آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۴۸۸۹

 • آیا سامانه «کارا» گره‌گشاست؟

  تشکل‌ها: نحوه حمایت دولت از اصناف برای صاحبان کسب‌وکار‌ها که تحت‌تاثیر کرونا قرارگرفته‌اند به مساله‌ای حیاتی تبدیل شده است. در روز‌های اخیر نمایندگان بسیاری از اصناف و اتحادیه‌ها از تاخیر در دریافت بسته‌های حمایتی انتقاد کرده و مبالغ آن را ناکافی دانسته‌اند. با این حال به‌نظر می‌رسد حمایتی از واحد‌های صنفی به‌صورت کج‌دار و مریز پیش می‌رود. پس از اعلام ۱۳ رسته شغلی که از کرونا بیشترین آسیب‌ها را دیده‌اند؛ چند روز پیش ثبت‌نام در سامانه کارا کلید خورد؛ سامانه‌ای که قرار است بسته‌های حمایتی را با تاکید بر حفظ نیروی اشتغال دربنگاه‌ها در پیش بگیرد. بانک‌مرکزی با اطلاعات دریافتی از سازمان تامین‌اجتماعی به یک میلیون کارگاه با اشتغال نزدیک به سه میلیون نفر وام ۱۲ میلیونی پرداخت می‌کند.
 • حفظ کارگران بدون حق بیمه!

  تشکل‌ها: رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با انتقاد از کارفرمایانی که نیروهای کار خود را به‌دلیل کرونا نگه می‌دارند اما از آنها نامه ترک کار می‌گیرند و حق بیمه رد نمی‌کنند، گفت: سازمان تامین‌اجتماعی از طریق بازرسان خود می‌تواند این کارگاه‌ها را شناسایی و در صورت لزوم به هیات‌های تشخیص و حل اختلاف معرفی کند.
 • تعامل اصناف و رسانه

  علیرضا سلمانی/ معاون فرهنگی، اجتماعی و ارتباطات اتاق اصناف تهران
  اصناف به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین گروه‌های اقتصادی که نقشی کم‌نظیر در اشتغال‌زایی، تولید ناخالص ملی و توسعه صادرات غیرنفتی دارند، در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز نقش غیرقابل انکاری ایفا می‌کنند.ارتباط و تعامل نزدیک اصناف با فرهنگ و بدنه جامعه موجب شده وجه فرهنگی و اجتماعی اصناف در برخی زمینه‌ها بر وجه اقتصادی آن‌ پیشی بگیرد.همین امر سبب می‌شود مسائل اصناف تنها موضوعاتی اقتصادی نباشند، بلکه این خانواده بزرگ ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی کم‌نظیر و شاید بی‌نظیری نسبت به دیگر حوزه‌‌های اقتصادی داشته باشند.
 • ریزش واحدهای صنفی

  رئیس اتاق اصناف شهرستان دشتی در استان بوشهر گفت: تعداد زیادی از واحدهای صنفی برای تمدید پروانه کسب به اتحادیه‌های مربوط، مراجعه نکرده و حتی شمار ابطال پروانه‌های کسب نیز زیاد بوده است. عبدالمجید مختاری افزود: کاهش واحدهای صنفی در شهرستانی با ۷۷هزار و ۵۰۰ نفر به معنای از دست رفتن شغل و سخت‌تر شدن معاش خانوارها و از سوی دیگر بیم کمیت و کیفیت توزیع کالا و ارائه خدمات به مردم است.به گفته عبدالمجید مختاری تمدید پروانه کسب در فروردین سال گذشته حدود ۶۰۰ تا بود اما امسال به ۵۳ واحد رسید و در همین ایام شیوع کرونا، ۷۰ تا ۸۰ واحد صنفی، پروانه‌های کسب خود را ابطال کردند.
 • دلال بازی در بازار گندم

  نایب‌رئیس بنیاد توانمندسازی گندم‌کاران گفت: دولت با تغییر اندازه الک گندم، زمینه‌های دلال بازی در خرید گندم را ایجاد کرده است و با وجود این تا چند سال آینده خرید گندم از چرخه دولت خارج می‌شود.علیقلی ایمانی در گفت‌وگو با میزان افزود: هم اکنون تنها مشکلی که گندم‌کاران با آن مواجهند، تغییر اندازه الک‌های گندم و تطبیق دادن آن با استاندارد‌های اروپایی است.نایب‌رئیس بنیاد توانمندسازی گندم‌کاران مطرح کرد: هیچ‌کدام از مراحل کاشت، داشت و برداشت گندم در کشور مطابق با استاندارد‌های اروپایی نیست پس با وجود این الک گندم طبق این استاندارد‌ها موجب می‌شود تا کیفیت گندم‌های دیمی کاهش پیدا کند.ایمانی عنوان کرد: با کاهش کیفیت گندم، دولت بهای کمتری به گندم‌کاران پرداخت می‌کند که این موضوع به یک معضل در تولید گندم‌کشور تبدیل شده است.
 • افزایش ۲۵ درصدی قیمت لوازم‌خانگی

  رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی گفت: تولیدکنندگان قیمت محصولات خود را بین ۱۰ تا ۲۵ درصد افزایش داده‌اند. مرتضی میری درباره وضعیت بازار لوازم‌خانگی تصریح کرد: تولیدکنندگان لیست قیمت‌های جدید خود را عرضه کردند؛ البته این قیمت‌ها مورد تایید اتحادیه، سازمان حمایت و تعزیرات نیست و باید هر چه زودتر وضعیت قیمت‌ها مشخص شود.رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی افزود: به علت شیوع کرونا تمام مراسم عقد و عروسی لغو شده و همین امر تقاضا را به شدت کاهش داده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر