آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۵۱۲۲

 • عراق پول مهندسان ایرانی را نمی‌دهد

  یکی از مشکلات اقتصاد ایران در سال‌های اخیر این بوده که مطالبات خارجی خود را به دلایل مختلف نتوانسته است وصول کند. چین، کره جنوبی و عراق چند کشوری هستند که به ایران بدهی‌های سنگین دارند اما هر بار به دلیلی از پرداخت آن شانه خالی می‌کنند. این موضوع حالا به جز دولت برای بخش خصوصی ایران نیز تبدیل به یک معضل بزرگ شده است.
 • پرورش قارچ محبوب شد

  در جهان افراد زیادی به کشت و پرورش قارچ‌های خوراکی مشغول هستند و امروزه با پیشرفتی که در زمینه کشت قارچ خوراکی انجام گرفته است، میزان اشتغال در این زمینه، چندین برابر شده است. کشت قارچ خوراکی، یک محصول زودبازده است که به دلایلی نظیر شاخص اقتصادی، زیست محیطی، تغذیه‌ای و دارویی اهمیت زیادی پیدا کرده است.
 • چالش شرکت‌های فنی و مهندسی

  یک عضو سندیکای شرکت‌های ساختمانی ایران از کمبود بودجه‌های عمرانی و همچنین کم و کاستی‌هایی در برنامه‌ریزی صحیح برای اجرای پروژه‌های ملی عمرانی اظهار گلایه کرد و گفت: در فاز مطالعاتی اغلب پروژه‌هایی که در کشور ما تعریف می‌شود هزینه‌ها را به‌صورت حداقل محاسبه می‌کنیم و متاسفانه بیشتر پروژه‌های ملی ما نقش سیاسی پیدا کرده و بدون بودجه و شرایط مورد نظر از لحاظ بحث‌های مهندسی و مطالعاتی دقیق آغاز می‌شوند.
 • محرومیت رانندگان از بیمه شخص ثالث

  اتاق اصناف: رئیس اتحادیه مسافربری استان تهران با انتقاد از مصوبه اخیر شرکت‌های بیمه‌ای گفت: «براساس مصوبه اخیر، بیمه شخص ثالث فقط در صورتی که راننده خودرو صاحب خودرو باشد و تصادف صورت گیرد، توسط شرکت‌های بیمه‌ای پرداخت می‌شود درحالی‌که اکثر دارندگان خودرو در صنف مسافربری، صاحب خودرو نیستند.» علی انصافی گفت: «رانندگان، خودروها را یا به نام همسر و فرزندانشان می‌خرند یا اینکه چندین خودرو دارند، پس در صورت تصادف با مصوبه جدید، بیمه شخص ثالث شامل حال آنها نخواهد شد.»
 • قیمت خرید تضمینی گندم اصلاح می‌شود

  مهر: رئیس بنیاد ملی گندمکاران تاکید کرد قیمت گندم در جلسه هفته آینده شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک بررسی و نهایی می‌شود. عطاالله هاشمی درباره اینکه برخی عنوان می‌کنند دولت قصد ندارد قیمت خرید تضمینی گندم را برای سال زراعی جاری اصلاح کند، گفت: «با توجه به اصلاحیه قانون خرید تضمینی محصولات استراتژیک، تعیین قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جاری نیز بر عهده شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک است. یعنی شورا می‌تواند نرخی که چند ماه قبل از سوی شورای اقتصاد تعیین شده را بازنگری و اصلاح کند.»
 • بازار تخم‌مرغ به تعادل رسید

  رئیس اتحادیه پرنده و ماهی تاکید کرد بازار تخم‌مرغ در روزهای اخیر شرایط بهتری داشته است. مهدی یوسف خانی از عرضه روزانه ۵۰۰ تن مرغ گرم با نرخ مصوب خبر داد و گفت: «اگر این میزان به درستی مدیریت شود و خارج از شبکه توزیع نشود، جوابگوی بازار تهران است.» وی درباره عرضه مشتقات با نرخ بالا در بازار افزود: «با توجه به آنکه مشتقات مرغ همچون ران مرغ، سینه و فیله از مرغ آزاد استحصال می‌شود، قیمت آن بالاست.» این فعال صنفی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ نداریم، بیان کرد: «با توجه به شرایط مساعد تولید، جای هیچ گونه نگرانی مبنی بر نوسان قیمت در بازار نیست.» یوسف خانی با بیان اینکه بازار تخم‌مرغ به تعادل رسیده است، گفت: «گرچه قیمت تخم‌مرغ طی هفته‌های اخیر در بازار با نوساناتی روبه‌رو شد، اما با عرضه با نرخ مصوب، قیمت آن کاهش یافته است.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر