آرشیو روزنامه شماره ۵۰۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۵۰۱۱

 • جدال آماری اتحادیه‌ها

  مهدی خاکی‌فیروز: از زمانی که کاشف‌السلطنه، بوته چای را از بمبئی به ایران آورد، ۱۱۴ سال می‌گذرد. بیشتر از نیمی از این دوران، شاهد تصدی‌گری گسترده دولت در زمینه فرآوری، خرید و فروش یا تجارت خارجی چای بوده‌ایم و همین مساله، مانع از رشد مناسب صنعت چای در کشورمان شده است.
 • آدرس گرانی قیمت کالاها

  در میزگرد رئیس اتاق اصناف تهران، معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان و مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران دلایل افزایش قیمت‌ها و گرانی کالا و خدمات مورد بررسی قرار گرفت.قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران در این میزگرد با اشاره به‌دلایل افزایش قیمت در واحدهای صنفی و گرانی قیمت‌ها گفت: «اتاق اصناف و واحدهای صنفی در قبال گرانی قیمت کالا و خدمات هیچ‌گونه مسوولیتی ندارد و اتاق اصناف مسوول گرانفروشی نیست. علت بزرگ نوسانات قیمت‌ها در بازار به علت نوسانات قیمت ارز است و در این راستا ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان مسوول قیمت‌گذاری هستند. اصناف سود فروش کالای خود را طبق دستورالعمل‌های سالانه وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می کنند. در صورتی که بازرسان اتاق اصناف با گرانفروشی کالا مواجه شوند با گرانفروشان طبق ضوابط و مقررات برخورد خواهد شد.»
 • کمبود مواد اولیه شیرینی‌فروشان

  رئیس اتحادیه دارندگان قنادی، شیرینی‌فروشی و کافه قنادی تهران از کمبود و گرانی مواد اولیه موردنیاز و تاثیر آن بر صنف متبوع خود ابراز نگرانی کرد. علی بهرمند گفت: «قنادی‌ها و شیرینی‌فروشی‌ها با مشکل کمبود و افزایش شدید قیمت مواد اولیه مواجه هستنند و این مسائل باعث تعطیلی برخی از واحدها شده است. ماه گذشته هر حلب روغن ۱۶ کیلویی به قیمت ۱۵۰ هزار تومان عرضه می‌شد، اما اکنون قیمت این کالای مصرفی مخصوص شیرینی‌پزها به ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته ضمن اینکه در بازار کاملا نایاب شده است. قیمت هر کیسه آرد ۴۰ کیلویی مخصوص شیرینی‌پزی نیز ماه گذشته ۱۵۰ هزار تومان بود که در ماه جاری با ۹۰ درصد افزایش قیمت آن به ۲۸۰ هزار تومان رسیده است. همچنین پودر کاکائو و پودر نارگیل ۲۰۰ درصد گران شده است. از این‌رو فعالان صنف قنادی و شیرینی‌پزی با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند.»
 • افزایش قاچاق تولیدات داخلی دام

  رئیس اتحادیه تهیه و توزیع‌کنندگان گوشت گاو تهران در مورد افزایش قاچاق تولیدات دامی کشور صحبت کرد.علی خندان رو جوان گفت: «متاسفانه در یک ماه اخیر قاچاق تولیدات دامی کشور افزایش پیدا کرده و بالغ بر ۴۵ درصد تولیدات داخلی توسط دلالان و قاچاقچیان به خارج فرستاده شده و دلارهای انبوهی به جیب این افراد سودجو سرازیر شده است.» رئیس این اتحادیه این اتفاق را عامل افزایش قیمت گوشت در کشور دانست و گفت: «این میزان قاچاق به‌قدری زیاد و در قیمت‌های داخلی تاثیر گذاشته که با گران شدن گوشت دام در واحدهای صنفی مواجه شده‌ایم. دود عدم نظارت بر قاچاق دام مستقیما به چشم مردم عزیزمان می‌رود، تاوان عدم نظارت مسوولان بر مرزها را ملت نباید بپردازند. در بیشتر موارد دام‌ها از اقصی نقاط کشور به مرزهای سنندج، مریوان و... فرستاده می‌شوند و به‌صورت شبانه با کامیون حمل و به آن سوی مرز و به عراق قاچاق می‌شوند. متاسفانه قاچاق این دام‌ها علاوه بر زیان‌هایی که بر کمبود و سبد خرید خانوار وارد می‌سازد، موجب بیکاری بسیاری از افراد نیز می‌شود.»
 • اصناف، الگوی استفاده از ماسک باشند

  نایب‌رئیس اول اتاق اصناف ایران به صنوف مختلف کشور توصیه کرد در استفاده از ماسک الگو باشند. جلال الدین محمدشکریه در جلسه تبیین و بررسی دستورالعمل‌های بهداشتی و ارائه راهکارهای لازم در راستای پیشگیری از کووید-۱۹ در هنگام بازگشایی تالارهای پذیرایی، گفت: «اصناف سفیران فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی یک جامعه هستند بنابراین فرد صنفی باید در زمینه استفاده از ماسک الگوسازی کند. البته صاحبان واحدهای صنفی مکلف هستند از ماسک استفاده و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. از سوی دیگرعملکرد واحدهای صنفی بیانگر فرهنگ و اقتصاد یک شهر است و وقتی فرد صنفی ماسک نزند، مراجعه‌کننده نیز لزومی به استفاده از ماسک در خود نمی‌بیند.» شکریه با اشاره به روزهای آخر ایام سوگواری محرم و صفر و احتمال بازگشایی تالارهای پذیرایی گفت: «اجرای پروتکل‌های بهداشتی ارائه شده توسط وزارت بهداشت برای تالارهای پذیرایی الزامی است و تمامی افراد شاغل در تالارها و سالن‌های پذیرایی، آشپزخانه و پارکینگ باید نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک اقدام نمایند.»
 • چند درصد میوه‌های کشور قاچاق است؟

  رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران موضوع ورود میوه‌های قاچاق به کشور را تایید و تاکید کرد قاطعانه با متخلفان برخورد می‌شود. اسدالله کارگر گفت: «درصد جزئی از میوه‌هایی که در سطح شهر فروخته می‌شوند، قاچاق است.تا امروز قاچاق انواع میوه به کشور به میزان بسیار محدودی انجام شده و بعضا در برخی فروشگاه‌ها و واحدهای صنفی نیز عرضه می‌شوند. با این حال وجود برخی انواع میوه قاچاق در واحدهای صنفی ممنوع است و در صورت مشاهده و ثبت شکایت با متخلفان برخورد می‌شود.» کارگر با ذکر این مطلب که امکان واردات چهار نوع میوه از مبادی قانونی به کشور وجود دارد، ادامه داد: «این چهار میوه شامل موز، آناناس، نارگیل و انبه است که عمدتا از کشورهای آسیای شرقی به کشور وارد می‌شوند. میوه‌هایی که به کشور قاچاق می‌شوند نیز عمدتا چهار مورد ذکر شده‌اند و موارد دیگری به کشور قاچاق نمی‌شود؛ چراکه گران‌تر از تولید داخلی تمام می‌شود و صرفه اقتصادی برای خریداران ندارد.»
 • کاهش فروش فرش ماشینی

  عضو هیات‌مدیره اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران از کاهش محسوس فروش فرش ماشینی در کشور ابراز نگرانی کرد. حسین رضایی گفت: «معمولا در ۶ ماه نخست سال فروش فرش ماشینی کمتر و از نیمه دوم سال فروش این محصول روند افزایشی داشته و روزهای پایانی سال و به‌خصوص شب عید به اوج خود می‌رسد. با این حال با شیوع کرونا فروش فرش ماشینی به حداقل رسیده به‌طوری‌که از ۹۰۰ واحد صنفی در تهران، هم‌اکنون تعداد فروشگاه‌های عرضه فرش ماشینی به حدود ۶۸۰ واحد صنفی کاهش یافته و این موضوع باعث ایجاد نگرانی‌هایی شده است.» رضایی در ادامه، کاهش قدرت خرید مردم را هم در این اتفاق موثر دانسته و تاکید کرده مردم رو به خرید موکت ارزان‌قیمت آورده‌اند: «با افزایش هزینه‌ها و تورم سرسام‌آور و پایین بودن قدرت خرید مردم درحال‌حاضر فروش این واحدهای صنفی در تهران به‌طور متوسط به ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است و بیشتر شهروندان به‌جای فرش ماشینی، موکت که ارزان قیمت است می‌خرند.»
 • خطر تعطیلی کارخانه‌های تولید مبلمان

  رئیس اتحادیه درودگران و مبل‌سازان تهران با تاکید بر کمبود مواد اولیه در مورد خطر تعطیلی کارخانه‌های تولیدی در کشور هشدار داد. علیرضا عباسی گفت: «از ابتدای سال ۹۸ تاکنون بارها موضوع خطر تعطیلی کارخانه‌های تولید مبل به‌دلیل کمبود مواد اولیه برای ساخت انواع و اقسام محصولات این صنف را به مسوولان دولتی متذکر شده‌ایم اما هر چه بیشتر گذشته، کمبود نه‌تنها کم نشده بلکه کم‌کم کارخانه‌ها به تعطیلی رسیده‌اند. تولیدات داخلی در صورت عدم حمایت، توان کار نخواهند داشت. آنچه امروز با آن روبه‌رو هستیم تنها یک بحران نیست بلکه گرفتار اتفاقاتی در زمینه‌های تعطیلی، بیکاری، گرانی و... شده‌ایم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر