آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۵۱۰۸

 • جابه‌جایی‌های یک صنف

  دنیای اقتصاد- ایمان مهدی‌زاده: میدان شوش در تهران به نام بازار بلور و چینی پایتخت شناخته می‌شود. این میدان که در ناحیه جنوبی شهر واقع شده پیش از این بورس استوک‌فروشان خودرو بود. هر کس برای تهیه لوازم‌خودرو با مشکل گرانی یا نبود قطعات مواجه می‌شد مسیر میدان شوش و خیابان‌های اطرافش به‌ویژه خاوران را پیش می‌گرفت و اغلب موفق می‌شد قطعه مورد نیاز را با قیمتی مناسب و ارزان تهیه کند.
 • کولبر قاچاقچی نیست

  اتاق اصناف تهران: اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی تهران با اشاره به آخرین وضعیت این اتحادیه گفت: حدود ۱۸۰۰ عضو با جواز داریم و حدود ۲ هزار واحد درحال گرفتن جواز هستند.
 • لزوم افزودن رسته فعالیت در کسب‌وکارهای مجازی به اتحادیه‌های صنفی

  رئیس اتحادیه تهیه و توزیع‌کنندگان مواد اولیه کشاورزی و باغبانی و بهداشتی دامی تهران اظهار کرد: مسوولان باید در همه امور با خبرگان آن امر مشورت کنند. این لازمه چرخه اقتصاد درست و سالم است. ما بدون چشمداشتی از دولت، حاضریم برای جلوگیری از بروز کمبودها یا عدم توزیع عادلانه پخش در مقوله انواع بذرها، کود و سم‌های مورد نیاز در این حوزه کمک کنیم؛ اما مسوولان بدون در نظر گرفتن این خبرگان مبادرت به توزیع، صادرات یا واردات می‌کنند که در بسیاری از مواقع یا دچار کمبود یا انباشتگی یک کالا می‌شویم.
 • شرایط نامناسب دکه‌داران

  رئیس اتحادیه دکه‌داران تهران وضعیت این صنف را اسفبار توصیف کرد. نادر فداکار با ابراز گلایه از وضعیت فروش اعضای صنف متبوعش گفت: «دکه‌های گل‌فروشی زمینگیر شده‌اند و ۵۰ درصد از گل‌ها را به سطل زباله می‌اندازند. فروش دکه‌های تنقلاتی نیز با شیوع کرونا بسیار کاهش یافته است.
 • افتتاح مانیتورینگ نظارت و بازرسی بر اصناف

  رئیس بازرسی اتاق اصناف همدان گفت: مانیتورینگ نظارت و بازرسی بر اصناف در همدان افتتاح شد. باقری افزود: با استفاده از سامانه بازرسی بر اصناف به اهداف یکپارچه‌سازی، توسعه و هدفمند کردن نیروی انسانی، افزایش همکاری درون و برون‌سازمانی و شفافیت بخشیدن به فعالیت‌ها دست یافته‌ایم. بحیرایی طراح این سامانه هم بیان کرد: این سامانه شامل دو بخش «پنل‌های مدیریتی» و بخش «شکایات مردمی» است. وی افزود: در بخش «مدیریتی» فعالیت بازرسان و ماشین‌های گروه‌های بازرسی از ابتدای حرکت تا انتهای ماموریت رصد می‌شود و «شکایات مردمی» هم با استفاده از درگاه وب به‌طور خودکار وارد سامانه بازرسی اتاق اصناف می‌شود. در این سامانه تخلفات از قبیل گران‌فروشی، کم‌فروشی و عدم‌صدور صورت حساب قابل پیگیری است و اخطار در سامانه ثبت و به تعزیرات ارسال می‌شود. ۲۸ هزار واحد صنفی دارای پروانه کسب در همدان وجود دارد که همه در سامانه ثبت شده‌اند.
 • کشف پنج هزار تخلف در بازار

  ایرنا: مجید ارغنده‌پور، مدیرکل هماهنگی امور استان‌ها و نظارت بر تشکل‌های سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: «دی ماه امسال تعداد هشت هزار و ۵۶۹ مورد گزارش از ناظران افتخاری سراسر کشور دریافت شده که پنج هزار و ۸۴ واحد صنفی متخلف شناخته شدند که سهم ۶۱ درصدی داشتند.» این مقام مسوول خاطرنشان کرد: «اجرای این برنامه موجب می‌شود واحدهای صنفی و بنگاه‌های اقتصادی در رویارویی با یک خریدار آگاه و مطلع به قوانین، امکان کمتری برای تخلف از خود نشان دهند و رسیدگی سریع به فضای تخلف در جامعه فراهم خواهد شد.» به گفته وی، آمار ۶۱ درصدی پرونده‌های متخلف از گزارش‌های ارسالی ناظران افتخاری در دی‌ماه امسال مهر تاییدی بر این ادعاست که این طرح، در زمینه نظارت و بازرسی می‌تواند همچون سایر شیوه‌های نظارتی اثربخش باشد، علاوه بر این طرح مزبور، با حضور داوطلبانه ناظران که از بین افراد عادی جامعه انتخاب شده‌اند، با کمترین هزینه ممکن، درحال انجام است.
 • کاهش قیمت موز، خیار و پرتقال

  رئیس اتحادیه میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قیمت سه محصول موز، خیار و پرتقال که در هفته‌های گذشته با افزایش روبه‌رو بوده در هفته جاری کاهش می‌یابد. مصطفی دارایی نژاد افزود: قیمت موز در هفته‌های گذشته به ۵۵ هزار تومان رسیده بود که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده خبرهای خوبی در راه است و قیمت موز به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.
 • تکذیب خبر کمبود کالاهای اساسی در خراسان‌رضوی

  ایلنا: رئیس اتاق اصناف مشهد و خزانه‌دار اتاق اصناف ایران در مورد وضعیت اتباع غیرایرانی در خرید کالاهای یارانه‌ای گفت: اتباع غیرایرانی می‌توانند به جای کد ملی از شماره آمایش استفاده کنند و در سایت چنین قسمتی تعبیه شده است. این افراد می‌توانند کالای موردنظر خود را خریداری کنند. البته این امکان با شماره آمایش و برای مهاجران قانونی وجود دارد. محمود بنانژاد در مورد فروش کالاهای اساسی با کارت ملی در شهر مشهد اظهار کرد: خبری از طرف من نقل شده مبنی بر اینکه در خراسان‌رضوی کمبود کالا وجود دارد و کالاها با کد ملی فروخته می‌شوند. اما من چنین حرفی را نگفتم و صراحتا اعلام می‌کنم کمبودی در کالاهای اساسی نداریم.
 • کلنگ‌ ساختمان اصناف دماوند زده شد

  عصر شرق: همزمان با ایام‌الله دهه فجر مراسم کلنگ‌زنی و شروع عملیات اجرایی ساختمان اصناف اتحادیه‌های صنفی شهرستان دماوند برگزار شد. در این مراسم امام جمعه شهرستان دماوند، معاون فرماندار دماوند، رئیس اتاق اصناف، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت، شورای اسلامی شهر دماوند و جمعی از روسای اتحادیه‌های صنفی حضور داشتند. این پروژه در زمینی به مساحت ۴۲۰ متر با ۳۵۰ متر بنا در طبقه ۶ اداری، تجاری، پارکینگ و سالن اجتماعات با اعتباری حدود ۱۰ میلیارد تومان احداث می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر