آرشیو روزنامه شماره ۵۱۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۵۱۴۴

 • کاهش ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی درآمد اصناف

  دبیرکل اتاق اصناف ایران گفت: کرونا، بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد اصناف را کاهش داد و این ضربه بسیار بزرگی به فعالان بازار بود. با این حال حمایت‌ها و تسهیلات کرونایی دولت موجب حفظ بیش از ۲میلیون و ۳۶۰هزار شغل از کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا شد. به گزارش اتاق اصناف ایران محمدباقر مجتبایی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا بیان کرد: در کل جهان به واسطه بروز پاندمی کرونا، تقاضای خرید به علت اینکه مردم درآمدشان کاهش یافت و نیز به‌خاطر خانه‌نشینی‌‎ها و رعایت نکات بهداشتی افت شدیدی داشت.
 • بانک‌ها را هم تعطیل کنید تا چک‌هایمان برگشت نخورد

  رئیس اتحادیه ابزارفروشان تهران ببان کرد: در این شرایط که دولت اصناف را تعطیل کرده ولی بانک‌ها به فعالیت خودشان ادامه می‌دهند چک اعضای صنف ما برگشت می‌خورد و آبروی ۳۰ ساله یک کاسب از بین می‌رود. فریدون غمام نو، رئیس اتحادیه ابزارفروشان تهران اظهار کرد: از این تعطیلی‌های پی در پی، اصناف بیش از همه آسیب می‌بینند. آن هم در شرایطی که این وضعیت حاد مدیریت‌پذیر بود، ولی چنین نشد. وی اظهار کرد: اکثر کالاهای صنف ابزارفروشان وارداتی هستند و باید بابتشان هزینه زیادی بپردازیم. اعضای صنف ما از شرکت‌ها جنس می‌خرند و بابت آن چک می‌دهند. در این شرایط که دولت اصناف را تعطیل کرده ولی بانک‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند چک اعضای صنف ما برگشت می‌خورد و آبروی ۳۰ ساله کاسب از بین می‌رود.
 • پیشنهاد لغو مالیات رانندگان اتوبوس

  رئیس اتحادیه مسافربری استان تهران گفت: از دولت خواستیم تنها سه ماه از حق بیمه رانندگان ما را بپردازند یا مالیات شغلی اتوبوس‌ها را لغو کنند؛ ولی به درخواست ما توجهی نشد. علی انصافی، رئیس اتحادیه مسافربری استان تهران اظهار کرد: دولت خودش باعث شده که وضعیت کرونا به اینجا برسد. در ایام عید نوروز هیچ جا را تعطیل نکردند و پلیس جلوی مسافران را نگرفت. وی بیان کرد: وقتی دولت اصناف را تعطیل می‌کند باید خسارت آن را هم بپردازد. ولی در عوض می‌بینیم به مالیات سال ۹۷ مبلغی را هم اضافه کرده‌اند. صنف ما آسیب زیادی دیده است. سرویس مدارس و کارخانه‌ها، تورهای گردشگری و سفرهای برون‌شهری همگی تعطیل شده‌اند و ما ضرر کردیم. انصافی گفت: اتوبوسی که در چند ماه گذشته ۵۱ درصد به قیمت لاستیک آن اضافه شده با ۱۵ مسافر می‌رود و برمی‌گردد. هم اکنون ۶۰ درصد از اعضای صنف ما کاملا بیکار هستند.
 • ضربه بزرگ به اصناف

  رسول شجری رئیس اتحادیه کفاشان دست دوز تهران گفت: دولت در زمینه مدیریت کرونا مانند هواشناسی عمل می‌کند و فقط گزارش می‌دهد. ما به دولت اعتراض داریم. چرا جلوی مسافرت به شهرها را نگرفتید؟ چرا سهمیه بنزین ماشین‌ها را قطع نکردید و راه شمال کشور را نبستید؟ حالا که کار از کار گذشته دولت در زمینه تعطیلی‌ها نیز با تبعیض و ناقص عمل می‌کند. بعضی‌ مغازه‌ها را بسته‌اند و بعضی هنوز باز هستند. برخی کسبه کرکره‌ها را پایین کشیده‌اند ولی هنوز داخل مغازه رفت و آمد می‌کنند. مطمئن باشید این تعطیلی‌ها تاثیری در مهار کرونا نخواهد گذاشت. این تعطیلی‌ها، ضربه بزرگی به ما زد و حالاحالاها نمی‌توانیم آن را جبران کنیم.
 • خرید تضمینی در عمل موفق نبود

  رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ایران در گفت‌وگو با برنامه «حجره» رادیو گفت‌وگو، درباره چالش‌های نظام قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی در ایران، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات عقب‌ماندگی کشاورزی را نداشتن صدایی رسا برای بیان مشکلات عنوان کرد و گفت: قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی از مهم‌ترین برنامه‌ها در تولید بخش کشاورزی است. محمدشفیع ملک‌زاده با اشاره به بیش از ۴ میلیون تولید‌کننده در بخش کشاورزی، این بخش را نجات‌دهنده بخش اقتصادی کشور دانست و تصریح کرد: سنتی ماندن و خرده مالکی بودن از مشکلات کشاورزی است اما توانسته در بخش اشتغال، تولید ناخالص ملی و تامین امنیت غذایی کشور، به کمک اقتصاد بیاید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر