آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۵۰۹۷

 • بهبود وضعیت بخش خرده‌فروشی

  دنیای‌اقتصاد: اصناف ایران در طول سال‌ها و به‌خصوص ماه‌های اخیر با مشکلات ریزودرشتی مواجه شدند و همین اتفاق باعث شده که عملکرد آنها مطلوب نبوده و باعث بی‌رمق شدن بازارهای مختلف شود.
 • گرانی شیرخام

  فارس: مصرف‌کنندگان لبنیات این روزها تاکید دارند مسوولان باید بر کیفیت تولید محصولات لبنی نظارت بیشتری داشته باشند. محصولات این بازار در طول سال‌های اخیر بارها با افزایش قیمت مواجه شده و همین اتفاق باعث شده که مصرف‌کننده آنها را از سبد خرید خود حذف کند. موضوعی که از یکسو سلامت جامعه را هدف قرار داده و از سوی دیگر باعث بی‌رونقی و کسادی شرکت‌های تولیدی و فروشندگان محصولات لبنیاتی شده است. اما سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی کشور درخصوص نابسامانی موجود در بازار دلیل افزایش قیمت‌ها را بالا رفتن هزینه تولید شیر خام عنوان کرده است.
 • اعلام میزان لوازم خودروی قاچاق در بازار

  ایرنا: عضو هیات‌مدیره و سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرو و ماشین‌آلات تهران میزان لوازم یدکی قاچاق موجود در بازار را اعلام کرد. سیدمهدی کاظمی گفت: «آنچه در بیان مطالب از سوی برخی مسوولان استنباط شده و آمار قاچاق در این حوزه را کمی بالا نشان می‌دهد، تفاوت قائل نشدن بین کالاهای قاچاق، بی‌کیفیت و تقلبی است.»
 • اعلام شرایط توزیع روزانه روغن

  دبیر انجمن صنایع روغن‌نباتی وضعیت توزیع روزانه روغن خوراکی در سطح بازار را اعلام کرد. امیرهوشنگ بیرشک از بهبود نسبی توزیع روغن خبر داد و گفت: «روزانه ۴ تا ۵ هزار تن روغن در سطح کشور عرضه می‌شود که در نظر داریم برای ایام‌ پایانی سال میزان عرضه را افزایش دهیم.» وی افزود: «اگر شرکت بازرگانی دولتی تا پایان سال ۴۰۰ هزار تن روغن وارد و به کارخانه‌های روغن تزریق کند، میزان عرضه روغن به صنف و صنعت و خانوار افزایش می‌یابد. چراکه هر چقدر میزان توزیع روغن بیشتر شود، کارخانه‌ها هم تولید بیشتری خواهند داشت.» بیرشک بحث تخصیص ارز را مهم‌ترین عامل آرامش بازار روغن اعلام کرد و گفت: «اگر موضوعات مرتبط با تخصیص و انتقال ارز به خوبی صورت گیرد، بازار روغن هیچ‌گونه التهابی نخواهد داشت.» این مقام صنفی در پایان تصریح کرد: «با وجود برخی اشکالات در سیستم توزیع و سطح بازار، تشدید نظارت‌ها می‌تواند از آن جلوگیری کند.»
 • قیمت تمام‌شده مرغ افزایش یافت

  سایت بازار: نایب‌رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی کشور تاکید کرد قیمت تمام‌شده مرغ افزایش یافته است.
 • واردات برنج ۵۰ درصد کاهش یافت

  باشگاه خبرنگاران: دبیر انجمن واردکنندگان برنج با استناد به آمار‌ گمرک از کاهش واردات این محصول به کشور خبر داد. مسیح کشاورز با بیان اینکه افزایش تولید برنج ایرانی ارتباطی به قدرت خرید دهک‌های ضعیف جامعه ندارد، گفت: «اگر میزان تولید به حدی افزایش یابد که قیمت برنج ایرانی در رقابت با برنج خارجی باشد، امکان خرید آن از سوی اقشار آسیب‌پذیر وجود دارد. با توجه به سیاست دولت مبنی بر تغییر نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی به نیما، امکان عرضه برنج کمتر از ۲۰ هزار تومان وجود ندارد.» وی از کاهش ۵۰ درصدی واردات برنج خبر داد و گفت: «بنابر آمار گمرک تا ۲۸ دی، ۷۶۵ هزار تن برنج وارد کشور شده است و از آن تاریخ به بعد دیگر ثبت‌سفارش جدیدی نداشته‌ایم و برنج‌های وارداتی همان برنج‌های رسوبی در گمرکات کشور است که به مرور ترخیص و وارد بازار شده‌اند. با مرور سابقه ۱۰ساله، ۵۰ درصد از نیاز کشور عقب هستیم، اما اقشار آسیب‌پذیر امکان خرید برنج با نرخ بالای ۲۰ هزار تومان را ندارند و در صورتی که تقاضا برای خرید باشد، حداقل تا پایان سال ۵۰۰ هزار تن برنج دیگر باید وارد شود.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر