آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۵۰۰۸

 • گلایه از انحصار در فروش دارو

  تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان این روزها اقتصاد ایران را در همه عرصه‌ها هدف قرار داده است. اقتصاد کشور به‌خصوص به علت محدودیت در مراودات مالی که اخیرا توسط کاخ‌سفید اعمال شده، دستخوش تغییرات و فراز و فرودهای متعددی شده است. تلخی ماجرا این است که این تحریم‌ها بیمار و غیربیمار نمی‌شناسد و بیم آن می‌رود که به‌زودی این شرایط بر توزیع دارو در کشور نیز اثرات منفی بیشتری داشته باشد.
 • سقوط تاریخی درآمد پارچه‌فروشان

  شرایط بازار پارچه در کشور از ابتدای شیوع ویروس کرونا مشابه خیلی دیگر از کالا‌ها، به‌دلیل تعطیلی تالارها، نبود برگزاری مجالس شادی و عزا، عدم استقبال و کاهش تردد مردم در بازار‌ها با تغییرات مشهودی مواجه بوده است. اما شیوع ویروس کرونا و حضور کمترمردم در بازارها تنها دلیل کسادی بازار پارچه نیست، فشار اقتصادی و گرانی اجناس مردمی را که در این روزهای کرونایی با تعطیلی مجالس انگیزه‌ای برای خرید ندارند بیش از پیش درخانه نشانده و بازارها را بی‌رونق کرده است.
 • سه عامل گرانی در اتحادیه کله‌پزان

  شیوع ویروس کرونا و کاهش محسوس قدرت خرید مردم دو عاملی است که بسیاری از فعالیت‌های صنفی را از چرخه اقتصادی خارج کرده یا میزان درآمدهای آنها را به حداقل رسانده که یکی از این صنوف؛ صنف کله‌پزان است.
 • افزایش بازرسی‌ها از صنوف

  سرپرست معاونت بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران تعداد کل بازرسی‌ها از صنوف سراسر کشور در شش ماه نخست سال‌جاری را یک میلیون و ۴۹۴ هزار و۱۷۲ فقره اعلام کرد و گفت: «میزان بازرسی‌ها در شش ماه نخست سال نسبت به سال گذشته رشد ۱۷ درصدی داشته است.»
 • باز نبودیم که ببندیم

  میزان: رئیس اتحادیه تالار‌های پذیرایی تهران، با اشاره به ابلاغ تعطیلی یک هفته‌ای مراکز مختلف پیرو شیوع موج سوم کرونا، گفت: تالار‌های پذیرایی درحال‌حاضر به مدت ۸ ماه تعطیل هستند و اصلا باز نبودند که نیاز به تعطیلی این مراکز باشد.
 • مشکل تامین بودجه اتاق‌های اصناف

  عضوکمیسیون برنامه و بودجه اتاق اصناف ایران در مورد شرایط حاد مالی و تامین بودجه اتاق‌های اصناف هشدار داد. عبدالمجید جلالی گفت: «باید راهکار مناسبی برای تامین هزینه‌های اتاق‌های اصناف در نظر گرفته شود و مبالغ ورودی اتحادیه‌ها متناسب‌سازی شود و الگوی رفتاری واحدی در تمامی استان‌ها اعمال شود تا اتاق‌های اصناف برای تامین هزینه‌های مالی خود با مشکل روبه رو نباشند. مشکلات ناشی از تحریم و شیوع بیماری کرونا باعث کاهش درآمدهای صنفی و رکود بازار شده و اکثر اتاق‌های اصناف کشوردر این خصوص با تنگناهای منابع مالی مواجه هستند.» رئیس اتاق اصناف مرکز استان هرمزگان در ادامه خواستار راهکار رفع این مشکلات شد و گفت: «بخش عمده مشکلات پیش‌روی کسب‌و‌کار بنگاه‌ها و صنوف تولیدی کشور به‌دلیل موانع قانونی در مسیر تولید کشور و نوسانات نرخ ارزی و نادیده گرفتن بخش‌خصوصی است که باید این مسائل از سوی دستگاه‌های اجرایی مورد نقد و بررسی کارشناسی قرار گرفته و برای رفع آن راهکار اجرایی ارائه داد.»
 • انتقاد ازعدم ثبت‌سفارش عینک‌های آفتابی

  رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک تهران درخصوص آخرین وضعیت صنف متبوع خود صحبت و از عدم اجازه ثبت‌سفارش انواع عینک‌های آفتابی انتقاد کرد. حمید ثابت قدم گفت: «متاسفانه برخی مشکلات از جمله عدم اجازه ثبت‌سفارش کالا و ترخیص مواد اولیه و کالاهای موردنیاز چالش‌هایی به مراتب سخت‌تر از ویروس کرونا برای اقتصاد ما به‌وجود آورده است. در صنف عینک سازان مدیریت به‌گونه‌ای شکل گرفته که توانستیم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از شیوع بیشتر آن بر حسب وظیفه جلوگیری کنیم؛ اما مشکلات دیگر همچنان فعالیت‌ها را کند کرده که از آن جمله عدم اجازه ثبت‌سفارش انواع عینک‌های آفتابی است.عینک آفتابی و الزام استفاده از آن از سن دو سالگی تا پایان عمر به قدری مهم است که سلامتی و پیشگیری بسیاری از بیماری‌ها مانند؛ ناخنک، آب مروارید‌های زودرس و... را سبب می‌شود. هر چه بیشتر مانع ثبت‌سفارش این کالا در کشور شویم به شیوع انواع بیماری‌ها دامن زده می‌شود. اتحادیه به‌عنوان متولی این مهم، بارها، استفاده از عینک آفتابی برای افراد را یک ضرورت دانسته و هشدار عواقب ناشی از عدم استفاده آن را بارها متذکر شده است.»
 • کمبود در تامین پارچه‌های تاری و پودی

  نایب‌رئیس هیات‌مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک با تشریح وضعیت فعلی این حوزه اعلام کرد در تامین برخی پارچه‌ها در کشور مشکل کمبود مواد اولیه وجود دارد. مجید نامی گفت: «برخی از موادهای اولیه‌ مورد مصرف درصنعت پوشاک قاچاق‌پذیر هستند.» وی با اشاره به اینکه الیاف هیچ‌وقت قاچاق نمی‌شود، عنوان کرد: «در موضوع قاچاق پارچه ما باید به‌دنبال علت‌های اصلی باشیم.» نایب‌رئیس هیات‌مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ادامه داد: «درحال‌حاضر به‌دلیل افزایش شدید نرخ ارز، حمل‌‌ونقل از کشورهای مختلف به ایران در مسیرهای بسیار سختی قرار گرفته‌اند. هر زمان که یک کالا از مسیر قانونی در بازار پیدا نشود، راهکارهای قاچاق خودشان را نمایان می‌کنند.» مجید نامی در ادامه به مشکل تولید پارچه‌های تاروپودی اشاره کرد و گفت: «بخشی از پارچه‌ها- تاری و پودی- به اندازه نیاز کشور موجود نیستند و ما باید این پارچه‌ها را از مسیر واردات تامین کنیم. عدم اهتمام به سرمایه‌گذاری‌های جدید و بازسازی‌های واحدهای تولیدی باعث می‌شود تا نیاز به برخی پارچه‌ها در کشور بیش از پیش احساس شود.»
 • اصناف، دولت و جوانان

  مهدی خاکی‌فیروز
  قانون نظام صنفی، اختیارات اجرایی و نظارتی برای اصناف قائل شده و نقش آنها را از یک نهاد مدنی، به یک نهاد عمومی غیردولتی ارتقا داده است. به‌عنوان نمونه اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی، صرف اعلام بدون مجوز بودن یک واحد صنفی، بدون نیاز به رای یا قرار قضایی، آن واحد را پلمب می‌کند. از سوی دیگر در هر صنف، صرفا یک اتحادیه فراگیر اجازه فعالیت دارد و گروه‌های متعدد حق ندارند اتحادیه‌های موازی تاسیس کنند.
 • به‌دنبال تاسیس کلینیک‌های ساختمانی

  رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم بهداشتی ساختمان با اشاره به تدابیر مدیریتی در امر تحولات کسب‌وکار در صنف متبوع خود اعلام کرد درصدد راه‌اندازی کلینیک‌های ساختمانی هستند. مرادعلی شعبانلو در این خصوص گفت: کسب‌وکاری می‌تواند هر زمانی با رونق همراه شود که در صورت بروز مشکل، ضمن رفع آن در جهت ایجاد راه‌حل‌هایی قدم بردارد که موجب رشد اقتصادی صنف شود. از این رو در صدد ایجاد و تاسیس کلینیک‌های ساختمانی در شهر هستیم. به این معنا که در هر منطقه با ایجاد چنین فضایی و گرد آوردن رسته‌های مختلف این صنف در یک‌جا، دسترسی افراد متقاضی و مشتریان به انواع کالاهای توزیعی در این صنف را سهل‌تر و از تردد اضافه در شهر جلوگیری کنیم.
 • تولید داخلی نیاز به برنامه دارد

  رئیس اتاق اصناف مرکز استان گلستان گفت: «تولید داخلی هر کشور مبنای اقتصاد است و نیاز به برنامه دارد و نباید رها شود.» حسین خلیلی با بیان اینکه تولید داخلی بدون برنامه درحال حرکت است و به معنای واقعی تولید رها شده است، گفت: «هر تولیدی در اقتصاد با هر میزان بازده تولیدی، مستلزم سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی است و توسعه تولید و رشد اقتصادی نیاز به برنامه مدون دارد؛ مساله‌ای که ما در کشور کمتر شاهد آن هستیم. درحال‌حاضر میزان سود واحدهای تولید اندک و به واقع ضررشان بیش از تولیدشان است و همین وضعیت نابسامان باعث نبود ثبات قیمت می‌شود. درحال‌حاضر باید تولید داخل با مساعدت و سرمایه‌گذاری مسوولان تشویق شود تا این تولیدات در داخل شکل بگیرد؛ ولی متاسفانه هیچ اراده‌ای در این زمینه دیده نمی‌شود. کاهش درآمد صنوف مختلف باعث شده است تا صاحبان کسب‌وکارها برخی از تکالیف قانونی خود مثل پرداخت مالیات را نتوانند انجام دهند و در نظر گرفتن توافقات مالیاتی با توجه به وضعیت رکود بازار می‌تواند منطقی باشد.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر