اشاره
مجمع عمومی عادی سالانه شرکت داملران رازک با حضور ۳/۹۵درصد سهامداران شرکت برگزار شد.در این مجمع که ریاست آن بر عهده دکترمهدی‌محمدزاده بود، دکتراحمد کرباسی، مدیرعامل شرکت گزارش هیات‌مدیره برای سال مالی منتهی به پایان اسفندماه ۸۵ را به استماع سهامداران رساند. همچنین طی جلسه مجمع سهامداران این شرکت در خصوص برنامه‌ها و روند فعالیت شرکت سوالاتی را مطرح کردند که هیات رییسه مجمع به آنها پاسخ داد. آنچه در گزارش هیات‌مدیره داروسازی داملران مشهود است، کاهش قیمت تمام شده محصولات این شرکت در سال گذشته و همچنین کسب لوح تقدیر به مناسبت صنعت نمونه در همان سال می‌باشد.در جلسه یاد شده پس از قرائت گزارش حسابرس، صورت‌های مالی شرکت مورد تصویب اعضای مجمع قرار گرفت. این در حالی است که مبلغ یک‌هزار و ۲۵۰ریال سود به ازای هر سهم داروسازی داملران رازک تصویب شد. همچنین روزنامه دنیای اقتصاد و روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه‌های کثیرالانتشار این شرکت برگزیده شدند.

تاریخچه
شرکت داروسازی داملران رازک(سهامی عام) در تاریخ ۲۸/۰۹/۱۳۶۲ به صورت شرکت سهامی خاص تحت نام شرکت داملران تاسیس و طی شماره ۵۰۳۳۴ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده و بر اساس مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ ۰۷/۱۰/۱۳۷۸ نام شرکت از داملران به داروسازی داملران تغییر یافته و به موجب مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ ۱۸/۱۱/۱۳۸۴ نام شرکت به داروسازی داملران رازک تغییر یافته است. در تاریخ ۱۹/۱۲/۱۳۷۰ بر اساس موافقت مجمع عمومی فوق‌العاده محل قانونی شرکت از تهران به شهرستان بروجرد انتقال و در تاریخ ۱۷/۱۱/۱۳۷۳ به شرکت سهامی عام تبدیل و در تاریخ ۲۰/۰۱/۱۳۷۴ در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است. دفتر مرکزی شرکت در تهران و در حال حاضر شرکت جزو واحدهای تجاری فرعی شرکت لابراتورهای رازک می باشد.
فعالیت اصلی شرکت
موضوع فعالیت اصلی شرکت طبق ماده ۲ اساسنامه عبارت است از تولید، واردات و تهیه داروهای دامپزشکی و انسانی، شیرخشک، غذای کودک، مواد غذایی، لوازم درمانی، بهداشتی، آزمایشگاهی، شیمیایی، کشاورزی و توزیع و فروش آنها در سراسر کشور و صدور آنها به خارج از کشور، همچنین تولید، واردات و تهیه مواد اولیه و ماشین آلات و تجهیزات مربوطه، اقدام به تحقیقات علمی و عملی مربوطه، مشارکت و سرمایه‌گذاری و خرید و فروش سهام شرکت‌ها در داخل و خارج از کشور و هر گونه عملیات تجاری و غیرتجاری مجاز که مرتبط با موارد فوق به طور مستقیم باشد. بهره برداری آزمایشی کارخانه از تاریخ ۲۵/۰۴/۱۳۷۰ آغاز شده است و پروانه بهره‌برداری توسط وزارت صنایع تحت شماره ۶۰۵۱۶/۴۲۱۱۵۲ مورخ ۲۱/۰۱/۱۳۷۲ صادر شده است و آخرین پروانه بهره‌برداری توسط سازمان صنایع لرستان تحت شماره ۷۳۳۳/۱۷/۱۰۰مورخ ۱۰/۰۴/۱۳۸۵ صادر شده است.
عملکرد شرکت
در راستای اجرای بند(۶) خط مشی تعیین شده، مدیریت شرکت در سال ۱۳۸۵ تلاش خود را در جهت افزایش تولید به کار بست به طوری که توانسته ضمن توجه به همگن سازی محصولات بر اساس بلوس نیکلوزام تعداد ۱۷۱۰میلیون عدد تولید نماید که نسبت به سال قبل ۶درصد رشد داشته است که با توجه به رکود حاکم بر بازار داروهای دام و طیور در سال مورد گزارش، دستیابی به رشد مزبور حائز اهمیت می باشد.سایر اقدامات صورت پذیرفته جهت عرضه محصولات با کیفیت بالا به شرح ذیل می باشد:
-ثبت منابع جدید مواد اولیه و رهایی از تک منبعی از اولویت‌های این شرکت بوده که در این رابطه می‌توان به تهیه منابع جدید برای موادی از قبیل سولفاکلوزاین‌سدیم، اکسی تتراسایکلین‌هیدروکلراید، سولفادیازین سدیم، فلومکوئین، تــــری‌متوپریــم، کلیستین، لینکومایسین،‌ویتامین‌های
C، E، D۳، سدیم و کلسیم پروپیونات و ریبو فلاوین را نام برد. بدین منظور طی مراحلی چون حداقل بچ صنعتی، آزمایش فیزیکو شیمیایی و میکروبی، Scale up، نمونه‌برداری و انجام مطالعات فارمی، بیواکسی والانسی و پایداری را سپری نموده است.
-تهیه SMF و اخذ موافقت سازمان دامپزشکی برای محصولاتی که به شکل بالک خریداری می‌شوند نظیر پولموتیل، کوزامیکس‌پلاس، سوژیکلای، هپابیال، کارنی تین و غیره،‌ وارد کردن مواد بالک و نهایتا Scale up نمودن آنها.
- اخذ موافقت اولیه ریپک محلول خوراکی تیل مایکوزین، کوکسیدیواستات، سالینومایسین، لازالوسید، روبندین، مادورامایسین، تایلوزین فسفات و تولید ویال‌های پودری پنی سیلین.
- تهیه و دستورالعمل و انجام آزمایش‌های لازم در ارتباط با محصولاتی که در قالب انعقاد قرارداد با شرکت نئوله فرانسه جهت واردات و تولید داروهای میکسودیل، میکسولیگوپلاس، نوتراز، نوترواسید فوکوس، Novisol hatch از شرکت Nutrex، ضدعفونی‌کننده D4t از OMV بلژیک و ...
- ثبت سوسپانسیون کلوزانتل + مبندازول از شرکت یانسن بلژیک و اخذ موافقت اولیه ساخت دارو.
- تهیه روش و انجام آزمایش‌های لازم جهت محصولاتی که در قالب قرارداد ابتدا به صورت بالک وارد و سپس تولید خواهد شد نظیر محلول داکی سایکلین و محلول انروفلوکساسین با شرکت هیپرا اسپانیا.
- اخذ موافقت اولیه ساخت پودر محلول تتراموتین و پرمیکس ۱۰درصد تیامولین از سازمان دامپزشکی.
- عقد قرارداد با شرکت Heaton انگلستان جهت واردات و تولید ضدعفونی‌کننده Hemexol.
- پیگیری مراحل ثبت ۳ دارو از شرکت سیپلا هند، ۳ دارو از شرکت کوفاوت فرانسه، ۳دارو از شرکت Norbrok ایرلند و ۲ دارو از شرکت سیوا اسپانیا.
- انعقاد قرارداد با شرکت Coventry ایرلند جهت خرید و انتقال تکنولوژی محصول omnicide، همین طور قرارداد با شرکت فایزر جهت تولید دانافلوکساسین با استفاده از ماده اولیه فایزر و نیز اقدامات اولیه جهت انعقاد قرارداد با شرکت‌هایی همچون اینتر کمی هلند، پلی کم اسپانیا و virbac فرانسه.
- عقد قرارداد پیرامون محصول Biobron با یک شرکت اروپایی.
بازاریابی و فروش و صادرات
- در راستای بهینه‌سازی سیستم توزیع، دفاتر نمایندگی‌های این شرکت در کل کشور تکمیل و در تاریخ ۹/۱۲/۱۳۸۵ پروانه توزیع داروهای دامپزشکی از سازمان دامپزشکی اخذ گردید و نیز جهت توزیع داروهای مشمول ارز حمایتی مقدمات کار جهت اخذ مجوز از وزارت بازرگانی فراهم شده است.
- برگزاری سمینارهای گسترده علمی در استان‌های گلستان، تهران و آذربایجان غربی جهت معرفی محصولات جدید و نیز برگزاری دو سمینار ویژه در شهرهای آمل و اصفهان.
- شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی دام و طیور تبریز، تهران، اصفهان، قائمشهر و مشهد
- عقد قرارداد با شرکت آفروپارس (ایران مدیکال گروپ) جهت ثبت محصولات در کشور اوگاندا.
- انعقاد قرارداد با شرکت سودانی walla for integrated industry
جهت ثبت و صادرات داروهای آلبندازول 5/2درصد و 600میلی‌گرمی، اکسی تتراسایکلین 500 میلی‌گرمی، بلوترول، ویتابین و ویتالیت.
- انجام بازاریابی از کشورهایی چون روسیه، ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان.
- پیگیری و همکاری در تهیه DMFهای صادراتی و تهیه گواهی CPP بر اساس فرمت WHO.
- تهیه SMF جهت کلیه محصولات شرکت با فرمت استاندارد.
فروش
از اهداف مهم در هر واحد اقتصادی فروش بیشتر با قیمت مناسب و جلب رضایت مشتریان با ارائه محصولات با کیفیت بالا است. لذا مدیریت شرکت با توجه به تنوع تولیدات دارویی در صدد حفظ موقعیت خود در بازار و بالا بردن سهم قابل توجهی از فروش در بازارهای داخلی و خارجی می‌باشد، در این ارتباط کل فروش شرکت در سال ۱۳۸۵ به مبلغ ۱۹۰۵۳۶میلیون ریال رسید که معادل بودجه و نسبت به سال قبل ۱۱درصد افزایش نشان می‌دهد، از کل فروش سال ۱۳۸۵ مبلغ ۲۲۲۸میلیون ریال معادل ۲۳۹۵۸۸هزار دلار مربوط به فروش صادراتی است.
فروش‌های شرکت در داخل عمدتا به شرکت توزیع داروپخش (سهامی‌عام) و داروخانه‌ها و در خارج نیز به کشورهای افغانستان، سومالی و ازبکستان صورت پذیرفته است و امید است در آینده سهم بیشتری از فروش محصولات را در بازارهای جهانی کسب نماییم که در راستای اهداف فوق شرکت نسبت به تهیه بروشورهای علمی، تجاری، تبلیغاتی و همایش‌ها و سمینارهای آموزشی و پژوهشی و نیز حضور در نمایشگاه‌های متعدد اقدام نموده است.در سال‌مالی 1385 برای 11 قلم داروی دامی از طریق سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قیمت جدید اخذ شده است.
سودآوری شرکت
یکی از مهم‌ترین اهداف در هر واحد اقتصادی و تجاری، کسب سود می‌باشد. در این راستا سود و زیان محصولات تولید شده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و نگاه به آن به عنوان یکی از ابزارهای مهم مدیریتی در جهت کاستن بهای تمام‌شده محصولات و کنترل هزینه‌ها ضرورت دارد.سود ناخالص سال 1385 به مبلغ 61488میلیون ریال می‌باشد که در مقایسه با بودجه 4درصد و نسبت به سال قبل 19درصد افزایش داشته و همچنین سود خالص به مبلغ 31490ریال در مقایسه با بودجه 2درصد افزایش و نسبت به سال قبل نیز 6درصد افزایش داشته است.
شرکت قصد دارد در سال آینده، با عرضه محصولات جدید و افزایش کیفیت و کاهش هزینه‌ها و استفاده بهینه از ظرفیت بالقوه، سودآوری بیشتری کسب کند.
اهم برنامه‌ها و فعالیت‌های آتی هیات‌مدیره
- استقرار خط استریل برای تولید ویال‌های تزریقی به شکل محلول
- استقرار خط استریل برای تولید ویال‌های تزریقی به شکل پودر و سوسپانسیون
- راه‌اندازی خط مکمل یک و ۵کیلویی در شهریورماه
- استقرار خط پروبیوتیک با توجه به محصولات جدید شرکت که قرارداد آنها منعقد شده است.
- بهبود استقرار ماشین‌آلات تولید محصولات به شکل ساشه (جداسازی خطوط آنتی بیوتیک و غیر آنتی بیوتیک) و بهبود ظرفیت تولید.
- مطالعه بازار و معرفی محصولات جدید شرکت از طریق برگزاری سمینارهای علمی و ویزیت‌های دوره‌ای منظم
- توسعه بازارهای صادراتی جدید در کشورهای CIS (شوروی سابق) و کشورهای آفریقایی نظیر اوگاندا، سودان و سومالی و نیز توجه جدی به بهینه‌سازی بسته‌بندی محصولات شرکت.
- ایجاد سیستم اخذ و بررسی نظرات مخاطبان شرکت و شکایات مشتریان
- توسعه واحد کنترل اقلام بسته‌بندی و تکمیل استانداردهای موردنیاز جهت انجام آزمایشات
مقایسه دستاوردهای سال 1385
در سال مورد گزارش (۱۳۸۵) در بسیاری از زمینه‌های عملکردی توفیقات قابل‌توجهی داشته‌ایم که تعدادی از آنها به اختصار عنوان شده است.
*انعقاد قرارداد با شرکت‌های خارجی جهت تولید و توزیع محصولات دامپزشکی که برای اولین بار در کشور عرضه می‌گردند. در این ارتباط می‌توان به محصولاتی چون میکسودیسل، میکسوگنلوپلاس، نوویزول هج، نونراز، نوتراسیدفوکوس، دیفورپلاس و هیپرالوناانرو اشاره کرد.
*تولید و عرضه محصولات جدید نظیر نئوکسی وب، اکسی‌تتراسکلین یک کیلویی
*اصلاح فرمولاسیون‌های محصولات زیان‌ده که عمدتا حمایتی بوده و امکان افزایش قیمت تا حدی که از حاشیه سود معقول برخوردار شود وجود نداشته است. در این ارتباط حداقل 5محصول مورد ارزیابی و اصلاح قرار گرفتند.
*تکمیل انبارهای تولیدی و اخذ پایان کار برای آنها جمعا به متراژ ۱۸۰۰متر مربع که با ابتکار یکی از گلوگاه‌های اصلی کارخانه مرتفع و زمینه برای انجام طرح‌های توسعه‌ای نظیر استقرار خطوط استریل، مکمل‌سازی و پروبیوتیک مهیا شده است.
*اعمال تغییرات اساسی، خرید و نصب سیستم آب بدون یون با ظرفیت مناسب که ضمن مرتفع شدن کمبودهای قبلی، آب بدون یون مورد نیاز خطوط استریل نیز تامین شود.
*استقرار سه تانک جدید (۲عدد ۶۰۰۰لیتری و یک عدد ۳۰۰۰لیتری) در بخش ساخت مایعات که با ابتکار ظرفیت ساخت این‌گونه محصولات به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.
*بهینه‌سازی بسته‌بندی محصولات شرکت به‌گونه‌ای که سبب افزایش کیفیت محصول و مقبولیت بیشتر نزد مصرف‌کننده شده است.
*دیوارکشی و اخذ سند زمین مجاور کارخانه که خطر تصاحب آن توسط افراد سوجو می‌رفت (مساحت ۲۲۰۰۰متر مربع).
*اخذ پایان کار قسمت‌های مختلف کارخانه از شهرداری این مورد از بدو تاسیس شرکت لاینحل مانده بود.
*اخذ لوح تقدیر به مناسبت روز صنعت و معدن، لوح تقدیر جهت شناخته شدن شرکت به عنوان مودی نمونه مالیاتی و دریافت لوح تقدیر کارفرمای نمونه از مبادی ذی‌ربط در استان
*کاهش قیمت تمام شده
*افزایش سرانه فروش، تولید، سود ناخالص و خالص.
«ددام» در سال 85 خوش درخشید
در مهر ماه سال مالی ۱۳۸۵ با توجه به شرایط موجود ناشی از اشاعه خبر شیوع آنفلوآنزای حاد پرندگان بودجه شرکت مورد تجدیدنظر قرار گرفت و در شرایطی که در نیمه دوم سال نیز جو مذکور تداوم یافته بود شرکت به بودجه مطرح شده دست یافته و در نهایت با لطف و عنایت خداوند متعال، تمهیدات اندیشیده شده و تلاش به کار رفته توسط کلیه اعضای شرکت با کاهش قیمت تمام شده و هزینه‌های مالی نسبت به بودجه پیش‌بینی شده سود حاصله به میزان ۲درصد بیشتر از بودجه محقق و DPS مورد پیش‌بینی اولیه نیز با احتساب سهم نقدی تقسیم سود و ذخیره مورد پیش‌بینی جهت اصلاح ساختار سرمایه تقریبا تامین شده است.