آرشیو روزنامه شماره ۵۰۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۵۰۲۱

 • نسخه عجیب برای دانش‌آموزان و دانشجویان

  دنیای‌اقتصاد-حمید رجبی: بحران اقتصادی موجود در کشور باعث شده تا قدرت خرید مردم به‌شدت کاهش پیدا کنند و به همین دلیل وضعیت اصناف مختلف نیز در شرایط نامناسبی قرار گیرد. این موضوع به کسادی بازارها دامن زده و تولید‌کننده و فروشنده را دچار چالش‌های متعدد کرده است.
 • تسخیر بازار توسط چینی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: نوسانات ارزی در ماه‌های اخیر باعث افزایش شدید قیمت موتورسیکلت در بازار شده است.این موضوع برای ایران که عده زیادی از این وسیله نقلیه استفاده می‌کنند تبدیل به معضل شده است.در همین حال رئیس اتحادیه فروشندگان دوچرخه، موتورسیکلت و لوازم یدکی تهران از کاهش تقاضا در بازار موتورسیکلت کشور خبر داده است.
 • اعلام قیمت گوشت گوسفندی در مغازه

  در هفته گذشته قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز گوساله و گوسفندی از مرز ۱۴۰ هزار تومان عبور کرد که این موضوع، باعث کاهش سهم مصرف این محصول در سبد خانوارهای ایرانی می‌شود. علی‌اصغر ملکی مدیرعامل اتحادیه گوشت گوسفندی درمورد قیمت این محصول به «ایرنا» گفت: «افزایش قیمت نهاده‌های دامی، تعطیلی‌ها و کاهش نقل‌وانتقال دام، هویت‌دار کردن دام، ازدحام خرید در ابتدای هر ماه و قاچاق دام زنده از غرب کشور باعث افزایش نرخ گوشت قرمز داخلی و نوسان نرخ در بازار می‌شود.» این مقام صنفی در ادامه قیمت مصوب هر کیلو گوشت گوسفندی را اعلام کرد و گفت: «پیش‌تر قیمت هر کیلوگرم شقه گوسفندی برای مغازه‌دار ۱۳۰ هزارتومان می‌شد که این محصول با نرخ ۱۴۰ هزار تا ۱۵۰ هزارتومان به دست مصرف‌کنندگان می‌رسید. اما اکنون قیمت هر کیلوگرم شقه برای مغازه‌دار بین ۱۱۵ تا ۱۱۷ هزار تومان شده که قیمت هر کیلوگرم شقه بدون دنبه در مغازه‌ها با سود ۱۰ تا ۱۲ درصدی باید بین ۱۳۱ تا ۱۳۴ هزارتومان به‌دست مصرف‌کنندگان برسد که بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش نرخ را نشان می‌دهد.»
 • خرید شیرخام بالاتر از نرخ مصوب

  مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی کشور از خرید شیرخام به قیمت بالاتر از نرخ مصوب از دامداران خبر داد.
 • اعلام دلیل گران‌فروشی میوه

  رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران اظهار امیدواری کرد به‌زودی قیمت گوجه‌فرنگی و پیاز در بازار با کاهش مواجه شود.
 • برخورد با واحدهای صنفی متخلف نانوایی

  مدیر بازرسی اتاق اصناف مرکز استان مرکزی از برخورد قانونی با واحدهای صنفی متخلف نانوایی در اراک خبر داد. مجید زارع درخصوص بررسی بازار از لحاظ قیمت و سایر موارد نظارتی از تشدید بازرسی در قالب گشت‌های مشترک در زمینه رعایت ساعت کاری، پخت نان و همچنین پروتکل‌های بهداشتی خبر داد و گفت: اخیرا این گشت انجام شده است.
 • ویترین فروشی لوازم‌خانگی خارجی!

  واردات لوازم‌خانگی خارجی دو سال است که ممنوع شده است. بر این اساس برخی گزارش‌های میدانی حاکی از این است که برخی از نمایندگی‌های خارجی به دلیل تقاضای بالا و عدم واردات، لوازم‌خانگی ویترین شده خود را به مردم با قیمت کمتری می‌فروشند. محمدحسین رحیمی عضو هیات‌مدیره اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی در این خصوص به تجارت نیوز گفت: «برخی نمایندگی‌ها اجناس جا مانده خود را به این شیوه (کالاهای مانده در ویترین) به مردم می‌فروشند. علت این اقدام نمایندگی‌ها نیز این است که دیگر کالایی در انبار برای عرضه ندارند. البته تولید لوازم‌خانگی ایرانی نسبت به گذشته بیشتر شده است به همین دلیل مردم می‌توانند به‌جای تعویض کالاهای خود وسیله موردنظر را تعمیر کنند یا از کالاهای ایرانی استفاده کنند.» او با اشاره به قیمت لوازم‌خانگی داخلی گفت: «قیمت لوازم‌خانگی طبق اعلام سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان فروخته می‌شود. همچنین واردات کالاهای خارجی به کشور ممنوع است. فعلا تصمیمی درباره آزادسازی واردات کالاهای خارجی به کشور گرفته نشده است.»
 • پلمب اصناف متخلف در البرز

  رئیس اتاق اصناف البرز از تعطیلی تعداد زیادی از اصناف در این استان به‌دلیل تخلفات بهداشتی خبر داد. بهروز حصاری گفت: «با توجه به موج سوم کرونا و در اجرای طرح تشدید برخورد با واحدهای صنفی طبق مصوبه ستاد مبارزه با کرونا روز گذشته ۲۵۷ واحد صنفی مختلف در این استان پلمب شد.طی هفته جاری ۲هزارو ۱۷۹ واحد صنفی مختلف توسط تیم‌های مختلف تعزیرات حکومتی، اتاق اصناف، علوم پزشکی و بهداشت محیط مورد بازدید قرارگرفتند.همچنین طی این مدت ۸۹۶ واحد صنفی متخلف اخطار کتبی دریافت کردند .بیشترین تمرکز بازرسی‌ها در واحدهای صنفی سلامت محور مانند نانوایی‌ها و رستوران‌ها بوده است.با توجه به گسترش ویروس کرونا، طبق اعلام رسمی ستاد مبارزه با کرونای استان البرز، واحد‌های صنفی مکلف هستند تمام پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.»وی تاکید کرد به دستور دادستان کرج تمام واحدهای صنفی تا اطلاع ثانوی تا ساعت ۲۳ شب مجاز به فعالیت هستند. برهمین اساس چنانچه واحد صنفی از این مهم سرپیچی کند ضمن برخورد، واحد صنفی مربوطه پلمب خواهد شد.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر