• بورس برای رب گوجه مناسب نیست

  سایت بازار: رب گوجه‌فرنگی یکی از محصولاتی است که صادرات آن همیشه با مشکلاتی مواجه بوده است به‌طوری‌که غالبا به‌صورت مقطعی آزاد یا محدود می‌شود. با این وجود فعالان این بخش معتقدند چون رب گوجه‌فرنگی محصولی ارز آور است، تولیدکننده و صادرکننده باید از آزاد بودن صادرات این محصول به‌صورت بلند‌مدت و نه چندماهه، اطمینان داشته باشند.
 • زیان انباشته جایگاه‌های سوخت

  رئیس صنف جایگاه‌داران سوخت از شرایط بد و سخت این صنف در دوران کرونا صحبت و تاکید کرد دولت برای جلوگیری از ورشکسته شدن آنها باید چاره‌ای در نظر بگیرد.
 • کاهش قدرت خرید بازاریان

  ایسنا: نایب‌رئیس اتاق اصناف ایران و رئیس اتاق اصناف گیلان از کاهش قدرت خرید بازاریان و اصناف خبر داد. محمد شکریه گفت: «حال اصناف استان گیلان خوب نیست و اغلب اصناف در کشور نیز حال و روز خوشی ندارند و این تعطیلی ها موجب شده است که قدرت خرید بازاریان کاهش یابد. بسیاری از اصناف درآمدشان به روز تعریف می‌شود و با این تعطیلی‌ها قادر به گذران زندگی و تامین هزینه های خانواده خود نیستند.» وی ادامه داد: «۷۲ درصد بازاریان و اصناف گیلان دارای واحدهای استیجاری هستند و با تعطیلی به‌دلیل قرمز بودن شهرها نگران پرداخت اجاره مغازه‌هایشان هستند.
 • تعداد بالای قنادی‌های فعال در همدان

  رئیس اتحادیه قنادان همدان از تعداد بالای قنادی‌های فعال در این شهر خبر داد. محمد ارغوان گفت: «۲۳۰ قنادی در همدان فعال هستند به‌طوری‌که روزانه ۲۰۰ کیلوگرم زولبیا و بامیه را با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی تولید و در بازار عرضه می‌کنند.» رئیس اتحادیه قنادان همدان گفت: «چنانچه کارگاهی قصد عرضه زولبیا و بامیه به دیگر قنادی‌های سطح شهر را دارد باید از خودروهای یخچال‌دار و دارای کد بهداشتی استفاده کند و جعبه‌ها نیز درون صندوقچه‌های مخصوص حمل شود چراکه هرگونه تخلف در این زمینه، پیگرد قانونی دارد.» ارغوان با اشاره به فعالیت غیرقانونی کارگاه‌های زیرزمینی برای تولید و عرضه زولبیا و بامیه در ماه رمضان، به شهروندان توصیه کرد: «از خرید این نوع شیرینی از سوپرمارکت‌ها و میوه‌فروشی‌ها اجتناب کرده و برای حفظ سلامتی خود فقط از قنادی‌های معتبر خرید کنند.»
 • اعلام قیمت جدید گوشت گوساله

  نایب‌رئیس اتحادیه تهیه و توزیع گوشت گاوی تهران با بیان اینکه فروش واحدهای صنفی ما در تهران کاهش یافته قیمت جدید این نوع گوشت را نیز اعلام کرد. سیدمهدی میرزاامین گفت: «هم اکنون به‌طور متوسط یک واحد صنفی ما در تهران بین ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم گوشت گوساله می‌تواند بفروشد.» وی در مورد آخرین قیمت گوشت گوساله در بازار نیز گفت: «هم اکنون همکاران ما هر کیلو لاشه گوشت گوساله را در میادین ۱۰۵ هزار تومان می‌خرند که با تمیز کردن چربی و استخوان، قیمت آن به ۱۲۵ هزار تومان می‌رسد و با سود بیش از ۱۰ درصدی هم اکنون قیمت گوشت لخم گوساله ۱۴۵ هزار تومان و هر کیلوگرم گوشت چرخ‌کرده در حضور مشتری ۱۲۵ هزار تومان است.» این مقام صنفی در ادامه گفت: «هیچ کمبودی در بازار گوشت قرمز کشور وجود ندارد، اما افزایش قیمت سبب شده که مردم توان خرید نداشته باشند و معمولا با پرداخت حقوق کارکنان دولت فروش واحدهای صنفی ما از بیست و هفتم هر ماه آغاز می‌شود و تا پنجم ماه بعد ادامه دارد و مابقی روزها عموما فروشی وجود ندارد یا بسیار کمتر است.»
 • مطالبه جدی رانندگان بین‌شهری

  مدیرعامل اتحادیه تعاونی سواری کرایه‌های کشور با اشاره به عدم‌تخصیص مابه‌التفاوت نرخ بنزین سهمیه‌ای و آزاد برای رانندگان سواری‌های کرایه بین‌شهری در دو ماه گذشته تاکید کرد بهترین راهکار برای حل این مشکل رانندگان این وسایل حمل‌ونقل عمومی، افزایش سهمیه بنزین به ۷۵۰ لیتر در ماه است.
 • اقتدار تشکل‌ها در اقتصاد فرانسه

  دنیای‌اقتصاد- حمید رجبی: فرانسه جزو کشورهایی است که شرکت‌های بزرگ در آن از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در این کشور مشخصا شرکت‌های بین‌المللی مهمی وجود دارند و تعداد این شرکت‌ها و میزان اشتغال‌زایی آنها در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار بالا است. در سال ۲۰۰۳ هفتاد و پنج شرکت فرانسوی که جمعا بیش از ۶/ ۵ میلیون نفر کارمند داشتند جزو ۵۰۰ شرکت بزرگ و برتر اروپا بودند. حضور چشمگیر شرکت‌های بزرگ در فرانسه نشان‌دهنده سیاست‌های صنعتی بلندمدت این کشور در جهت توسعه و حفاظت از این بنگاه‌ها در عرصه بین‌المللی است. صرف‌نظر از این موضوع، بنگاه‌های کوچک و متوسط از نظر عددی اقتصاد فرانسه را در دست دارند. آمار موجود در مورد تاسیس زیاد بنگاه‌های اقتصادی در این کشور نشان از تحرک و پویایی بنگاه‌های خرد در این کشور دارد.
 • شرایط بحرانی اصناف برای پرداخت جریمه

  ایسنا: رئیس اتاق اصناف اصفهان گفت: «اگرچه در شرایط قرمز کرونایی، مشاغل گروه یک باز هستند، اما به دلیل بسته بودن اصناف زیرمجموعه در گروه‌های شغلی ۲ و ۳ و ۴، این وضعیت بر میزان فروش مشاغل گروه یک نیز تاثیر گذاشته است.» رسول جهانگیری با اشاره به نگرانی اصناف مشاغل گروه ۲، ۳ و ۴ از ادامه تعطیلی‌ها با توجه به وضعیت بحرانی کرونا در اصفهان، گفت: «متاسفانه در دوران پیک کرونا و در تصمیمات مختلف ستاد مقابله با کرونا اصناف با توجه به اینکه در دید و ویترین شهری هستند، برای هشدار و اعلام خطر به مردم تعطیل می‌شوند و به نوعی آنها بابت پیک‌های کرونا جریمه می‌شوند.» وی تاکید کرد: «آسیب و خسارت ناشی از کرونا به حوزه اصناف بسیار بالا است، اما در مجموع مشاغلی که در گروه ۳ و ۴ قرار دارند، بیشترین آسیب و سپس گروه شغلی ۲ و در نهایت گروه شغلی یک از کرونا و تداوم آن خسارت بالایی دیده‌اند.» رسول جهانگیری تاکید کرد: «اگرچه اصناف همچنان تصمیمات ستاد مقابله با کرونا را اجرا می‌کنند، اما نباید با بستن مغازه‌ها به آنها آسیب برسانیم.»
 • نقش تشکل‌ها در توسعه صنعت نفت

  مجتبی عوض‌زاده پژوهشگر اقتصاد انرژی
  امروزه بسیاری از اصناف، تشکل‌ها و انجمن‌های کارفرمایی، زمینه‌ساز توسعه و رشد اقتصادی به‌ویژه در صنایع نفت و گاز جهان هستند. به‌گونه‌ای‌که نقش این تشکل‌ها به تنظیم روابط دولت و شرکت‌ها منحصر نمی‌شود و شاهد کارکردهایی نظیر نفوذ به بازار دیگر کشورها، ارتقای دانش فنی و همچنین تنظیم روابط با نهادهای تامین مالی توسط تشکل‌های تخصصی هستیم.
 • به دنبال بازکردن گره مشکلات اصناف

  اولین اجلاس ماهانه اتاق اصناف تهران در سال ۱۴۰۰ با حضور رئیس و اعضای هیات‌رئیسه اتاق و روسای اتحادیه‌های صنفی تهران به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد. در جریان این اجلاس قاسم نوده‌فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران درخصوص اقدامات اتاق اصناف تهران برای رفع معضلات و چالش‌های اصناف ناشی از ویروس‌کرونا گفت: در این وضعیت به طرق مختلف با ارسال نامه به ریاست‌جمهوری، جلسات مکرر با مراکز ذی‌ربط، مکاتبه با وزارت صمت، استانداری، سازمان امور مالیاتی و شهرداری تمام سعی خود را به‌کار گرفتیم تا گره‌ای از مشکلات اصناف گشوده شود.
 • آشنایی با تشکل‌های اقتصادی روسیه

  دنیای‌اقتصاد- مهدی خاکی‌فیروز: تشکل‌های اقتصادی نقش موثری در گسترش تجارت خارجی بر عهده دارند. با توجه به اینکه تشکل‌ها می‌توانند نقش موثری در رفع موانع تجارت فرامرزی ایفا کنند، افزون بر مذاکرات تجاری بین شرکت‌ها و مذاکرات اقتصادی و سیاسی بین دولت‌ها، مذاکره بین تشکل‌ها نیز مورد توجه اقتصادهای پویا قرار دارد. به‌عنوان مثال تشکل‌های متناظر می‌توانند دغدغه‌های مربوط به کیفیت کالا را بررسی کرده و مشاوره‌های لازم را به شرکت‌های دوکشور ارائه کنند. تشکل‌ها می‌توانند پیگیر بهبود فضای تجاری از دولت‌ها باشند و دستاوردهایی را به ارمغان آورند که شرکت‌ها به تنهایی از پس آن بر نمی‌آیند. همچنین برگزاری نشست‌های B۲B بین شرکت‌ها، با محوریت تشکل‌های اقتصادی و اتاق‌ها، رویداد تجاری با کیفیتی خواهد بود که شاید شرکت‌های تسهیل‌کننده تجارت خارجی به تنهایی و بدون همکاری تشکل‌ها، نتوانند آن را به سرانجام مناسبی برسانند.
 • جمع‌آوری ماسک‌های غیراستاندارد

  قاسم نوده‌فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران با اشاره به ساماندهی بازار ماسک گفت: از ابتدای هفته آینده بازرسان اصناف و صمت با حضور در سطح شهر، خواربارفروشی‌ها، واحدهای عرضه‌کننده تجهیزات پزشکی و سوپرمارکت‌ها، ماسک‌های غیراستاندارد را که مورد تایید سازمان غذا و دارو و ستاد مقابله باکرونا نباشند، جمع‌آوری خواهند کرد.
 • اصناف پول ندارند مالیات بدهند

  عباس منزوی، رئیس اتحادیه فروشندگان و تعمیرکاران ماشین‌های دوخت و بافت و لوازم مربوطه تهران از لطمات سنگینی که تعطیلی‌ها بر پیکره اصناف وارد ساخته سخن گفت و اظهار کرد: صنف ماشین‌های دوخت از جمله صنوفی است که برای کشور تولیدات خوبی به ارمغان آورده است. اما در سال‌های اخیر چالش‌های متعدد ازجمله عدم حمایت دولت از تولیدکنندگان، تعطیلی‌های مکرر و پشت‌سر هم از شروع سال ۱۴۰۰ تاکنون، منجر به خروج ۱۰ درصد از اعضای این صنف شده است. منزوی در ادامه اضافه کرد: درحالی‌که درآمد اصناف روزبه‌روز کم می‌شود و تعطیلی‌های دستوری از سوی دولت برای اصناف بیداد می‌کند، سازمان‌ها و وزارتخانه‌های زیر نظر دولت، هر روز با آیین‌نامه‌ای جدید و دستورالعملی تازه، مطالبات خود را بیشتر می‌کنند. رئیس اتحادیه فروشندگان و تعمیرکاران ماشین‌های دوخت و بافت و لوازم مربوطه تهران در پایان با بیان اینکه با شرایط فعلی ضرورت بخشش مالیاتی اصناف از واجبات است افزود: موضوع حمایت از اصناف نیست؛ بلکه ضرورت است. اصناف پول پرداخت مالیات را ندارند که بدهند.
 • کسبه حاضرند با کرونا بمیرند

  نایب‌رئیس اتاق اصناف ایران بااشاره به طولانی شدن تعطیلی مشاغل گفت: کسبه می‌گویند حاضر به مردن با کرونا هستند اما خجالت زده زن و بچه و چک و تعهدات نباشند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر