آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۵۱۱۸

 • فروشگاه‌های مستقیم و بزرگ را محدود کنید!

  دنیای‌اقتصاد: رقابت‌های صنفی بین فروشگاه‌های کوچک و بزرگ، بخشی از موضع‌گیری‌های رسانه‌‌ای روسای اتحادیه‌های صنفی را به خود اختصاص می‌دهد. در جدیدترین موضع‌گیری، اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی تهران فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای را عامل رکود در بین اعضای صنف خود دانست و خواهان محدودیت برای فروشگاه‌های بزرگ شد. این درحالی است که رعایت حقوق مصرف‌کنندگان اقتضا می‌کند که آزادی فعالیت فروشگاه‌های کوچک و بزرگ همسان هم وجود داشته باشد تا مشتری براساس سلیقه و منافع خود بتواند محل و روش خرید خود را انتخاب کند.
 • برنامه‌ریزی اتاق اصناف ایران برای تنظیم بازار موز

  رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد واردکنندگان متقاضی در ازای صادرات سیب، باید موزهای وارداتی را در شبکه‌های رسمی توزیع صنفی و با رعایت قیمت مصوب هر کیلو ۲۵ هزار تومان به مصرف‌کننده ارائه دهند. سعید ممبینی در گفت‌وگو با «ایسنا» با اشاره به افزایش بی‌رویه قیمت موز در سطح بازار و تاثیر قیمت این محصول بر قیمت و وضعیت سایر میوه‌ها اظهار کرد: علت افزایش قیمت موز موانعی بود که در واردات موز ایجاد شده بود، اما با پیگیری‌های انجام شده سامانه ثبت سفارش باز و واردات موز در ازای صادرات سیب امکان‌پذیر شد.
 • صادرات ۷۵ درصدی پسته

  رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار گفت: از ۲۲۰ هزار تن پسته تولیدی، مقادیری در حدود ۵۵ هزار تن در داخل مصرف می‌شود و مابقی باید صادر شود. علیرضا ارزانی در مصاحبه با برنامه «صبح وگفت‌وگو» رادیو گفت‌وگو، با اشاره به اینکه سال‌جاری ۲۲۰ هزار تن پسته تولید‌شده است، گفت: سال خوبی را از لحاظ تولید محصول داشتیم که باعث شد کمبود پسته در کشور نداشته باشیم و تصور می‌شود خواهیم توانست شب عید خوبی را برای مردم رقم بزنیم.
 • اندر اوصاف مجوز پانصدهزار دلاری واردات

  علیرضا مناقبی/ نایب‌رئیس مجمع واردات
  بحث تجارت خارجی در کشورما از آن موضوعاتی است که آمیخته با اما و اگرهای فراوان است و همین موضوع دردسرهای متعدد و متوالی برای فعالان این حوزه ایجاد کرده است. به تناسب این چالش‌ها، تشکل‌های فعال در این حوزه نیز آب‌دیده شده‌اند ولی به هرحال موج تغییرات و نوسانات آ‌ن‌قدر زیاد است که مدیریت آنها از عهده فعالان اقتصادی خارج است. از جمله این موارد می‌توان به بحث محدودیت واردات اشاره کرد که هر از چندگاهی گریبان واردکنندگان قانونی و شناسنامه‌دار را می‌گیرد و انرژی و توان آنها را صرف خود می‌سازد.
 • تعویق انتخابات اتحادیه‌های صنفی

  دنیای‌اقتصاد: درحالی‌که رایزنی‌های مستمر برخی اصناف باعث شده تا گروه‌های شغلی پرخطری مانند سالن‌های عروسی بازگشایی شوند، استاندار تهران دوشنبه هفته گذشته، دستور تعویق برگزاری انتخابات اتحادیه‌های صنفی را صادر کرد. این درحالی است که تجربه تشکل‌های تحت نظارت اتاق بازرگانی نشان داده که نیازی به تعویق انتخابات نیست و می‌توان انتخابات الکترونیک را بدون هیچ نوع عارضه بهداشتی، اجرا کرد. استاندار تهران با تاکید بر اینکه در تهران اجازه برگزاری انتخابات به اصناف و اتحادیه‌ها داده نخواهد شد، گفت: شلوغی بازار دراین روزها به دغدغه تبدیل شده که مقرر شد اتحادیه‌های صنفی و اصناف، تذکر به واحدهای تجاری را در دستور کار خود قرار دهند.
 • اصناف قاچاقچی نیستند

