آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۵۰۹۲

 • سود پیمانکاران نابود می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: شرکت‌های فنی و مهندسی و پیمانکاران بخش‌خصوصی برای فعالیت در این عرصه در سال‌های اخیر با مشکلات متعددی روبه‌رو بوده‌اند. از مهم‌ترین مشکلات آنها می‌توان به‌عدم امکان دریافت مطالبات پیمانکاران از کارفرمایان دولتی، مشکلات مربوط به اخذ تسهیلات بانکی، اسناد خزانه، اوراق مشارکت و مهم‌تر از همه‌عدم امکان رقابت پیمانکاران بخش‌خصوصی با شرکت‌های پیمانکاری عمومی غیردولتی اشاره کرد.
 • افزایش انگیزه قاچاق روغن

  بازار: در ماه‌های اخیر مردم برای تامین روغن‌نباتی با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند. توزیع این محصول به شدت در بازار کاهش پیدا کرده و به همین دلیل با افزایش قیمت غیرمتناسبی نیز روبه‌رو شده است.
 • واردات پنبه مشکل اساسی صنعت نساجی نیست

  ایرنا: عضو هیات‌مدیره انجمن متخصصان صنایع نساجی ایران مشکل بزرگ صنعت نساجی کشور را بیان کرده است. علیرضا حائری گفت: «مشکل صنعت نساجی واردات سالانه حدود ۱۰۰ هزار تنی پنبه و صرف هزینه بیش از یکصد میلیون دلاری نیست، بلکه مشکل آنجاست که نتوانسته‌ایم از امکانات موجود در کشور به‌خوبی استفاده کرده و درآمدزایی و ارزآوری داشته باشیم.» این فعال صنعت نساجی تصریح‌کرد: «چنانچه به صنعت نساجی اجازه داده شود که به شکل رقابت‌پذیر کار کرده و منابع ارزی مورد نیاز آن تامین شود، در حالی‌که سالانه با احتساب واردات ماشین‌آلات بین ۲ تا ۲/ ۲ میلیارد دلار ارز برای این صنعت موردنیاز است ولی می‌تواند سالانه بین ۴تا ۵میلیارد دلار صادرات داشته باشد؛ این درحالی است که سال قبل پیش از شیوع کرونا صادرات صنعت نساجی به ۷۰۰ میلیون دلار رسیده بود که به‌نظر می‌رسد این روزها به نصف این میزان کاهش یافته باشد.»
 • شکر گران می‌شود

  باشگاه خبرنگاران: دبیر انجمن تصفیه‌کنندگان شکر اعلام کرد به‌دلیل برخی تصمیمات دولت، به‌زودی شکر با افزایش قیمت مواجه خواهد شد. غلامحسین بهمنی با اشاره به تلاطم قیمت شکر در بازار گفت: «با توجه به اتمام شکر چغندری تولید داخل، با کسری در عرضه روبه‌رو هستیم که همین امر منجر به سردرگمی بازار شده است به‌طوری‌که شکر با نرخ‌های مختلفی تا ۱۰ هزار تومان عرضه می‌شود.»
 • مرغدار رغبتی به جوجه‌ریزی ندارد

  کوچک شدن سفره مردم یک موضوع کاملا عادی شده به‌طوری‌که خانواده‌ها به‌دلیل گرانی موادغذایی قید خرید بیشتر اقلام موردنیاز را زده‌اند.این موضوع به مصرف مرغ و تخم‌مرغ نیز رسیده و باعث ایجاد نگرانی‌هایی شده است. مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه قیمت مرغ باید به ۲۲ هزار تومان برسد، از نحوه تامین نهاده‌ها انتقاد کرد. محمدعلی کمالی گفت: «با فرض اینکه صددرصد نهاده‌ها (کنجاله، سویا و ذرت) را به قیمت دولتی تحویل تولید‌کننده، جهت تامین خوراک مرغ بدهند و با توجه به اینکه سایر نهاده‌ها با نرخ آزاد به دست همین تولیدکنندگان می‌رسد، هزینه هر کیلو مرغ زنده حدود ۱۷ هزار تومان برای مرغدار تمام می‌شود. در صورت تامین نهاده‌ها با ارز دولتی قیمت تمام شده مرغ زنده ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان و قیمت تمام شده مرغ گرم ۱۷ هزار تومان خواهد شد.» وی در ادامه مشکلات این صنف گفت: «این موارد تنها به خوراک طیور بر می‌گردد درحالی‌که مرغدار برای رعایت بهداشت مرغداری نیاز به ضدعفونی‌کننده‌های مختلف دارد که هزینه خرید آنها نیز ۵ تا ۶ برابر نسبت به سال گذشته شده و اینها عملا هزینه‌های تولید را افزایش داده است. متاسفانه بی‌توجهی مسوولان به شرایط ایجاد شده باعث می‌شود مرغدار دیگر رغبتی به جوجه‌ریزی نداشته باشد و این موضوع، پایداری تولید این محصول را با خطر جدی مواجه می‌کند. با این شرایط نباید انتظار داشته باشند که قیمت تمام شده مرغ مانند سال گذشته محاسبه شود.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر