آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار استان‌ها - روزنامه شماره ۳۹۴۶

 • چالش‌های انتقال آب از سرشاخه‌های کارون

  دنیای اقتصاد- اهواز- نگار نخلی: درحالی‌که جلگه خوزستان از مشکل کمبود آب رنج می‌برد و آب مورد نیاز رودخانه‌ها و تالاب‌های استان نیز تامین نمی‌شود بحث اجرای طرح‌های انتقال آب از سرشاخه‌های کارون هر از چند گاهی مطرح و دوستداران محیط زیست و مسوولان استان‌های چهارمحال و بختیاری و خوزستان را به تکاپو می‌اندازد، چراکه عواقب جبران‌ناپذیر این طرح‌ها و اثرات مخرب آن بر محیط‌زیست و زندگی ساکنان استان‌های مبدا بر هیچ‌کس پوشیده نیست. دکتر مهدی قمشی، رئیس دانشکده علوم آب دانشگاه چمران اهواز با انتقاد از اجرای طرح‌های متعدد انتقال آب از سرشاخه‌های کارون بزرگ می‌گوید: اجرای این طرح‌ها استان را با مشکلات اساسی مواجه خواهد کرد، چرا که با کاهش میزان آورد آب، عدم تامین حقابه تالاب‌ها و رودخانه‌ها، حذف آب با کیفیت مطلوب سرشاخه‌ها و در پی آن کاهش کیفیت آب در پایین‌دست رودخانه‌ها قطعا صدمه اصلی به محیط زیست رنجور خوزستان وارد خواهد شد.

 • هرمزگان در کم‌تحرکی رتبه اول کشور است

  دنیای اقتصاد - بندرعباس - جمیله دبیری‌نیا: معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هرمزگان در کم تحرکی رتبه اول را در کشور دارد و این یک زنگ خطر جدی است. علی‌اکبرسیاری افزود: مردم ایران ۳۱۰ گرم مصرف سرانه نان دارند که فقط از همین طریق روزانه ۵-۶ گرم نمک می‌خورند، در هرمزگان سرانه مصرف نان لواش که میزان بیشتری نمک دارد، بالا است. وی ادامه داد: مردم ایران روزانه ۱۰ تا ۱۲ گرم نمک مصرف می‌کنند که این رقم باید ۵ گرم برای افراد زیر ۵۰ سال و ۳ گرم برای افراد بالای ۵۰ سال در روز باشد.

 • پایان تعمیرات واحد شماره یک نیروگاه بخاری شهید رجایی

  دنیای اقتصاد - قزوین - مهرداد نوری: واحد شماره یک نیروگاه بخاری شهید رجایی قزوین که به‌منظور انجام تعمیرات اساسی به دست امورهای تعمیراتی سپرده شده بود، پس از ۸۳ روز فعالیت‌های تعمیراتی بی‌وقفه در بخش‌های مختلف توربین و بویلر، فعالیت خود را با ظرفیت نامی ۲۵۰ مگاوات، دوباره آغاز کرد. به گزارش روابط عمومی نیروگاه شهید رجایی، در این دوره از فعالیت‌های تعمیراتی، امور مکانیک، الکتریک و ابزار دقیق، در مجموع ۵۶۰۰ فعالیت در قالب ۳۳ برنامه تعمیراتی به انجام رساندند که از مهم‌ترین این فعالیت‌ها می‌توان به ترمیم شرودهای آسیب‌دیده روتور توربین IP-HP شامل جوشکاری و ماشین کاری نقاط آسیب دیده، تعویض سیل روتور IP-HP، روتور LP و بلید رینگ‌های مربوطه به همراه بالانس، تعویض کامل بسکت‌های میانی هر دو GAH برای اولین‌بار با استفاده از بسکت‌های ساخت داخل به تعداد ۲۴۰ عدد اشاره کرد.

 • برگزاری دومین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان در تهران

  دنیای اقتصاد: دومین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر ۱۵ دی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی آغاز به‌کار می‌کند. این نمایشگاه با حضور همه استان‌ها و شهرستان‌های کشور، دستگاه‌های اجرایی مرتبط با هدف خدمت‌رسانی به روستاها و مناطق عشایری، موسسات خیریه، تولیدکنندگان محصولات، صنایع دستی روستایی برگزار می‌شود. در این نمایشگاه با بهره‌گیری از دکور زیبا، المان‌های روستایی نمادین با حضور نماینده اقوام، ایلات و عرضه غذاهای سنتی و محلی و اجرای مراسم آیینی در فضای مطبوع روستایی به منزله ایران کوچک در قلب پایتخت برگزار می‌شود.

 • گازرسانی به ۵ هزار خانوار روستایی کرمانشاه در سال‌جاری

  دنیای اقتصاد- کرمانشاه - الهام اکبری: مدیرعامل شرکت گاز کرمانشاه گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۱۱۵ روستای استان به شبکه گاز طبیعی متصل شده‌اند که این اقدام موجب بهره‌مندی ۵۵۰۰ خانوار ساکن در این روستاها از گاز طبیعی شده است. سیروس شهبازی اظهار کرد: برای انجام این حجم از عملیات گازرسانی در استان بیش از یک‌هزار کیلومتر شبکه‌گذاری انجام شده است. وی افزود: شرکت گاز کرمانشاه از ابتدای امسال تا‌کنون ۱۴ هزار مشترک جدید را تحت پوشش خدمات گازرسانی خود قرار داده است. این مسوول مقدار مصرف گاز استان در ۹ ‌ماه ابتدای امسال را ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد.

بیشتر