  قاسم نوده‌فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران در نشست مشترک اتحادیه‌های صنفی تهران با رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیان کرد: اصناف، قاچاقچی و قاچاق فروش نیستند چراکه همین اصناف بودند که در تمام طول انقلاب بدون دستورالعمل و تبصره، بازار را مدیریت کردند. نوده فراهانی افزود: مبارزه با قاچاق یک عزم ملی نیاز دارد. همه می‌دانیم که قاچاق برای عده محدودی، درآمد دارد، ولی برای تمام کشور مشکل ایجاد می‌کند. وی در ادامه گفت: اصناف و اتحادیه‌های صنفی، بازوهای مبارزه با قاچاق هستند تا هم بتوانند از حقوق خودشان دفاع و هم به منافع ملی کمک کنند. رئیس اتاق اصناف تهران در پایان ضمن انتقاد به عملکرد برخی دستگاه‌های اجرایی، اظهار کرد: طرحی به نام شبنم وجود داشت که اگرچه در ابتدای کار، اجرای آن پیچیده و سخت بود،اما درحال جا افتادن در بازار بود که به یکباره آن را جمع کردند. باید چنین طرح‌هایی ادامه دار باشد، چون پیشگیری بهتر از درمان است.
 • کمبود مواد اولیه برای پیراهن‌دوزان

  رئیس اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن‌فروشان تهران درخصوص ضرورت تامین مواد اولیه برای تولیدکننده تصریح کرد: درحال‌حاضر تهیه مواد اولیه به سختی انجام می‌شود؛ همچنین کارگر ساده برای کارهای ابتدایی و ضروری کارگاه‌های تولیدی، به دشواری تامین می‌شود.
 • ممنوعیت فروش مرغ خردشده

  به‌دنبال چندنرخی شدن قیمت گوشت مرغ و قطعات مختلف آن، فروش مرغ قطعه شده به طور کامل ممنوع شد. رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران در این خصوص اعلام کرد: سازمان دامپزشکی و ستاد تنظیم بازار به‌منظور جلوگیری از گرانفروشی و سوءاستفاده قطعه‌بندی کردن مرغ را ممنوع کرده است. رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران اعلام کرد: سازمان دامپزشکی و ستاد تنظیم بازار به‌منظور جلوگیری از گرانفروشی و سوءاستفاده، قطعه بندی کردن مرغ را ممنوع کرده است. مهدی یوسف‌خانی با بیان اینکه قیمت مرغ در بازار برای مصرف‌کننده ۲۰ هزار و۴۰۰تومان است، گفت: باید در بازار نرخ مصوب مرغ یعنی همین ۲۰هزار و۴۰۰تومان رعایت شود و نباید مرغ با قیمت‌های بیشتر فروخته شود. وی ادامه داد: درحال‌حاضر مرغ تنظیم بازاری به‌صورت عمده با نرخ ۱۹ هزار و۴۰۰ تومان در میدان بهمن عرضه می‌شود و واحدهای فروش مرغ نیز باید از آن مرغ تهیه کنند و مرغ آزاد کشتار، توزیع و فروخته نشود. رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران اضافه کرد: فروش مرغ بیش از نرخ مصوب مشمول جریمه بازرسان اصناف و تعزیرات خواهد شد. یوسف‌خانی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود برخی واحدها برای فروش مرغ بیش از نرخ مصوب اقدام به قطعه بندی آن می‌کنند و آیا نظارتی بر این واحدها صورت می‌گیرد یا خیر، گفت: قطعه بندی کردن مرغ راه گریزی برای گرانفروشی است، زیرا وقتی مرغ از حالت کامل خارج شود از قیمت خود خارج شده و سوءاستفاده صورت می‌گیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر