این درحالی بود که در فروردین سال ۱۳۹۷ و با تصویب هیات وزیران، کمیته تعیین فهرست و سهمیه کالای همراه مسافر با نمایندگان برخی دستگاه‌ها از جمله بانک مرکزی، وزارت صمت، گمرک و شورای‌عالی مناطق آزاد تشکیل شد که واردات این دسته از کالاها که پوشاک نیز جزو آن است براساس تصمیمات این کمیته تعیین فهرست و سهمیه آن مشخص می‌شود؛ به‌طوری که مصوبات سالانه و متناسب با فهرست کالای همراه مجاز قابل ورود به سرزمین اصلی، به مقاصد مناطق‌آزاد هفت‌گانه کشور تعیین می‌شود. در عین حال مسوولان مناطق آزاد تاکید داشتند که با ممنوعیت واردات پوشاک، واردات از این مناطق نیز متوقف شده است. ماجرای قاچاق پوشاک از مناطق آزاد طی روزهای گذشته نیز به نوعی مجددا مطرح شد؛ به‌طوری که تشکل‌های صنفی و صنعتی پوشاک در نامه‌ای به شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با توسعه مناطق آزاد به دلیل مغایرت‌های قانونی خواستار ممانعت از این موضوع شدند. در این زمینه جعفر آهنگران - معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور مناطق دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد - در گفت‌وگو با ایسنا توضیحاتی ارائه کرد.

این مقام مسوول در شورای‌عالی مناطق آزاد با بیان اینکه هیچ یک از مواردی که در نامه تشکل‌های صنفی و صنعتی مطرح شده با واقعیت منطبق نیست، گفت: ما قاچاق و به‌خصوص قاچاق پوشاک در مناطق آزاد نداریم و آنچه اتفاق می‌افتد کالای همراه مسافر است که بسیار ناچیز است. وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۸ مجموع کالاهای همراه مسافر که از مناطق آزاد به سرزمین اصلی وارد شده حدود ۵۰۰ میلیون دلار بوده که بخش بسیار کوچکی از آن را پوشاک تشکیل می دهد که نمی‌تواند بر هم زننده تعادل بازار باشد. معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور مناطق دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد درباره نحوه تامین پوشاک و عرضه آن در مناطق آزاد نیز توضیح داد تمامی این پوشاک از محل تولیدهای خود مناطق آزاد هستند که می‌تواند موجب ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای مردم مناطق باشد.

این مقام مسوول به نکته دیگری در رابطه با قاچاق اشاره کرد و گفت: اصلا قاچاق در مناطق آزاد مفهومی ندارد چون وقتی که کالا از مبادی قانونی و گمرک مناطق آزاد عبور می‌کند می‌‌توانیم از محل عوارض ورودی درآمد کسب کنیم که یک درآمد پایدار برای مناطق آزاد به‌شمار می‌رود؛ بنابراین چرا باید امکان و اجازه قاچاق وجود داشته باشد.

به گفته آهنگران، در مناطق آزاد سامانه‌های گمرکی مستقر هستند و تمام ورود و خروج کالا از سوی گمرک نظارت می‌شود.

وی همچنین به جریان ورود کالا از منظر اقتصادی اشاره کرد و گفت: اینکه اصرار می‌کنیم باید دریچه واردات بسته شود، موضوعی نیست که کاملا به نفع تولید داخل تمام شود، چراکه در اقتصاد بازار باید رقابت وجود داشته باشد و در رابطه با پوشاک نیز تامین کیفیت و تداوم بازار آن با بسته شدن دریچه واردات تامین نخواهد شد.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند