آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۵۰۸۸

 • خطر تشدید قاچاق سیگار

  گروه شرکت‌ها: وضع مالیات نخی سیگار از سوی مجلس شورای اسلامی زمینه قاچاق بیشتر سیگار به کشور را فراهم می‌کند و این امر تهدیدی برای صنعت دخانی تولید داخل برای سال ۱۴۰۰ است.
 • خرید اجباری از دلال‌ها!

  رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم، شرایط تهیه روغن برای این صنف را دشوار ارزیابی کرد.
 • حذف درصد تخفیف از قفسه فروشگاه‌های زنجیره‌ای

  گروه شرکت‌ها: در پی انتقادات و ابهاماتی که چندی است پیرامون فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سهم گسترده این فروشگاه‌ها از بازار مطرح شده است، رئیس هیات‌مدیره اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای، روز گذشته در نشستی با خبرنگاران درخصوص شبهات مطرح شده همچون کم‌فروشی، گران‌فروشی، تقلب و... به شفاف‌سازی پرداخت و از حذف درصد تخفیف از قفسه فروشگاه‌های زنجیره‌ای خبر داد. امیرخسرو فخریان گفت: از این به بعد فقط قیمت روی کالا درج خواهد شد و در شلف‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای دیگر خبری از تخفیفات نخواهد بود.
 • وعده رشد صادرات زعفران

  باشگاه خبرنگاران: نایب‌رئیس انجمن ملی زعفران تاکید کرد صادرات این محصول به‌زودی با رشد مناسبی مواجه خواهد شد. غلامرضا میری با اشاره به اینکه بازار داخلی زعفران در رکود به سر می‌برد، گفت: «با توجه به شرایط اقتصادی مردم و عدم برگزاری مهمانی‌ها، مصرف زعفران کاهش یافته است.»
 • تشکیل شوراهای حل اختلاف تخصصی صنفی

  فارس: نمایندگان مجلس در جلسه علنی دیروز مقرر کردند که برای رسیدگی به امور فنی و صنفی در دعاوی و شکایات فیمابین اصناف، شوراهای حل اختلاف تخصصی قابل تشکیل است. نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه شوراهای حل اختلاف با ۳ ماده این لایحه موافقت کردند.
 • برخی مردم قدرت خرید میوه ندارند

  مهر: رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با اشاره به اینکه در گرانی قیمت میوه‌ها بحثی نیست تاکید کرد مردم این روزها استقبال خوبی از خرید میوه ندارند.
 • درخواست افزایش صادرات دام

  مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عشایری دامداران درخواست کرد صادرات دام مازاد افزایش پیدا کند. فضل خرم گفت: «درخواست صادرات یک میلیون راس دام را مشروط بر عدم‌تغییر قیمت در بازار داخل اعلام کرده‌ایم.»
 • کاهش تمایل مردم به خرید شیرینی

  رئیس اتحادیه قنادی، شیرینی و کافه قنادی تهران با تاکید بر لزوم ساماندهی واحد‌های تولید شیرینی خانگی، نسبت به ایجاد رونق در بازار پایان سال نسبت به سال گذشته ابراز امیدواری کرد. علی بهره‌مند درخصوص شرایط بازار در صنف قنادی گفت:«وضعیت بازار بعد از شب یلدا با آرامش نسبی همراه بوده است و در حال حاضر، همکاران ما در صنف قنادی، شیرینی و کافه قنادی تولید خود را دارند و فروش هم در بازار وجود دارد.» وی میزان تولید در پایان امسال را بهتر از سال گذشته پیش‌بینی کرد و افزود: «گرچه نسبت به سال گذشته شرایط بهتری را برای بازار می‌توان پیش‌بینی کرد؛ اما در مقایسه با سال‌های پیش از کرونا، بازار خوبی نخواهیم داشت؛ مردم نسبت به گذشته رغبتی به مصرف شیرینی ندارند. از طرفی کوچک شدن سفره های مردم نیز باعث ریزش مشتریان در این بازار شده است. در واقع کمتر شدن قدرت خرید خانواده‌ها و شیوع کرونا تاثیر منفی بر بازار داشته است.»
 • در انتظار فروش فوق‌العاده باشید

  دنیای‌اقتصاد: کرونا آسیب‌های زیادی به اصناف وارد کرده و باعث شده که شرایط بازارهای مختلف نامتعادل شود. این اتفاق به همان میزان که تولید‌کنندگان و فروشندگان را ناراضی کرده، برای مصرف‌کننده نیز ناخوشایند بوده است. یکی از بازارهایی که باعث خرید و فروش مناسب در ایام مختلف می‌شد ایجاد فروشگاه‌های فصلی بود. اما شیوع کرونا حالا باعث شده که نمایشگاه‌های بهاره و پاییزه اجازه فعالیت را کسب نکنند و به همین دلیل اصناف با شرایط نامناسبی روبه‌رو هستند.
 • هشدار درباره فیلترهای غیرمجاز یخچال

  سایت بازار: دبیر اتحادیه صنایع برودتی تهران در مورد فروش فیلترهای غیرمجاز یخچال هشدار داد. حمید نصیری گفت: «بیش از ۸۰ درصد فیلترهای یخچال ساخت داخل است و برخی شرکت‌های غیرمجاز خدمات پس از فروش با ادعای خارجی بودن فیلتر مبالغ هنگفتی از مردم دریافت نکنند.»
 • کاهش درآمد تعمیرکاران وسایل برقی

  رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران با بیان اینکه پیشنهاد افزایش نرخ تعمیرات در سال ۹۹ هنوز تایید نشده از کاهش درآمد افراد حاضر در این صنف خبر داد. علی‌اکبر ایلخانی گفت: «شیوع بیماری کرونا و تعطیلی واحدهای صنفی به‌خصوص درمجتمع‌های تجاری به‌طور متوسط درآمد تعمیرکاران را ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش داد. این وضعیت باعث شده برخی از واحدهای صنفی تعمیرکاران وسایل برقی حتی ۴۰ تا ۵۰ درصد درآمد خود را از دست بدهند.» وی با بیان اینکه با شیوع بیماری کرونا مراجعات مردم برای تعمیر وسایل برقی منازل بسیار کاهش یافت، گفت: «در این مدت مراجعه مردم از ترس کرونا به واحدهای صنفی تعمیرکاران وسایل خانگی بسیار کمتر شد و این در کاهش درآمدهای همکاران ما بسیار موثر بود. از سوی دیگر بیشتر همکاران ما در مراکز تجاری فعال هستند و با تعطیلی واحدهای مجتمع‌های تجاری واحدهای صنفی ما نیز بیشتر متضرر شدند.» این مقام مسوول در اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران بیان کرد: «هم اکنون فقط در ساختمان آلومینیوم تهران بیش از ۱۰۰ واحد صنفی تعمیرات وسایل برقی لوازم‌خانگی از جمله ریش‌تراش، مایکروفر، آبمیوه، جاروبرقی، و سایر وسایل برقی خانگی و صنعتی وجود دارد که شرایط معیشتی آنها تعریفی ندارد.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر