• تشکیل ستاد اجرایی خدمات سفر ویژه نوروز ۹۹ در فارس

  دنیای اقتصاد – شیراز - محمد صداقت: ستاد اجرایی خدمات سفر ویژه نوروز ۹۹ در شیراز تشکیل شد. در جلسه این ستاد، شناسایی و مدیریت نقاط حادثه‌خیز استان و پیشنهاد استقرار در ۳۰ کیلومتری شهرستان‌ها با هدف کاهش تصادفات جاده‌ای تدوین و تصویب فعالیت‌های کمیته‌های دوازده‌گانه تخصصی ستاد خدمات، بررسی ظرفیت‌های دستگاه‌های اجرایی به تناسب وظایف محوله و ارائه گزارش اعضا مصوب شد.
 • اجرای ۸۹ طرح گردشگری در گلستان

  دنیای اقتصاد – گرگان: مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان گفت: ۸۹ طرح گردشگری با سرمایه‌گذاری ۳هزار میلیارد تومان در استان در حال اجرا است. تجری گفت: این طرح‌ها شامل ۲۴۵۷ اتاق و ۵۶۰۲ تخت اقامتی است که با ساخت و تکمیل آنها برای ۵ هزار نفر در استان شغل ایجاد می‌شود. وی با اشاره به روند ساخت هتل پارتیا (قصر سفید گلستان) بیان کرد: این پروژه در دو فاز در حال اجراست و حجم سرمایه‌گذاری آن بالغ بر ۳۵۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. تجری گفت: در این طرح تاکنون ۴۴ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده و ۱۷ میلیارد تومان دیگر نیز در مرحله عقد قرارداد با بانک است. به گفته وی این طرح گردشگری برای تکمیل به ۳۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز دارد و اکنون نیز پیشرفت این طرح حدود ۷۵ درصد است. وی یکی دیگر از طرح‌های زیرساختی در استان را ساخت هتل ۴ ستاره دلتا گرگان دانست و گفت: حجم سرمایه‌گذاری در این طرح ۱۰۰ میلیارد تومان بوده و به ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات نیز نیاز دارد. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان افزود: این طرح ۵۵ درصد پیشرفت دارد و برای ۱۲۰ نفر به‌طور مستقیم اشتغال‌زایی خواهد کرد.
 • جایگاه برتر پالایش نفت بندرعباس در صادرات و فروش

  دنیای اقتصاد – بندرعباس: شرکت پالایش نفت بندرعباس رتبه دوم صادرات و رتبه سوم فروش بیست و دومین همایش ملی معرفی شرکت‌های برتر اقتصاد ایران موسوم به IMI-۱۰۰ را کسب کرد. در رتبه بندی ۵۰۰ شرکت برتر در سال ۹۸ که براساس گزارش مالی سال ۹۷ شرکت‌ها انجام شد، ۵۰۰ شرکت اول مورد تجزیه و تحلیل مالی و اقتصادی قرار گرفتند که بر این اساس شرکت پالایش نفت بندرعباس رتبه دوم صادرات و رتبه سوم فروش شرکت‌های برتر ایران را کسب کرد. در این همایش شرکت‌های برتر اقتصاد ایران بر اساس ۳۲ شاخص مختلف رتبه‌بندی شده‌اند که این شاخص‌ها در هفت گروه اندازه، رشد، سودآوری و عملکرد، بهره‌وری، صادرات، نقدینگی، بدهی و بازار در نظر گرفته شده‌اند.
 • اجرت نگهداری گندم در سیلوها بیش از ۷ سال ثابت است

  دنیای اقتصاد – گرگان: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گلستان اظهار کرد: بیش از ۷ سال است که اجرت نگهداری گندم در سیلوها، ثابت است و افزایشی نداشته، قراردادها از تهران به شهرستان تحمیل می‌شود؛ در‌صورتی‌که در بند «ث» ماده ۱۱ قانون بهبود مستمر فضای کسب‌و‌کار به ارائه پیشنهاد در مورد قراردادهای دستگاه‌های اجرایی با فعالان اقتصادی بخش‌های خصوصی و تعاونی به منظور ایجاد تراضی و منع تحمیل شرایط ناعادلانه به طرف مقابل در این قراردادها اشاره شده است.
 • سرمایه‌گذاری در ارس ۵۲ درصد افزایش یافت

  دنیای‌اقتصاد – تبریز – رعنا نیک‌رفتار: مدیرعامل منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس با اشاره به افزایش میزان سرمایه‌گذاری در این منطقه گفت: در ۹ ماه امسال ۱۷۷۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در ارس انجام شده که ۵۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد. محسن نریمان اظهار کرد: از این میزان سرمایه‌گذاری، ۲۶۴ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خارجی و ۱۵۱۱ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری داخلی بوده است. وی افزود: سال گذشته میزان سرمایه‌گذاری خارجی ۳۶۰ میلیارد تومان و سرمایه‌گذاری داخلی ۸۰۹ میلیارد تومان بوده است. نریمان همچنین مجموع صادرات ۹ ماه امسال از منطقه آزاد ارس را ۳۲۵ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: این میزان صادرات در سال گذشته ۱۶۲ میلیون دلار بوده است که امسال ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.
 • اورژانس ریلی در آذربایجان شرقی

  دنیای‌اقتصاد – تبریز – رعنا نیک‌رفتار: مسیر ریلی مراغه - میانه به طول حدود ۱۸۰ کیلومتر جزو مسیرهای کوهستانی ریلی کشور است که از حداکثر عوارض طبیعی برخوردار بوده و وجود نقاط کور متعدد در طول این مسیر، راه‌اندازی اورژانس ریلی در این مسیر را برای مواقع بحران ضروری می‎کند.
 • قابلیت ایجاد ارزش اقتصادی ملی در صنایع هرمزگان

  دنیای‌اقتصاد- بندرعباس: عضو هیات‌مدیره بانک توسعه تعاون، صنایع مستقر در استان هرمزگان را در جهت ایجاد ارزش اقتصادی در سطح ملی و ایجاد اشتغال بومی موثر دانست. عباس نجفی که برای گفت‌وگو با مدیران نفت ستاره خلیج‌فارس، شرکت فولاد جنوب هرمزگان، شرکت تعاونی شناورهای تندرو دریای بندر و شرکت شیلاتی (تولید تن‌ماهی بندرعباس) در هرمزگان حضور یافته بود، اظهار کرد: موقعیت ویژه تجاری و جغرافیایی هرمزگان موجب رونق کسب و کارهای گوناگون در بنادر و شهرهای استان شده و سرمایه‌گذاری‌های متنوعی در بخش‌های اقتصادی استان توسط فعالان اقتصادی در حال انجام است که این مزیت‌ها قابلیت اشتغال برای استان هرمزگان و استان‌های همجوار را افزایش داده است. عضو هیات‌مدیره بانک توسعه تعاون در این دیدارها ضمن بررسی عملکرد استان در تعامل با تعاونگران و تولیدکنندگان؛ حمایت از طرح‌های اشتغال روستایی و فراگیر را از مهم‌ترین راهبردهای بانک برشمرد و گفت: کمک به راه‌اندازی چرخ تولید، حمایت از صنعتگران، پیگیری و رفع مشکلات صنعت از مهم‌ترین برنامه‌های بانک توسعه تعاون در استان هرمزگان است. نجفی با اشاره به فعالیت‌ها و خدمات تخصصی این بانک برای تعاونگران و تولیدکنندگان افزود: اشتغال‌زایی، توسعه بخش تعاون و کمک به حفظ اشتغال از مهم‌ترین اهداف بانک توسعه تعاون است.
 • آب دو روستای قپچاق و خیرآباد آلودگی ندارد

  دنیای‌اقتصاد - همدان- محبوبه یادگاری: مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان همدان گفت: آب موجود در دو روستای قپچاق و خیر آباد بدون هر نوع آلودگی فیزیکی و شیمیایی است. کمال حسنی با اشاره به آبرسانی سیار به دو روستای خیرآباد و قپچاق از روستاهای تابعه همدان گفت: این نوع از آبرسانی در فصول سرد سال به هیچ عنوان دلیل بر آلودگی آب موجود در این روستاها نیست و اعلام می‌کنیم که آب موجود در دو روستای یاد شده بدون هر گونه آلودگی شیمیایی و فیزیکی است. وی با بیان اینکه روستای قپچاق با ۱۴۱ نفر جمعیت و ۵۰ خانوار از روستاهایی است که به‌صورت سیارآبرسانی می‌شود، اظهار کرد: در این روستا ذخایر آب‌های زیرزمینی در حداقل میزان خود است و امکان حفر چاه وجود نداشته، در فصل سرد سال نیز آبرسانی سیار در حال انجام است. حسنی با اذعان به اینکه درقسمت‌هایی از اراضی روستا که قنات وجود دارد نیزهنوز موفق به حفر چاه نشده‌ایم، گفت: اهالی روستا از آب قنات یادشده به منظور آبیاری اراضی کشاورزی استفاده می‌کنند؛ از این رو هنوز توافق لازم به منظور حفر چاه در این اراضی به نتیجه نرسیده و درصدد انجام کار هستیم. وی درخصوص آبرسانی سیار به روستای خیرآباد نیز توضیح داد: این روستا با ۴۵۵ نفر جمعیت در طول دو ماه اخیر با ۲۹تانکر به‌صورت سیار آبرسانی شده که البته دلیل آبرسانی سیار در روستای یاد شده نیز شوری آب اعلام شده و هیچ‌گونه آلودگی فیزیکی و شیمیایی تاکنون گزارش نشده است. وی گفت: در مجموع در طول دو ماه اخیر ۳۶ سرویس آبرسانی سیار در دو روستای قپچاق و خیرآباد ثبت شده است.
 • تبدیل قبض‌های کاغذی برق به نوشت‌افزار در کرمانشاه

  دنیای اقتصاد – کرمانشاه – الهام اکبری: همزمان با افتتاح طرح‌های برقابی در استان کرمانشاه، صدها بسته نوشت‌افزار از محل صرفه‌جویی قبض‌های کاغذی برق بین مدارس روستایی شهرستان ماهیدشت توزیع شد. به‌گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق کرمانشاه، اردکانیان، وزیر نیرو با اشاره به آغاز پویش «هرهفته- الف- ب- ایران» از نیمه دوم امسال در سراسر کشور گفت: بر اساس این پویش مقرر شده است در ۶ ماه دوم امسال ۲۲۷ طرح بزرگ صنعت آب و برق با سرمایه‌گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومان در ۳۱ استان کشور به بهره‌برداری برسد. وی ادامه داد: با افتتاح طرح‌های استان کرمانشاه تاکنون ۶۵ طرح پویش با اعتبار ۵ هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان در ۹ استان کشور به بهره‌برداری رسیده است. همچنین در این مدت ۲۱ طرح مهم صنعت آب و برق نیز با اعتبار ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان کلنگ‌زنی شده است.
 • فیبررسانی ۳۰۰ کیلومتری مخابرات گلستان به نقاط محروم

  دنیای‌اقتصاد – گرگان: براساس برنامه ششم توسعه، اجرای تکالیف حاکمیتی و ابلاغ وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات به شرکت مخابرات ایران عملیات فیبررسانی به نقاط محروم استان گلستان درحال اجرا است. به گفته حمید ذبیحی، معاون شبکه مخابرات منطقه گلستان در این طرح که در قالب سه فاز از شهریور آغاز به کار کرده است مقرر است ۳۰۰ کیلومتر از نقاط محروم استان مجهز به فیبر نوری شود تا ارتباطات پایدار و باکیفیت‌تری به هم‌استانی‌ها ارائه شود. وی با اشاره به اهمیت این طرح گفت: به منظور توزیع عادلانه پهنای باند این طرح عملیاتی شده است و تا پایان سال فاز یک آن در مسیرهای دوزین به سه‌راهی قلی‌تپه از توابع شهرستان مینودشت، آق‌امام به باباشملک از توابع شهرستان مراوه‌تپه، مجموعه‌ای از نقاط روستایی شهرستان‌های گرگان، علی‌آباد و کردکوی، پیچک‌محله از توابع علی‌آباد و نقطه‌ای فرعی از بخشداری کمالان از توابع فاضل‌آباد به میزان ۱۰۰ کیلومتر پایان می‌یابد. معاون شبکه مخابرات منطقه گلستان افزود: تمامی این طرح توسط پیمانکاران بومی استان و با اشتغال‌زایی ۴۰نفر در حال اجرا است.
 • عصر سخت کفش تبریز

