شماره روزنامه ۵۹۶۱
|

 • پیش‌بینی‌پذیری؛ مهم‌ترین خواسته صنعت دارو

  دنیای اقتصاد-سعیده نبی‌زاده: دومین دوره کنفرانس پایان سال‌دارو در حالی سوم اسفند ۱۴۰۲ در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران برگزار شد که این کنفرانس بیش از هر چیز، زیر سایه بحران نقدینگی، به‌عنوان مهم‌ترین چالش زیست‌بوم دارویی کشور، قرارگرفته بود و سخنرانان این محفل نسبت به آن توجه ویژه‌ای داشتند، به‌همین‌دلیل ارائه پیشنهادهای جدید برای تامین نقدینگی و گذر از بحران مالی، از بخش‌های قابل‌توجه این کنفرانس بود.
 • افزایش هزینه‌های دارو با ماشین‌آلات مستهلک بسته‌بندی

  دنیای‌اقتصاد: صنایع کشور از جمله صنایع دارویی و تولیدکنندگان شوینده‌ها، آرایشی و بهداشتی که نیازمند ظروف و چاپ و بسته‌بندی با استانداردهای کیفی خاصی نسبت به صنایع دیگر هستند، همواره با چالش‌های متعددی مواجه می‌شوند. یکی از این چالش‌ها نبود ثابت کیفی پلیمرهای داخلی است که در ظروف داخلی مورد‌استفاده قرار می‌گیرند. از دیگر چالش‌های این بخش نیز می‌توان به فرسودگی شدید ماشین‌آلاتی اشاره کرد که‌درصد بالایی از تولیدات آنها تبدیل به ضایعات می‌شود و بر هزینه نهایی محصول می‌افزاید.
 • رشد قابل‌قبول ظرفیت و دانش پرستاری در ایران

  دنیای‌اقتصاد: خوشبختانه در تولید علم، رشته پرستاری در منطقه رتبه اول را دارد، حتی بزرگ‌تر از کشورهای غرب آسیا است و پا را فراتر گذاشتیم، به‌طوری که بالغ بر ۳۵دوره تخصصی علمی در گروه پرستاری داریم که همه اینها مرهون زحمات همکاران ما است. عباس عبادی معاون پرستاری وزارت بهداشت در نشستی، با بیان مطالب فوق گفت: پرستاری دو جنبه دارد، یک جنبه آن عشق است که شما و مردم ما را بیشتر از جنبه ایثارگیری می‌‌‌‌شناسید ‌و بسیار ارزشمند است که اصلا قیمت ندارد، جنبه دوم آن بحث مراقبت است.
 • قوانین دست و پاگیر؛ حامی واردات دشمن تولید

  دنیای‌اقتصاد: اقتصاد دانش‌بنیان یکی از حوزه‌های حیاتی کشور است که حتی به دلیل اهمیت بالای آن و ضرورت توجه به آن از سوی مقام معظم رهبری، سال گذشته به نام حمایت از دانش‌بنیان‌ها مزین شد؛ اقتصادی که شکافنده تحریم‌های اقتصادی است و می‌تواند بر کاهش وابستگی کشور به خارج از مرزهای خود اثرگذار باشد.
 • آثار سیگارهای الکترونیکی بر سلامت

  دنیای اقتصاد-سعیده نبی‌زاده: استفاده از سیگارهای الکترونیکی (Vape) در سال‌های اخیر به‌ویژه در بین جوانان به شدت رواج یافته است و این در حالی است که سازمان‌های جهانی مرتبط با حوزه سلامت و بهداشت می‌‌‌گویند این محصولات دارای ترکیباتی هستند که به شدت روی سلامت افراد تاثیر مستقیم گذاشته و انواع تهدیدهای جانی را به همراه دارند و در برخی موارد باعث تغییرات ژنتیکی و تحول در دی‌ان‌ای افراد می‌‌‌شوند. موسسه بهداشت عمومی ‌‌‌استرالیا در گزارشی اخیرا بر این موضوع تاکید کرده که اغلب سیگارهای الکترونیکی دارای مقادیر قابل‌توجهی نیکوتین هستند، حتی اگر ادعا کنند عاری از این ماده هستند. نیکوتین یکی از مواد مهم اعتیادآور و سمی ‌‌‌است که روی سلامت مغز افراد به‌ویژه در حوزه‌‌‌هایی مانند تمرکز، یادگیری، حافظه و تغییرات حالات و روحیات اثر منفی بر جای می‌‌‌گذارد.
 • مجازات ۶ ماه تا ۳ سال زندان برای دخالت غیر‌پزشکان در امور درمان

  دنیای‌اقتصاد: مجازات دخالت در امور درمان بازدارنده نیست به همین علت لایحه‌ای به مجلس ارسال شده که در صورت تصویب نهایی آن در مجلس افراد غیر‌پزشک و بدون صلاحیت در امور درمان در صورت دخالت در امور پزشکی به ۶ ماه تا ۳ سال زندان محکوم می‌‌‌شوند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، علیرضا رحیم‌نیا مدیرکل بازرسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این مطالب افزود: در مورد دخالت در امور درمان اکنون لایحه‌‌‌ای به مجلس ارائه شده است تا مجازات این نوع تخلفات بازدارنده باشد زیرا بر اساس قانون فعلی مجازات این نوع تخلفات بازدارنده نیست.
 • کمبود نقدینگی و نوسانات ارزی کمر صنعت دارو را شکست

  دنیای‌اقتصاد: روز به روز بر چالش‌های صنعت تجهیزات پزشکی کشور افزوده می‌شود؛ از یکسو تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان این حوزه با چالش نقدینگی دست و پنجه نرم می‌کنند و از طرفی مراکز دولتی نسبت به پرداخت مطالبات این صنف دست نگه می‌دارند و این موضوع باعث می‌شود فعالان این حوزه بیش از پیش زیر فشار کمبود نقدینگی قرار بگیرند. نقدینگی ای که اگر نباشد حتی چراغ مراکز تولید را هم خاموش و کارگران را از ادامه کار متوقف می‌کند.
 • آمادگی برای صادرات دارو و تجهیزات پزشکی به ارمنستان

  دنیای اقتصاد : رئیس سازمان غذا و دارو از درخواست معاون وزیر بهداشت ارمنستان به منظور صادرات دارو و تجهیزات پزشکی تولید ایران به این کشور استقبال کرد. سید حیدر محمدی در دیدار با معاون وزیر بهداشت ارمنستان با اشاره به وضعیت محصولات سلامت محور در ایران، اظهار کرد: صنایع دارویی در کشور ما پس از انقلاب اسلامی رشد چشمگیری داشته است، به‌طوری که در حال حاضر ۹۹‌درصد عددی بازار دارویی کشور در داخل تولید می‌شود. وی افزود: همچنین ۵۰‌درصد تجهیزات پزشکی نیز در داخل تولید می‌شود و صادرات خوبی نیز به کشورهای منطقه داریم.
 • کمبود کیت‌‌‌های آزمایشگاهی و عدم‌نظارت بر نحوه تولید

  دنیای‌اقتصاد: با توجه به گستردگی نیازهای آزمایشگاهی اعم از کیت تجهیزات و مواد مصرفی متاسفانه نظارت دقیقی بر نحوه تولید این اقلام نیست و زمانی‌‌‌ که یک کیت یا تجهیزات ساده در بازار موجود نیست نباید انتظار داشت که کیت‌‌‌های تخصصی به راحتی در دسترس باشند.
 • تهدیدهای آتی سرمایه‌گذاری در دارو

  دنیای اقتصاد-سعیده نبی‌زاده: صنعت دارو در حال دست و پنجه نرم کردن با انواع چالش‌های مالی است و آن‌طور که فعالان این صنعت می‌گویند با ناترازی در دارویار و کاهش بودجه بخش درمان در بودجه ۱۴۰۳ فشار مالی به شرکت‌های داروساز وارد خواهد شد. فعالان صنعت دارو معتقدند برای سال آینده لااقل نیاز به ۱۵۰همت بودجه وجود دارد تا بیماران فشار ناشی از افزایش هزینه را احساس نکنند، اما بودجه سال آینده ۸۵ همت بیشتر نیست و این موضوع نشان‌دهنده سالی سخت برای حوزه درمان و سلامت است. این آمارها در حالی است که به نظر می‌رسد دولت ضمن کاهش بودجه سلامت، بار مالی ناشی از این موضوع را بر دوش تولیدکننده‌‌‌ها و شرکت‌های پخش دارو انداخته است به‌طوری که در حال‌‌‌حاضر نزدیک به ۶۵همت به شرکت‌های پخش دارو بدهکار است و این رقم در سال آینده با رشدی فزاینده افزایش خواهد یافت و معلوم نیست برنامه دولت برای تسویه بدهی‌ها به حوزه دارو چیست.
 • هشت ابتکار جهانی در حوزه سلامت

  دنیای‌اقتصاد: مجمع جهانی اقتصاد به مناسبت نشست سالانه این مجمع در داووس ۲۰۲۴ در وب‌سایت خود مقاله‌ای را منتشر کرده که بر اساس آن موضوعات متعددی از شکاف‌های جنسیتی گرفته تا هوش مصنوعی در حوزه درمان، وضعیت جهانی بهداشت و مراقبت‌های بهداشتی مورد بررسی قرار گرفته است. در این نشست ۸ راهکار برای بهبود مراقبت‌های بهداشتی در آینده جهان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است.
 • دنیا در خطر افزایش ۷۷ درصدی سرطان

  دنیای اقتصاد: بر اساس برآوردهای جدید سازمان جهانی بهداشت، تشخیص‌‌‌های جهانی سرطان در سال ۲۰۵۰ به ۳۵میلیون نفر خواهد رسید که نسبت به ۲۰ میلیون موارد تشخیص داده شده در سال ۲۰۲۲، افزایش وحشتناک ۷۷درصدی را نشان می‌دهد. گزارش جدید می‌گوید که بروز سرطان در میان بزرگسالان زیر ۵۰ سال در حال افزایش است و پزشکان را به جست‌وجوی پاسخ واداشته است.
 • سیاهی‏‏‌های صنعت شوینده

  دنیای اقتصاد-سعیده نبی‌زاده: تولید موادشوینده در ایران به دهه ۱۳۳۰ برمی‏‏‌‏‏‌‏‏‌گردد. در حدود سال‌های ۱۳۳۲ تا ۱۳۳۴ با ورود پود‌رهای شوینده به شهرهای بزرگ، کاربرد این مواد به شکل امروزی متداول شد. در حال حاضر ۲۲۰واحد تولیدی در زمینه مواد شوینده در کشور فعال هستند و حدود ۷۰ تا ۸۵درصد تولید داخلی این صنعت در اختیار ۱۵واحد صنعتی بزرگ است. ظرفیت تولید داخلی این ۲۲۰شرکت برابر ۴میلیون تن است؛ ولی تنها ۱.۵میلیون تن تولید می‌شود که این میزان تولید بیش از دوبرابر مصرف موردنیاز کشور است. به‏‏‌طور متوسط صادرات سالانه ایران در مواد شوینده و صنایع وابسته حدود ۱۸۰ تا ۲۲۰میلیون دلار است. یکی از معضلات جدی صنعت شوینده، نرخ‏‏‌گذاری دستوری است که موجب شده است تولیدکنندگان نتوانند نرخ محصولات خود را همگام با رشد هزینه‏‏‌‏‏‌‏‏‌ها افزایش دهند. دومین معضل این صنعت، مواداولیه وارداتی است که بیش از ۳۰درصد مواد اولیه را شامل می‌شود و موجب شده است با تلاطم بازار ارز، هزینه تحمیلی به شرکت‌های صنعت محصولات پاک‏‏‌‏‏‌‏‏‌کننده بیش از پیش افزایش یابد.
 • دارو باید تحت نظارت مستقیم داروخانه توزیع شود

  شورای عالی نظام پزشکی کشور، در واکنش به فروش اینترنتی دارو، بیانیه‌‌‌ای صادر کرد. در متن بیانیه شورای‌‌‌عالی سازمان نظام پزشکی آمده است: قریب به دو سال است که موضوع فروش اینترنتی دارو توسط پلتفرم‌ها، به یکی از چالش‌‌‌های اساسی نظام سلامت در کشور ما درآمده است. در شرایطی که کشورهای پیشرو با در پیش گرفتن رویه‌‌‌های اصولی و گام به گام، دسترسی بیماران به داروها را با استفاده از ابزارهای الکترونیک افزایش داده‌‌‌اند، متاسفانه امروز کشور ما به دلیل دخالت نهادهای غیرمرتبط با سلامت به یکی از بدترین الگوها در این زمینه تبدیل شده است؛ به گونه‌‌‌ای که هم‌اکنون با پدیده ناصرخسرو مجازی در ابعاد بسیار گسترده‌‌‌ای مواجه هستیم.
 • دارویار ۱۵۰ همت بودجه نیاز دارد

  دنیای‌‌‌اقصاد: مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، بودجه موردنیاز برای اجرای طرح دارویاری در سال آینده را ۱۵۰ همت اعلام کرد. محمدمهدی ناصحی درباره وضعیت پرداخت‌‌‌های سازمان بیمه سلامت به مراکز طرف قرارداد گفت: پرداخت‌‌‌های بیمه سلامت با تاخیر ۲ تا ۳ ماهه به سراسر کشور به‌ویژه حوزه‌‌‌های دانشگاهی در حال پرداخت است. منابع ما وقتی از سازمان برنامه وصول می‌شود طی چند روز به دانشگاه‌‌‌ها توزیع می‌شود تا مشکلات دانشگاه‌‌‌ها کمتر شود. وی افزود: مشکلاتی که در سیستم بیمارستان‌‌‌های دولتی- دانشگاهی و دانشگاه‌‌‌ها وجود دارد این است که منابع به موقع به آنها نمی‌رسد و انتظار ما این است که به داد دانشگاه‌‌‌های دولتی رسیده شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر