این درحالی است که معضل دیگری هم وجود دارد و برخی از واحدهای مرغداری باوجود دریافت نهاده با نرخ دولتی، بخشی از جوجه‌های یک روزه تولیدی خود را به‌صورت قاچاق، به خارج از کشور می‌فرستند که این موضوع می‌تواند التهاب مجدد بازار مرغ را در پی داشته باشد. به همین دلیل کانون سراسری مرغداران گوشتی با اشاره به شکل‌گیری بازار سیاه جوجه گوشتی،اعلام کرده اگر قیمت جوجه یک روزه تا هفته آینده به قیمت مصوب نرسد، این تشکل صنفی مسوولیتی درباره کاهش تولید مرغ ندارد.

پرویز فروغی، دبیر کانون سراسری مرغداران گوشتی در نامه‌ای به وزارت صمت و وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد: «چنانچه جوجه یک روزه تا هفته آینده به قیمت مصوب عرضه نشود این تشکل صنفی (کانون انجمن‌ها) مسوولیتی در قبال کاهش تولید گوشت مرغ در هفته‌های آتی ندارد.» در این نامه آمده است: قیمت جوجه یک روزه از حد اعتدال گذشته و فشار مرغداران در رابطه با برگزاری تجمع اعتراضی نسبت به این مساله بر کانون انجمن‌های صنفی مرغداران بیشتر شده است بنابراین تقاضا می‌شود  هرچه سریع‌تر نسبت به کنترل قیمت جوجه یک روزه اعمال نظارت شود.

همان‌طور که استحضار دارید، قیمت مرغ زنده تا چندی بیش ۱۴,۴۰۰ تومان (مرغ زنده تحویل درب مرغداری) تعیین شده بود که این قیمت ناعادلانه مورد اعتراض مرغداران و تشکل‌های صنفی بود و در آخرین جلسه تنظیم بازار دکتر قبادی اظهار کردند تا بعد از تعطیلات عید افزایش قیمت امکان پذیر نیست ؛ولی هیچ اشاره‌ای به نحوه تأمین این خسارت‌ها نکردند لاجرم بیش از ۴۵ روز جامعه تولید‌کنندگان مرغ گوشتی متحمل این خسارت‌ها شدند.

بعد از پیگیری‌های متمادی قیمت مرغ زنده افزایش پیدا کرد، ولی این افزایش قیمت مستقیما به انجمن صنفی تولید‌کنندگان جوجه تعلق یافت، زیرا قیمت مصوب جوجه از ۲۴۰۰تومان به ۴۲۰۰ تومان افزایش یافته و درحال‌حاضر قیمت جوجه یک روزه در بازار سیاه نزدیک به هفت هزار تومان است. کانون انجمن‌های صنفی مرغداران طبق رسالت و اساسنامه محوله موظف است از تضییع حقوق صنفی مرغداران جلوگیری کرده و چنانچه سازمان‌های متولی و نظارتی نسبت به خواسته‌های بحق مرغداران توجه نکنند کانون انجمن‌های صنفی کشور بیش از این قادر نخواهد بود که مانع تجمع اعتراضی مرغداران شود.

لذا به این وسیله به وزارتخانه‌های محترم صمت و جهادکشاورزی اعلام می‌شود چنانچه جوجه یک روزه تا هفته آینده به قیمت مصوب عرضه نشود این تشکل صنفی (کانون انجمن‌ها) مسوولیتی در قبال کاهش تولید گوشت مرغ در هفته‌های آتی نداشته و تحت هیچ شرایطی مانع برگزاری تجمع خودجوش جامعه مرغداران نخواهد شد. امیدوارم  این هشدار دلسوزانه را جدی گرفته و با درایت بیشتر از چالش جدی پیش روی صنعت جلوگیری به‌عمل آورید.

 

این مطلب برایم مفید است
371 نفر این پست را پسندیده اند