در این اطلاعیه آمده است: با توجه به ضرورت اعلام قیمت انواع تایرهای وارداتی شرکت‌های واردکننده تایر در سامانه www.۱۲۴.ir و در راستای کنترل، نظارت و مدیریت بازار عرضه این محصولات و جلوگیری از سو‌ءاستفاده برخی افراد فرصت‌طلب، ضمن تاکید بر لزوم رعایت ضوابط قیمت‌گذاری کالاهای وارداتی هیات تعیین و تثبیت قیمت‌ها و سود مجاز مندرج در پرتال این سازمان به نشانی  CPPO.mimt.gov.ir، تمامی واردکنندگان انواع تایر موظف هستند قیمت مصرف‌کننده محصولات خود را در سامانه 124 بارگذاری کنند.

همچنین تاکید شده است: از آنجا که انواع لاستیک خودرو اعم از سنگین و سبک در زمره کالاهای اولویت‌دار و مشمول قوانین تعزیری شامل احتکار، گرانفروشی، اختفا، امتناع از عرضه کالا و... قرار داشته، بنابراین در صورت مواجهه ناظران و بازرسان با تخلفات مزبور، مطابق با قانون و مقررات جاری مراتب قابل پیگرد و برخورد قانونی توسط دستگاه‌های نظارتی است.

ستاد خبری این سازمان با شماره 124 در سراسر کشور آمادگی دارد ضمن دریافت گزارش‌ها، شکایات و پیشنهادهای مردمی نسبت به رسیدگی به آنها در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام کند.

از سوی دیگر مصطفی تنها، سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان تایر درباره دلایل افزایش دوباره قیمت تایر در کمتر از دو ماه اخیر اظهار کرد: در سال جدید ارز تامین مواد اولیه تایر از ارز ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی که قیمت آن حدود ۱۹ هزار تومان است تغییر کرد و عملا از قبل از عید گشایش اعتباری صورت نگرفت و موجب اعتراض انجمن شد.

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان تایر افزود: تولیدکنندگان نمی‌توانند زمانی که قیمت ارز بیش از ۴ برابر افزایش می‌یابد هزینه تامین مواد اولیه را که سهم ۴۰ درصدی در تولید تایر دارد افزایش ندهند. به هر روی این مواد اولیه چگونه باید تامین شود؟وی گفت: بنابراین از سوی سازمان حمایت موافقت شد از ابتدای تابستان به‌صورت علی‌الحساب ۳۰ درصد به قیمت تایر افزوده شود تا در فرصت مقتضی مستندات را بررسی کنند تا به یک رقم دقیق برسند.

پس از بررسی مدارک سازمان حمایت به این نتیجه رسید برای اینکه هزینه تغییر اولویت ارزی تایر از گروه یک به گروه دو پوشش داده شود مجددا به‌طور میانگین ۲۵ درصد به قیمت اضافه شود. سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان تایر درباره اینکه آیا افزایش قیمت بر بازار تاثیر منفی نخواهد گذاشت، گفت: تصور نمی‌کنم اتفاق خاصی در بازار بیفتد به دلیل اینکه قیمت‌هایی که عرضه می‌شود در حال حاضر نیز بالا است و قیمت تایر‌های وارداتی مبنای قیمت‌گذاری تایر‌های ایرانی در بازار شده است.وی با بیان اینکه سازمان حمایت برای بهبود و مدیریت بازار دو راهکار را در نظر گرفت، تصریح کرد: مقرر شده تایر‌های وارداتی از این پس توسط این سازمان قیمت‌گذاری شود و راهکار دوم مجوز افزایش قیمت به تولیدکنندگان داده شده است.سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان تایر با تاکید بر اینکه کمبودی در تولید تایر وجود ندارد، بیان کرد: از ابتدای سال جدید همواره تولید نسبت به سال گذشته افزایش داشته و در سه ماه نخست امسال با رشد ۲۷ درصدی در تولید تایر سواری مواجه بودیم.تنها تاکید کرد: در تایر خودرو‌های سنگین نیز به علت اینکه سال گذشته حجم زیادی واردات صورت گرفته در حال حاضر کمبودی وجود ندارد.سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان تایر درباره میزان تولید تایر خودرو‌های سنگین افزود: در تولید تایر بایاس همه نیاز کشور را تولید می‌کنیم، اما در تولید تایر رادیال تمام‌سیمی فقط یک‌سوم نیاز در کشور تولید می‌شود.وی درباره تایر سواری گفت: در تایر سواری با رینگ‌های با سایز ۱۳، ۱۴، ۱۵ و ۱۶ خودکفا هستیم، در سایز‌های ۱۷ و ۱۸ برخی را تولید می‌کنیم و از رینگ ۱۸ به بالا که مربوط به خودرو‌های لوکس است اصلا در کشور تولید نداریم.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند