• بوروکراسی علیه واردات واکسن

  مسعود خوانساري رئيس اتاق بازرگانی تهران
  بعد از آغاز پاندمی کرونا در بهمن ۹۸ و به خاطر غیرمترقبه بودن بیماری و عدم‌آمادگی کشور و مراکز درمانی برای مقابله با این پدیده، اتاق تهران با توجه به مسوولیت اجتماعی خود، در اسفند ماه همان سال ستادی به منظور رفع نیاز بیمارستان‌های کشور تشکیل داد و با حمایت کلیه اتاق‌های شهرستان‌ها و کمپین «نفس»، نیاز آنها را بررسی کرد و بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان تجهیزات اعم از ونتیلاتور و… برای ۲۸۱ بیمارستان تدارک دید. در تابستان ۹۹ هم به توزیع بیش از ۷۰ هزار بسته حمایتی برای نیازمندان اقدام کرد. فاز اول کمک‌های بخش‌ خصوصی برای مقابله با بیماری کرونا به این موضوعات اختصاص یافت. در فاز بعدی هم سعی کردیم راهکارهایی برای کمک به کسب‌وکارهایی پیدا کنیم که در جریان کرونا آسیب دیده‌ بودند.
 • خطر پوپولیسم آبی

  دکتر محمد فاضلی عضو هیات‌علمی دانشگاه شهید بهشتی
  موضوع آب دوباره به بحث روز تبدیل شده است؛ امری که حداقل ۵۰سال است در ایران تبدیل به مساله شده، ولی سیاستگذار دائم آن ‌را به زیر فرش جارو کرده و گروهی نیز با ارائه راهکارهای مختلف از توسعه سازه‌ای بیشتر گرفته تا شیرین‌سازی و انتقال آب، آب ژرف و گرفتن باران مصنوعی از ابرها، سعی می‌کنند ذهن حکمران و سیاستگذار را آرام کرده و به کسب‌وکار خودشان رونقی بدهند. آنچه مساله آب را در ایران طی چند دهه گذشته وخیم‌تر کرده، فقدان درک از ماهیت پیچیده، چندبعدی، چندرشته‌ای و متاثر از سطوح مختلف حکمرانی بودن آن است. در دنیای امروز عمدتا با رویکردهایی مانند «سیستم‌های پیچیده انطباقی» (Complex Adaptive Systems) به مساله آب پرداخته می‌شود و در چنین دنیایی، سیاستگذار و حکمران ایرانی برای ساده‌سازی یا بیم از درافتادن با اقتصاد سیاسی پیچیده و پرخطر آب، تمایل ندارد چنین برداشت و رویکردی به مساله داشته باشد. خطر بزرگی که در این میان حیات تمدنی ایران را تهدید می‌کند، تقلیل‌گرایی در مواجهه با چنین مساله‌ای است. این نوشتار فقط در پی یادآوری گوشه‌ای از پیچیدگی‌های مساله و شیوه مواجهه با آن است.
 • تاوان دخالت در بازار اجاره

  نویسنده: سید‌کاظم حسینی پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع)
  کاهش عرضه مسکن در بازار فروش و افزایش بیش از شش برابری قیمت مسکن طی سال‌های اخیر سبب حذف اکثریت مصرف‌کنندگان از بازار خرید مسکن شد. خارج شدن آنها از بازار خرید به معنای افزایش تقاضا در بازار اجاره است.
 • نرخ ارز و آینده تجارت خارجی

  حجت قندی اقتصاددان
  تجارت خارجی ایران در طول ۱۰۰ سال گذشته، «استراتژی در عمل» بوده؛ حتی اگر برای آن تئوری هم تعریف شده باشد، در چارچوب فروش و صادرات نفت و گاز بوده است. در حقیقت سیاست عملی در حوزه تجارت ایران تنها در این جمله خلاصه می‌شود و حتی در همین برهه زمانی، تمام بحث‌ها همچنان بر سر چگونگی فروش و صادرات نفت است اگر تحریم‌ها برداشته شود. برای موشکافی بیشتر وضعیت تجارت ایران، باید از چند دریچه مختلف آن را مورد بررسی قرار داد؛ از دریچه «قوانین و مقررات»، از دریچه «نرخ ارز»، از دریچه «مسائل غیراقتصادی شامل مسائل سیاسی و فرهنگی» و بالاخره از دریچه «استراتژی توسعه و اینکه چه راهی درست است».
 • همه نباید‌های سیاستگذاری

  حسین عباسی کارشناس اقتصادی
  «چرا مردمان از کاری پشیمانی برند که دیگران از آن کار پشیمانی برده باشند؟» قابوس‌نامه، باب هشتم، پندهای نوشیروان عادل. یکی از مهم‌ترین درس‌هایی که دهه‌ها تلاش جوامع انسانی در افزایش رفاه به ما می‌آموزد این است که تکرر اشتباهات سیاستگذاری بیشتر از آن چیزی است که بسیاری گمان می‌برند. بسیار اتفاق افتاده است که کشوری توانسته است برای مدتی پیشرفت اقتصادی خیره‌کننده‌ای رقم بزند، ولی اشتباهات سیاستگذاری متعدد آن را به رکود کشانده است. بهترین شاهد این مدعا در نیم قرن اخیر، اقتصاد ایران است که در بیش از یک سوم سال‌ها دچار رکود به معنای کاهش تولید بوده است.
 • لویاتان کاغذی در افغانستان

  محمدحسین باقی
  با شدت‌گرفتن حملات طالبان و سقوط روزانه «ولایت‌ها» (ولسوالی‌ها) در این کشور، این پرسش مطرح است که دلیل سقوط پیاپی مناطق مختلف افغانستان چیست؟ دولت آمریکا اول می ‌(۱۱ اردیبهشت‌ماه) اعلام کرد که نیروهای این کشور تا پیش از ۱۱سپتامبر (۲۰شهریور) از افغانستان خارج خواهند شد.
 • آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟

  علی‌اصغر قائمی‌نیا
  اخیرا «نایب بوکله» رئیس‌جمهور راست‌گرای جوان و جویای نام السالوادور بیت‌کوین را به‌عنوان روش پرداخت قانونی در این کشور به تصویب مجلس رسانده و نام خود را در بازار پرالتهاب رمزارزها بر سر زبان انداخته است.
 • رئیس‌جمهوری کارآمد

  دکتر روح‌اله اسلامی
  ریاست‌جمهوری در ایران اهمیت دارد؛ زیرا هر گاه مردم در انتخابات شرکت می‌کنند و فردی دومین جایگاه سیاسی در ایران را به دست می‌آورد، گفتمان جدیدی در سیاست داخله و خارجه شکل می‌گیرد.
 • اقتصاد خوب در شرایط سخت

  علاءالدین ازوجی
  در کتاب امثال و حکم دهخدا (ج۱ ص ۱۹۵) آمده است: «یکی از جراحان معاصر در جمعی می‌گفت امروز یک جراحی سنگ کلیه داشتم که به بزرگی تخم‌مرغ از شکم بیمار درآوردم و بدان مباهات می‌کرد.
 • دیپلماسی ابهام در مذاکرات وین

  دکتر ابراهیم متقی استاد دانشگاه تهران
  دیپلماسی وین در شرایطی آغاز شد که امیدهای ایران برای پایان یافتن تحریم‌های اقتصادی به‌عنوان دغدغه نهایی مسوولان خودنمایی می‌کرد. اقتصاد تحریمی چالش‌های خاص خود را در زندگی اجتماعی و اقتصادی و حتی در فضای ادراک راهبردی ایران به جا گذاشت.
 • کنترل تورم با استقلال بانک‌مرکزی

  ولی‌الله سیف رئیس کل سابق بانک مرکزی
  دهه‌های پس از تاسیس جمهوری اسلامی ایران، جهان شاهد حرکتی بزرگ در مسیر عدالت اجتماعی و ثبات اقتصادی، از طریق حذف تورم و فراهم کردن شرایط صیانت از قدرت خرید ضعفا و همچنین تدارک لازم برای رشد در کشورهای مختلف بود.
 • نهادهای ضدپولشویی و تامین مالی تروریسم

  دکتر داود دانش‌جعفری
  نهادهای اصلی مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم در دنیای امروز عبارتند از: اول- سازمان ملل متحد: سازمان ملل از نهادهایی برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم استفاده می‌کند.
 • مسیر نادرست افزایش تولید مسکن

  فردین یزدانی نویسنده طرح جامع مسکن
  در هفته‌های اخیر طرحی به تصویب مجلس رسیده که هدف آن افزایش سطح تولید مسکن مورد حمایت دولت به سطح یک میلیون واحد مسکونی در سال است. به این منظور سلسله اقداماتی در این طرح پیش‌بینی شده است.
 • جذب و منع مشارکت شهروندان

  دکتر روح‌اله اسلامی
  سیاستمداران چون به اهداف خود می‌رسند و با زور، بازنمایی یا تکیه به آرای شهروندان بر مسند قدرت می‌نشینند، نزدیکان را فرامی‌خوانند و می‌دانند تا دور بعد و حوادثی که جایگاهشان را به‌خطر اندازد فاصله‌ای است، بنابراین از اصلاحات دوری می‌کنند.
 • مغالطه شهرت‌سنجی به‌جای نظرسنجی

  محمد آقاسی / جامعه‌شناس
  در پیش‌فصل و فصل انتخابات جریان مشهور به اصولگرایی اعلام کرده شخص یا اشخاصی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ مورد حمایت قرار می‌گیرند که در نظرسنجی‌ها نسبت به باقی افراد پیشی گرفته باشند. جریانی که به اصلاح‌طلبان نیز مشهور شده‌اند، برای حمایت از کاندیدای موردنظر خویش شرط نظرسنجی را قید کرده و می‌کنند. بی‌تردید از این جهت که نظرسنجی‌ها در جامعه ایران بسیار بیشتر از زمانه‌های قبلی دارای اهمیت شده و سیاست‌ورزان و سیاست‌مداران لااقل بر زبان، از نظرسنجی سخن می‌گویند، این سخنان قابل‌توجه است. اما این جریان‌ها چگونه و از کدام نظرسنجی‌ها تغذیه می‌کنند؟

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر