمدمهدی خورشیدوند مدیرعامل شرکت داروسازی رازک گفت‌‌‌وگو کرده‌‌‌ایم و به بررسی مشکلات ناشی از وابستگی به مواد اولیه وارداتی در صنعت دارو پرداخته‌‌‌ایم.
 • شبح افسردگی در تعقیب نوپزشکان

  ماجرای خودکشی دستیاران پزشکی یا رزیدنت‌‌‌ها که در سال‌‌‌های اخیر بیشتر از همیشه رسانه‌‌‌ای شده، نشان از وضعیت هشداری دارد که اگر سریع‌‌‌تر به آن رسیدگی نشود، هر از گاهی شاهد سوت ممتد و ایستادن زندگی یکی از این افراد هستیم که خودشان برای زندگی بخشیدن به بیماران در حال آموزش هستند.
 • سازمان غذا و دارو یکی از بزرگ‌ترین نهادهای نظارتی و رگولاتور با اعتبار بین‌المللی است

  معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به دریافت رتبه Fully Functionality از سازمان جهانی بهداشت برای تولید واکسن از سال ۲۰۰۹، اظهار کرد: سازمان غذا و دارو یکی از بزرگ‌ترین نهادهای نظارتی و رگولاتور با اعتبار بین‌المللی است. به گزارش روابط عمومی سازمان غذا و دارو دکتر سید حیدر محمدی، با اشاره به این مطلب اظهار کرد: گام‌‌‌های موثری در حوزه عدالت و تعالی نظام سلامت در حوزه غذا و دارو، برداشته شده است و در سال جاری ضمن تلاش برای حفظ و ارتقای ایمنی مصرف‌کننده، در راستای تامین دسترسی و توزیع عادلانه خدمات به خصوص در فراهمی دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی دستاوردهای چشمگیری حاصل شده است.
 • ضرورت غربالگری مبتلایان به کبد چرب با شاخص توده بدنی بالاتر از۲۵

  دکتر امیر صادقی، فوق تخصص گوارش و بیماری‌‌‌های کبدی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ۹۸‌درصد مبتلایان به کبد چرب از بیماری خود اطلاع ندارند. از هفت سرطان شایع منجر به مرگ‌‌‌و‌‌‌میر در کشور، پنج مورد مربوط به سرطان‌‌‌های گوارشی است و بر ضرورت انجام غربالگری و آزمایش‌‌‌های زودتر از موعد به‌‌‌ویژه در گروه‌‌‌های در معرض خطر تاکید می‌شود. سبک زندگی یکی از مهم‌‌‌ترین علل افزایش بار بیماری‌‌‌های گوارشی است. بی‌‌‌تحرکی، عادات بد غذایی و افزایش شیوع چاقی از جمله موارد تشدیدکننده بیماری‌‌‌های گوارشی هستند.
 • نرخ جریمه تخلفات تبلیغات سیگار چقدر است؟

  بهزاد ولی‌‌‌زاده، رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت گفت: بسیاری از استندهای نگهداری سیگار، حالت تبلیغاتی دارند؛ به‌‌‌نحوی که از نورپردازی و چراغ‌‌‌های نئونی برخوردار هستند. بسته به شرکت توزیع‌‌‌کننده، سیگارهایی در ردیف‌‌‌های اول این قفسه‌‌‌ها با نشان شرکت‌های دخانی مربوطه چیده شده و تبلیغات فریبنده در مورد این نوع سیگار خاص روی قفسه انجام می‌شود. آن دسته از استندهای نگهداری سیگار که منطبق بر ضوابط در نظر گرفته شده نیستند، باید حذف شوند. براساس قانون «جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات»، جرایم قانون جامع کنترل دخانیات باید هر ۳ سال یک‌بار بازنگری شود. جرایم این قانون برای آخرین بار در سال ۹۸ بازنگری شد. پیشنهاد افزایش جرایم با احتساب میزان تورم از سوی وزارت بهداشت به معاونت حقوقی ریاست جمهوری ارسال شده است و پیگیر اخذ مصوبه هیات وزیران هستیم. بر این اساس، نرخ جریمه «تخلفات تبلیغات در صورت تکرار برای مرتبه سوم»، به بیش از یکصد میلیون تومان افزایش خواهد یافت که عدد دقیق آن پس از اخذ مصوبه هیات محترم وزیران اعلام می‌شود.
 • قدردانی وزرای بهداشت، صمت و جهاد کشاورزی از بانک مرکزی بابت تامین مناسب ارز

  وزرای بهداشت، صمت و جهاد کشاورزی در اظهارنظرهای جداگانه از عملکرد بانک مرکزی در تامین ارز واردات دارو، مواد اولیه، کالاهای اساسی و ضروری کشور قدردانی کردند. به گزارش فانا، دکتر بهرام عین‌‌‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تامین و تخصیص ۴.۳۵۰ میلیارد دلار برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی در سال گذشته، گفت: این میزان ارز، رشد حدود ۳۰ درصدی نسبت به رقم هدف در سال ۱۴۰۲ داشته است. دکتر عین‌‌‌اللهی افزود: تامین ارز دارو امسال هم با قدرت ادامه دارد و وزارت بهداشت مشکلی در تامین ارز نخواهد داشت. عباس علی‌‌‌آبادی، وزیر صمت نیز گفت: از جمله فعالیت‌‌‌های موفق دولت، تحقق سیاست‌‌‌های دولت در متنوع‌‌‌سازی سبد صادراتی کشور؛ تامین ارز مورد نیاز طرح‌‌‌های توسعه شرکت ملی صنایع مس ایران با هدف افزایش صادرات این محصول به ۴ میلیارد دلار در سال برنامه‌‌‌ریزی شده بود. محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی نیز در رابطه با اقدامات بانک مرکزی در حوزه وزارت کشاورزی گفت: تسهیل تخصیص و تامین ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی به بیش از ۱۴ میلیارد در سال گذشته رسید و ادامه تامین در سال جاری با پشتوانه قوی بانک مرکزی صورت خواهد گرفت.
 • توقف قطار تولید دارو در۱۰ سال آینده

  دنیای اقتصاد-سعیده نبی‌زاده: قیمت ارز در بازار آزاد از ۶۰‌هزار تومان هم عبور کرده و به نظر می‌رسد ارز در حال کانال‌‌‌سازی‌‌‌های جدیددر سال ۱۴۰۳ باشد؛ موضوعی که روی صنایع مختلف تاثیر مستقیم بر جا خواهد گذاشت و با توجه به سیاست‌‌‌های پیشین ارزی دولت مثل تخصیص ارز ۲۸۵۰۰ تومانی برای صنایع استراتژیک اکنون یا باید به اصلاح این سیاست‌‌‌ها تن بدهد یا منتظر عواقب ناشی از اختلاف بالای ارز دولتی و آزاد بماند. یکی از صنایعی که به شدت تحت‌تاثیر افزایش شدید قیمت ارز و رشد شکاف بین ارز دولتی و آزاد قرار خواهد گرفت صنعت دارو است؛ صنعتی که تامین ماشین‌‌‌آلات، مواد اولیه و مواد واسط موردنیاز آن از خارج کشور صورت می‌گیرد و در همین شرایط کنونی نیز تامین ارز موردنیاز شرکت‌های داروساز با مشکلات زیادی روبه‌رو است.
 • دعوت از فعالان صنعت پخش برای نمایشگاه کیش

  حسین صادقی، رئیس هیات‌مدیره انجمن صنعت پخش استان البرز در نشست خبری این انجمن با بیان اینکه خدمات انجمن به اعضا رایگان و در جهت پیشرفت واحد تولیدی یا توزیعی، آموزشی و همراه با حمایت‌‌‌های علمی و عملیاتی خواهد بود، افزود: از همه صنعتگران و شرکت‌های پخش البرز دعوت می‌‌‌کنیم تا در نمایشگاه صنعت پخش که اردیبهشت ماه به میزبانی جزیره کیش برگزار می‌شود مشارکت کنند.
 • سازمان‌های بیمه‏‏‌گر، داروخانه‏‏‌ها را به مرز ورشکستگی رساندند

  هادی احمدی/مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان ایران
  این روزها کمبود نقدینگی چالش بزرگ صنعت داروسازی و چرخه تامین داروی کشور است و ترک فعل سازمان‌های بیمه‌‌‌گر مشکلات زیادی را برای چرخه تامین دارو و بیماران ایجاد کرده است. در این میان، سازمان تامین اجتماعی از آبان ماه سال گذشته بدهی خود به داروخانه‌‌‌ها را پرداخت نکرده است. پیش‌بینی می‌شود با توجه به ترک فعل سازمان‌های بیمه‌‌‌گر و افزایش هزینه‌‌‌ها و مالیات، تعدادی از داروخانه‌‌‌ها از ادامه ارائه خدمت محروم شوند و با توجه به افزایش چک‌‌‌های برگشتی داروخانه‌‌‌ها که سال گذشته به مرز ۴.۱ همت رسیده بود، امسال این رقم بسیار بیشتر خواهد شد و قطعا چرخه تامین دارو را دچار چالش خواهد کرد. علاوه بر این، جدا شدن سهم ارز دارو و اینکه قرار است سازمان هدفمندی یارانه‌‌‌ها قسمت سهم ارز دارو را به حساب داروخانه‌‌‌ها واریز کند نیز مزید بر علت شده و داروسازان سردرگم میان انبوه مطالبات خود و چک‌‌‌های برگشتی و کمبود نقدینگی، زمین‌‌‌گیر شده‌‌‌اند و قطعا دود این بی‌‌‌تدبیری‌‌‌ها به چشم بیماران خواهد رفت.
 • عمل به سیاست‌‌های کلی سلامت راهکار خروج از چالش‌‌های نظام سلامت

  دنیای‌اقتصاد: ۱۸ فروردین سال‌جاری همزمان با سالروز ابلاغ سند سیاست‌‌های کلی نظام سلامت از سوی مقام معظم رهبری (مدظله) رئیس کل سازمان نظام پزشکی به تشریح ابعاد مختلف سند سیاست‌‌های کلی سلامت پرداخت و سند سیاست‌‌های کلی سلامت که ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ ابلاغ شده است را به عنوان یکی از مترقی‌‌ترین و جامع‌‌ترین اسناد بالادستی در حوزه سلامت نام برد و در ادامه ضمن گلایه از برخی نابسامانی‌‌ها در حوزه بهداشت و درمان کشور گفت: تولیت نظام سلامت توسط وزارت بهداشت در بسیاری از موارد نقض شده، گاه خارج از نظام سلامت برای نظام سلامت تصمیم‌گیری می‌شود. مثلا افزایش ظرفیت پزشکی یکی از مواردی است که تصمیم‌گیری آن خارج از نظام سلامت انجام شد. مدیریت منابع از سوی وزارت بهداشت نیز محقق نشده و بخش‌‌هایی از آن خارج از نظام سلامت مدیریت می‌شود.
 • نگرانی جدی از آینده سلامت کشور

  دنیای اقتصاد: طی چند روز گذشته مجمع انجمن‏‏‌های علمی‏‏‌ گروه پزشکی ایران بیانیه‌ای در خصوص کاهش کمیت و کیفیت آموزش و پژوهش و خدمت‏‏‌رسانی به مردم در آینده نزدیک در ایران ارائه داده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر