آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۵۰۸۱

 • ناکارآمدی قیمت دستوری در بازار

  دنیای‌اقتصاد: در ماه‌های اخیر بسیاری از اصناف، فروشندگان و کارشناسان از شیوه قیمت‌گذاری دستوری در بازارها انتقاد کرده‌اند. به این دلیل که معتقدند معایب زیادی دارد و عاملی برای نامتعادل شدن بازارها شده است. در این بین اقتصاددان‌ها نیز می‌گویند قیمت‌گذاری دستوری‌ و سرکوب قیمت‌ها به مناسب‌سازی بازارها کمکی نخواهد کرد. اخیرا نیز عده‌ای سعی در توسعه این شکل قیمت‌گذاری دارند که همین اتفاق باعث نگرانی اصناف شده چراکه آینده بازار را مبهم و خروج از شرایط فعلی را پیچیده می‌کند.
 • کسری واردات نهاده‌های دامی باید جبران شود

  مهر: دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور با اشاره به کاهش واردات کنجاله سویا و جوگفت: «برای پیشگیری از ایجاد مشکل و تنش در بازار نهاده‌های دامی، لازم است برای کاهش کسری برنامه‌ریزی شود.»
 • موافقت با کاهش حاشیه سود

  سایت اتاق اصناف ایران: جلسه رئیس اتاق اصناف ایران با معتمد وزیری، سرپرست مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صمت و روسای اتحادیه‌های دارندگان قنادی، شیرینی‌فروشی و کافه قنادی، آجیل و خشکبار و فروشندگان میوه و سبزی تهران در محل اتاق اصناف ایران برگزار شد. هدف این جلسه جلوگیری از افزایش قیمت کالاها در شب عید بود.
 • واردات چای متوقف شده است

  تسنیم: رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی کشور از تداوم توقف واردات چای انتقاد کرد. احمدرضا بخشی گفت: «سه ماه است که سازمان استاندارد جلوی ورود چای تمام شرکت‌ها را به‌دلیل آیین‌نامه جدید گرفته است و بیش از هزار تن چای که باید نیاز کشور را در ایام پایانی سال و دو ماه ابتدایی سال آینده تامین کند، در گمرک باقی مانده است.» وی افزود: «اکنون حداقل هزار تن بار در گمرک مانده و در صورت عدم رفع مشکل در روزهای آینده ممکن است این عدد ۱۰ برابر شود زیرا همه شرکت‌ها در زمان ترخیص با این مشکل مواجه می‌شوند.»
 • آمار بازرسی از صنوف کشور

  سایت اتاق اصناف ایران: معاون بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران، آمار جدیدی از بازرسی صنوف کشور ارائه داد. بهنام نیک‌منش گفت: «تعداد کل بازرسی‌ها از صنوف سراسر کشور در آذرماه سال‌جاری ۴۳۲ هزار و ۹۲۰ فقره بود که ۱۴ هزار و ۹۸۵ فقره پرونده با برآورد جریمه پیشنهادی به ارزش بیش از ۲۱۲ میلیارد و ۱۱۵ میلیون ریال تشکیل شده است.»
 • سودبری از خرمای بسته‌بندی

  نایب‌رئیس انجمن ملی خرما از سود سرشار برخی فروشگاه‌ها در فروش خرمای بسته‌بندی و صاحب برند خبر داد. محمدحسین اکبری‌یزدی با اشاره به آمار سالانه تولید بیش از یک میلیون تنی خرما براساس آمار وزارت جهاد گفت: «متاسفانه بخشی از تولیدات به‌عنوان ضایعات از گردونه خارج می‌شود؛ چراکه برداشت از نخلستان‌ها سنتی صورت می‌گیرد.»
 • اعلام میزان تسهیلات به مشاغل آسیب‌دیده از کرونا

  ایرنا: دولت برای حفظ اشتغال و حمایت از کارگران پرداخت تسهیلات به واحدهای متضرر را در دستور کار قرار داد. در مجموع ۱۴ رسته اصلی و ۸۵۰ زیررسته شناسایی شد. براساس این گزارش در کارگاه‌هایی که مستقیم از کرونا لطمه دیده و به اجبار تعطیل شده‌اند، مبلغ ۱۶ میلیون تومان وام به ازای هر نیروی انسانی اختصاص می‌یابد و به واحدهای کسب‌وکاری که فعال بوده، تعطیل نشده و غیر مستقیم از کرونا آسیب دیده‌اند، مبلغ ۱۲ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود. نرخ سود تسهیلات نیز ۱۲‌درصد است.
 • تشکیل ۱۶۰ پرونده گران فروشی تخم‌مرغ

  مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف مشهد گفت: «از زمان ابلاغ مصوبه کارگروه تنظیم بازار خراسان‌رضوی تاکنون ۱۶۰پرونده گران فروشی تخم‌مرغ در مشهد تشکیل شده است.» امیر دلداری مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف مشهد گفت: «از زمان ابلاغ مصوبه کارگروه تنظیم بازار خراسان‌رضوی مبنی بر رعایت قیمت مصوب تخم‌مرغ تاکنون ۱۶۰ پرونده تخلف صنفی در سطح عرضه برای گران‌فروشی تخم‌مرغ و رعایت قیمت مصوب تشکیل شده است.» او افزود: «کارگروه تنظیم بازار خراسان‌رضوی در آخرین نشست خود در هفته گذشته قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ برای مرغداری‌ها را ۱۴۰ هزار ریال، برای توزیع‌کنندگان ۱۴۵ هزار و ۵۰۰ ریال و برای مصرف‌کننده ۱۶۹ هزار ریال تعیین کرده و این قیمت‌ها نیز ملاک نظارت قرار گرفته است.»
 • ثبات نرخ مرغ در بازار

  مهر: نایب‌رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی از ثبات قیمت مرغ در بازار خبر داد. حبیب اسدالله‌نژاد گفت: «قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم بین ۱۹ تا ۲۰ هزار تومان و کمتر از نرخ مصوب آن است. قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده نیز بین ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان است. قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است.» این مقام مسوول با بیان اینکه معتقدیم قیمت‌گذاری دستوری باید از بازار مرغ حذف شود و این بازار تابع عرضه و تقاضا است، گفت: «با این حال پیگیر اصلاح نرخ مصوب این کالا هستیم چراکه بعد از تعیین نرخ مصوب ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت مصوب مولفه‌های تولید از جمله نهاده‌های دامی افزایش یافته است.» اسدالله‌نژاد با اشاره به اینکه با وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صمت در این زمینه مذاکره کرده‌ایم، افزود: «با توجه به اینکه وزارت جهادکشاورزی هنوز آنالیز قیمت را برای وزارت صمت و سازمان حمایت نفرستاده، بعید می‌دانم در هفته آینده به این مساله رسیدگی شود.»
 • به‌دنبال بازرسی هوشمند از بازارها

  سایت بازار: معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی تاکید کرد روش‌های علمی نظارت و بازرسی‌های کنترل بازار در استان هوشمندسازی و نظام‌مند می‌شود. علی جهانگیری در جلسه تنظیم بازار این استان افزود: «با همکاری دانشگاه تبریز طرح هوشمند‌سازی و نظام‌مند کردن نظارت و بازرسی‌های کنترل بازار با روش‌های علمی و استقرار سامانه داشبورد مدیریتی تنظیم بازار در استان اجرا می‌شود.» وی ادامه داد: «در فاز نخست این طرح سامانه هوشمند بازرسی و موردی مبتنی بر روش‌های پیشرفته نمونه‌گیری آماری اجرا می‌شود که اطلاعات تمامی اصناف در سطح شهر تبریز به‌صورت کامل و دقیق در سامانه آمده است.» جهانگیری گفت: «این طرح یک سامانه بازرسی هوشمند نوین موردی و نوبه‌ای است که با توجه به اینکه دارای پشتوانه علمی است نتایج آن با سطح اطمینان ۹۹ درصد ارائه خواهد شد. در این سامانه لیست واحدهای صنفی برای بازرسی براساس رهیافت‌های سامانه هوشمند یا براساس استخراج لیست واحدهای شکایات مردمی دریافتی قابل دسترسی است.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر