مردمانی که از خرید و فروش طلا برای حفظ سرمایه و کسب سود بیشتر استفاده می کردند. با شروع  قرن ۲۱ تکنولوژی سبک زندگی بشر را به کلی متحول کرد و معاملات طلا را نیز بی نصیب نذاشت. اکنون معاملات طلا با پیشرفت تکنولوژی همراه شده و با ظهور اپلیکیشن هایی مانند بازَر هر کس می تواند حتی با ۵۰۰۰ تومان صاحب خزانه خود بوده و یکی از پادشاهان قرن ۲۱ باشد.

چرا سرمایه گذاری در طلا؟

برای سرمایه گذاری در بازار طلا معمولا اولین گزینه ای که به ذهن افراد می رسد خرید سکه است. طور کلی بازار سکه بازاری قابل اطمینان است ولی این در صورتی است که جامعه به لحاظ شرایط اقتصادی از ثبات نسبی برخوردار باشد. اما همان طور که می دانید در بحرانی ترین روزهای ایران زندگی می کنیم و التهابات نرخ ارز به اوج خود رسیده اند و بازار طلا را نیز متاثر کرده اند.

لذا این روزها، بازار  سکه نیز گاهی به جمع بازارهای پر ریسک می پیوندد. مانند طوفانی که در زمستان سال ۹۷ به راه افتاد؛ در روزهای برفی آن سال با خروج ترامپ از برجام، بسیاری از مردم به سمت بازار طلا هجوم آورده و با هدف کسب سود بیشتر به خرید سکه پرداختند. این افزایش تقاضا باعث شد که این بازار با حباب بی سابقه ای رو به رو شود. بنابراین سرمایه گذاری روی سکه، خطر حباب را به همراه دارد.

علاوه بر سکه، برای ورود به بازار طلا، گزینه خرید طلای آب شده نیز مطرح است. طبق گزارشات سازمان آمار و اطلاعات در شهریورماه سال ۹۸، طلای آب‌شده به انتخاب نخست بسیاری از خانواده‌ها برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده و حدود ۶۰ درصد معاملات بازار طلا را به خود اختصاص داده است. حتی برخی گزارش‌ها از این حکایت دارد که ۶۰ تا ۸۰ درصد فروش در بازار طلا به طلای آب‌شده و بقیه به سکه تعلق گرفته است. طلای ساخته شده نیز ۲ تا ۵ درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده است.

اما چرا این روزها طلای آب شده به انتخاب اول مردم برای سرمایه گذاری تبدیل شده است؟

برای دریافتن این روند نگاهی می اندازیم به نحوه محاسبه قیمت طلا در بازار: یک سازنده طلای زینتی را در نظر بگیرید، فرض کنید او ۱۰% بابت هزینه ساخت (اجرت) دریافت کرده و آن طلای ساخته شده را به طلا فروش تحویل دهد. طلا فروش نیز به عنوان کارمزد ۷% از مبلغ فروش را برای خود در نظر می گیرد. از طرف دیگر دولت نیز ۹% مالیات از فروش آن طلای زینتی را دریافت می کند. بنابراین با خرید زیورآلات، شما مبلغی را به سازنده طلا ( اجرت)، طلا فروش (کارمزد) و دولت (مالیات) پرداخت خواهید کرد.

اما با خرید طلای آب شده نیازی به پرداخت مالیات و اجرت نیست و تنها کارمزد ناچیزِ ۱ درصدی به آن تعلق می گیرد. به همین علت سرمایه گذاری در طلای آب شده جدیدا برای مردم بسیار جذاب شده است.

مفهوم طلای آب شده در ایران را با مثال زیر بهتر می توان درک کرد: 

فرض کنید شما مقداری طلا در خانه دارید و می خواهید آن را بفروشید. وقتی به طلافروشی مراجعه می کنید، آن ها طلای دست دوم شما را می خرند و به آزمایشگاه های تعیین عیار که مورد تایید اتحادیه طلافروشان و اداره استاندارد ایران است می فرستند. این طلای کهنه در این آزمایشگاه ها ذوب می شود و بعد از تعیین عیار به چرخه تولید باز می گردد که به آن طلای آب شده می گویند.

داده کاوان شریف2

موشکافی یک باور غلط:

برخی خرید طلای آب شده را اشتباه می دانند و تنها توجیه‌شان هم این است که ممکن است طلای آبشده ای که خریداری می کنید، تقلبی باشد. اما این استدلال با وجود مستندات و مجوزهای مراکز معتبری چون مرکز معاملات و سرمایه گذاری بازر به کل غلط بوده و این مراکز فضای سرمایه گذاری را برای خرید و فروش طلای آب شده کاملا امن و مطمئن کرده اند. در این باره دکتر روح الله حمیدی مطلق معاون پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه شریف و کارشناس حوزه طلا و جواهر به ما می گوید: "خرید طلای آب شده یکی از بهترین گزینه های سرمایه گذاری در شرایط تورمی بوده و مردم طلای آب شده را تنها از مراکز معتبری همچون مرکز معاملات و سرمایه گذاری طلای بازر بخرند."

داده کاوان شریف3

سرمایه گذاری در طلا را از کجا شروع کنم؟

اگر قصد سرمایه گذاری در بازار طلای آب شده را داشته باشید قطعا یکی از چالش های پیش روی شما نیاز به سرمایه اولیه نسبتا زیاد است، زیرا  قطعات قابل تولید طلای آب شده حداقل 20 گرم است. اما این مشکل توسط مرکز معاملات و سرمایه گذاری طلای بازَر حل شده است. با ظهور اینترنت و پیشرفت تکنولوژی اکثر کسب کارها به سمت آنلاین شدن حرکت کرده اند که سرمایه گذاری در طلا نیز از این قافله عقب نمانده است.

این مرکز با طراحی و توسعه یک تکنولوژی جدید در قالب اپلیکیشن بازر این امکان را فراهم کرده است که بتوان طلای آب شده را به صورت گرمی خریداری کرده و در زمان دلخواه به راحتی آن را فروخت. حداقل میزان خرید طلا در اپلیکیشن بازر یک صدم گرم است؛ به این معنا که فقط با ۵ هزار تومان می توان سرمایه گذاری در بازار طلا را آغاز کرد. در واقع بازر یک مرکز معاملات طلای آب شده بر بستر اینترنت است.

یکی از مهمترین ویژگی های بازر این است که وقتی طلای آب شده را  به صورت گرمی خریداری کرده و در حساب خود در اپلیکیشن ذخیره کنید، زمانی که موجودی طلای شما به 20 گرم برسد، امکان تحویل فیزیکی طلا نیز برای شما فراهم می شود. طلای آب شده در بسته بندی های متفاوت به همراه شناسنامه کامل شامل عیار، وزن و…. در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

 لازم به ذکر است که اپلیکیشن معاملات و سرمایه گذاری بازَر به عنوان جدیدترین تکنولوژی روز دنیا، توسط جمعی از اساتید و فارغ التحصیلان برترین دانشگاه های کشور از جمله دانشگاه صنعتی شریف توسعه یافته و مورد اعتماد قشر فرهیخته جامعه قرار گرفته است.

بازر این امکان را فراهم کرده است که عموم مردم با هر سطح از توان مالی در هر نقطه ای از کشور قادر به سرمایه گذاری و حفظ قدرت خرید خود هستند.

توصیه پایانی 

مردم ایران در دو سال گذشته بیش از پیش تحت فشار بحران اقتصادی قرار داشتند. خروج ترامپ از برجام، احتمال وقوع جنگ، تحریم های شدید اقتصادی و ...  باعث تلاطم شدید در بازارهای مختلف شده و ردپای تورم و گرانی را در زندگی تک تک مردم به جای گذاشت.

اگر چه در روزهای پایانی تابستان داغ 98 شاهد ثبات نسبی در بازارهای کشور بودیم اما همچنان تنش های سیاسی و مشکلات اقتصادی پابرجا بوده و تکرار بحران اقتصادی گذشته دور از ذهن نیست؛ بنابراین کمی تدبیر و آینده نگری می تواند کمک کند تا قدرت خرید خود را حفظ کرده و حتی چندین برابر کنید. بازر دریچه امنی به سوی آینده است که می تواند شما را در مقابل بحران های احتمالی آینده مقاوم سازد و آینده ای طلایی را به ارمغان آورد.

این مطلب برایم مفید است
278 نفر این پست را پسندیده اند