  دنیای اقتصاد – تبریز – سیما نیک‌رفتار: چرم تبریز و کفش‌های تولیدی در آذربایجان شرقی که توانسته افزون بر ۴۰ هزار نفر را در این حوزه به اشتغال وادارد مدتی است با مشکلات ریزودرشت دست‌وپنجه نرم می‌کند. گفتنی است که بیش از ۶۰ درصد کفش ایران در تبریز تولید می‌شود، همچنین بیش از ۹۰ درصد کفش چرمی دست‌دوز حاصل هنرنمایی مردمان این استان است. تبریز به‌عنوان پایتخت چرم و کفش کشور، قطب تولید این کالا در کشور است و نخستین کارخانه مدرن چرم‌سازی در این شهر در سال ۱۳۱۰ تاسیس و در سال ۱۳۱۱ به بهره‌برداری کامل رسید.
 • همکاری شهرداری، شورای شهر و دانشگاه آزاد اسلامی قیامدشت

  دنیای‌اقتصاد – شهرری – روح‌اله حسین‌زاده: تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی، پژوهشی و مشاوره‌ای شهرداری و شورای شهر قیامدشت و دانشگاه آزاد اسلامی این شهر (واحد تهران شرق) با هدف توسعه سازمان‌یافته و روزافزون همکاری‌های این نهادهای اجرایی و علمی امضا شد. قاسم فرج‌پور، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق در این مراسم، هدف از امضای این تفاهم‌نامه را رسیدن به الگوی علمی و اسلامی در توسعه کشور دانست و گفت: این واحد دانشگاهی به‌عنوان قطب مدیریت بحران و بلایای طبیعی بین ۴۰۰ واحد دانشگاه آزاد اسلامی کل کشور شناخته و تعیین شده است.
 • اختصاص ۲/ ۱ میلیارد تومان به آموزش و پرورش گلستان

  دنیای‌اقتصاد – گرگان: مدیرکل آموزش و پرورش گلستان با بیان اینکه طبق قانون یک تا ۵ درصد عوارض شهرداری‌ها باید به آموزش و پرورش اختصاص داده شود، گفت: در ۶ ماه نخست امسال یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از این محل به آموزش و پرورش استان کمک شده است. احسان گوهری‌راد اظهار کرد: یکی از سیاست‌های آموزش و پرورش براساس سند تحول بنیادین ارتباط با سایر دستگاه‌ها است. وی افزود: ما به دنبال جلب مشارکت مردم، بخش‌های دولتی و غیردولتی و سایر موسسه‌ها هستیم که این همکاری صرفا به معنای دریافت کمک‌های نقدی نیست؛ بلکه ما به دنبال این هستیم تا این بخش‌ها هم بتوانند در تصمیم‌گیری‌های مدارس نقش داشته باشند. مدیرکل آموزش و پرورش استان با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد مدارس استان با مشارکت خیران ساخته می‌شود، گفت: شوراهای آموزش و پرورش برای ساماندهی مشارکت سایر بخش‌ها و کمک‌های مردمی شکل گرفته است. وی با اشاره به تحصیل بیش از ۳۶۲ هزار دانش‌آموز در مدارس استان اظهار کرد: سرانه‌های دانش‌آموزی بسیار محدود است و اگر مشارکت مردم و سایر بخش‌های دولتی و غیردولتی نباشد با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم.
 • ۶۰ درصد مالکیت فولاد اکسین از آن فولاد خوزستان شد

  دنیای‌اقتصاد – اهواز – محمد علاف‌پور: مدیرعامل فولاد خوزستان گفت: با تلاش و پیگیری هیات‌مدیره و سایر مسوولان استان، ۶۰ درصد مالکیت فولاد اکسین از آن فولاد خوزستان شد. علی محمدی افزود: به‌دنبال سیاست‌گذاری شرکت فولاد خوزستان در تکمیل زنجیره ارزش فولاد از معدن تا نورد، خرید سهام سنگ آهن در بالادست و شرکت‌های نوردی در پایین‌دست را در دستور کار قرار دادیم. وی گفت: خرید عمده سهام شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد اسفند سال ۹۶ انجام شد و اکنون مالکیت ۶۰ درصدی فولاد اکسین تا پایان سال به فولاد خوزستان منتقل می‌شود. با این اقدام زنجیره تامین از معدن تا نورد تکمیل خواهد شد. محمدی اشاره‌ای هم به شکسته شدن پی‌درپی رکوردهای تولید در ماه جاری داشت و افزود: کارکنان فولاد خوزستان با همت و تلاش و روحیه جهادی ثابت کردند، در شرایط مختلف به تولید مستمر ادامه می‌دهند. در ماه جاری در کمتر از دو هفته رکورد تولید فولاد شکسته شد و امید داریم تا پایان سال به برنامه تولید ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تُن دست پیدا کنیم. وی به بومی‌سازی بیش از ۲۵ هزار قطعه مورد نیاز صنعت فولاد اشاره کرد و افزود: ساخت اولین کوره پاتیلی، ساخت اولین ترانس کوره، افتتاح نخستین کارخانه تولید آهن اسفنجی با فناوری ایرانی پرد، حضور در میان ۴۰ شرکت برتر بورس، برگزاری نخستین نمایشگاه بومی‌سازی قطعات، تجهیزات و مواد با هدف حمایت از صنایع کوچک و تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان داخلی، تنها بخشی از افتخارات جاری مجموعه فولاد خوزستان است.
 • ۳۲ صادرکننده نمونه هرمزگان تجلیل شدند

  دنیای‌اقتصاد - بندرعباس: همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه هرمزگان با حضور استاندار و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران در بندرعباس برگزار شد. خلیل قاسمی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان در ابن مراسم ضمن تبریک روز ملی صادرات به بازرگانان و صادرکنندگان نمونه استان افزود: در شرایط فعلی که کشور در جنگ اقتصادی است، هرمزگان با سه کشور همسایه مراوده و تعامل بسیار خوبی در حوزه صادرات دارد. وی افزود: استان دارای قطب‌های بسیاری همچون قطب فولاد، قیر، محصولات صیفی و کشاورزی است که همه اینها نیازمند حمایت‌های خاص سازمان توسعه تجارت ایران و مسوولان ذی‌ربط هستند. وی اظهار کرد: هرمزگان در ابتدای سال، هدف‌گذاری ۳ میلیارد دلاری ارزی صادرات غیر‌نفتی را در حوزه صنعت، معدن و تجارت تنظیم کرد که اکنون خوشبختانه بخش اعظم این هدف‌گذاری محقق شده است. رئیس سازمان صمت هرمزگان همچنین به رشد صادرات در حوزه گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد و گفت: در حوزه گردشگری تلاش‌های بسیاری در استان انجام شده است که از لحاظ وزن و ارزش رشد ۲۱ درصدی صادرات را نشان می‌دهد. قاسمی اظهار کرد: باید با توجه به ظرفیت‌های موجود در استان شرایط صادرات بهتری را برای صادرکنندگان استان فراهم کنیم. حمید زادبوم، رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران نیز در این همایش گفت: صادرکنندگان ما در شرایط کنونی جهادی کار می‌کنند.

بیشتر