آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار استان‌ها - روزنامه شماره ۴۶۴۰

 • احیای زندگی در دریاچه ارومیه

  رعنا نیک‌رفتار
  دنیای اقتصاد - تبریز: دریاچه ارومیه که به «نگین فیروزه‌ای آذربایجان» معروف است، در تعطیلات عید سعید فطر میزبان انبوه مسافران و گردشگرانی بود که با سفر به این خطه، سرزندگی و غوغای آبی رنگ این «پهنه آبی» را به تماشا نشستند. مشاهدات عمومی حاکی است که سواحل دریاچه ارومیه از کما خارج شده، در مناطقی مانند پل شهید کلانتری، بندر رحمانلو و کاظم داشی، از گردشگرانی میهمانداری می‌کنند که به بهانه تفریح در آب‌های نیلگون آن و در اصل برای تماشای نجاتش از دست خشکی مرگبار به استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی سفر کرده‌اند. سواحل نمکین دریاچه ارومیه امسال با افزایش بی‌سابقه آب آن در مقایسه با چند سال پیش، با موج‌های ریز و درشت اش، میهمانان را به آب بازی و لذت بردن از آب شور و لجن‌های درمانی اش فرا می‌خواند تا ضمن به جای آوردن رسم میزبانی، جان سختی‌اش برای ماندن در زیر آوار سنگین خشکی ۲۰ ساله را نیز به رخ میهمانانش بکشد.
 • تمهیدات برقی خوزستان برای عبور بدون خاموشی از تابستان

  محمد علاف‌پور
  دنیای اقتصاد – اهواز: مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان گفت: در سال ۹۸ برنامه‌ریزی صورت گرفته تا در لحظه پیک نیروگاه‌های حرارتی و برقابی استان هر کدام ۴هزار و ۴۸۰ مگاوات برق تولید کنند و با اقدامات مدیریت مصرفی و صرفه‌جویی ۹۶۱ مگاواتی در شبکه، بدون خاموشی از تابستان عبور کنیم. محمود دشت بزرگ اظهار کرد: ۸ هزار و ۸۸۰ مگاوات برای پیک تابستان ۹۸ پیش‌بینی شده که باید با اقدامات مدیریت مصرف و صرفه‌جویی ۹۶۱ مگاواتی که به شرکت‌های برق استان ابلاغ شده، آن را در محدوده ۷ هزار و ۹۱۹ مگاوات سال قبل نگه داریم.
 • ۹۵ درصد از راه‌های روستایی همدان آسفالته است

  شهناز محمدی
  دنیای اقتصاد – همدان: مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان با تاکید بر اینکه ۹۵ درصد از راه‌های روستایی استان همدان آسفالته است، گفت: همدان جزو ۵ استان برتر در زمینه آسفالت راه‌های روستایی است. حسن ربانی ارشد در بازدید از طرح‌های راه شهرستان کبودرآهنگ اظهار کرد: تا سال ۱۴۰۳ کل محور کبودرآهنگ-شیرین‌سو- قیدار چهارخطه خواهد شد. وی با بیان اینکه محور کبودرآهنگ-شیرین‌سو-قیدار ۱۶۰ کیلومتر است، تصریح کرد: از این میزان ۶۰ کیلومتر در حوزه استان همدان قرار دارد که ۲۵ کیلومتر آن در سال‌های گذشته چهار خطه شده و ۱۷ کیلومتردر حال پیمان است. وی افزود: از ۱۷ کیلومتر در حال پیمان ۱۲ کیلومتر در هفته دولت امسال به بهره‌برداری خواهد رسید و پس از تکمیل، ۱۵ کیلومتر بعد از شیرین‌سو را پیمان‌سپاری خواهیم کرد. مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان با تاکید براینکه ۱۳۵ میلیارد تومان اعتبار در۶ ماه گذشته جذب شده است، یادآور شد: تمام این اعتبارات در حوزه راه‌سازی جذب استان شده است.
 • طراحی سامانه مانیتورینگ از راه دور مراکز انتقال نفت اصفهان

  دنیای‌اقتصاد – اصفهان: برای نخستین بار در منطقه اصفهان سامانه مانیتورینگ از راه دور مراکز انتقال نفت طراحی و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. مازیار ایران‌نژاد، کارشناس اطلاعات مدیریت منطقه و طراح این سامانه گفت: در این سامانه تمام اطلاعات عملیاتی دستگاه‌ها و وضعیت توربین‌ها به مرکز منطقه ارسال و در صفحات گرافیکی متناسب با پارامترهای مربوطه نمایش داده می‌شود، این عناصر گرافیکی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که با تغییر پارامترهای کنترلی از مقادیر آلارم و توقف تغییر رنگ داده تا مسوولان را از خطرهای موجود جهت تصمیم‌گیری سریع مطلع سازد. طراح و سازنده این سامانه تاکید کرد: علاوه بر این، سامانه فوق آرشیوی دیجیتال بر خلاف دفترهای لاگ شیت از پارامترهای کنترلی مراکز انتقال نفت در فواصل زمانی مختلف ایجاد می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر