شماره روزنامه ۶۰۵۵
|

 • مفهوم بهینه سازی تنها درست مصرف کردن مردم است؟

  امین کاوه/ کارشناس انرژی
  ناترازی گاز، برق و دیگر فرآورده های نفتی مسئله ای است که سال ها گاهی به صورت مسئله مطرح بوده اما این سال ها از آن به عنوان یک مشکل اقتصادی سخن به میان می آید. این ناترازی که با عدم تعادل تولید و مصرف پدید می آید در بین برخی از کارشناسان و دست اندرکاران امور از کاهش تولید انرژی یاد می شود و در بین برخی دیگر، نامناسب بوده مصرف مردم دلیلی بر این عدم تعادل و ناترازی ذکر می شود.
 • استراتژی های مدیریت مصرف برق خانگی در ایران و جهان

  رضا رحیمی-کـارشنـاس انـرژی بـرق
  الگوی مصرف برق در ایران در ماه های غیر گرم سال برای کل کشور ۲۰۰ کیلو وات ساعت در ماه و در فصل گرم سال متناسب به مناطق جغرافیایی از ۳۰۰ کیلو وات ساعت در مناطق عادی، ۴۵۰ کیلو وات ساعت در مناطق گرمسیر چهار، ۶۰۰ کیلو وات ساعت در مناطق گرمسیر سه، ۱۵۰۰ کیلو وات ساعت در مناطق گرمسیر دو و ۲۵۰۰ کیلو وات ساعت در مناطق گرمسیر یک متغیر است. با اینکه مصرف برق مشترکان در چارچوب الگو مشمول تعرفه های یارانه ای (حدوداً ۱۵۰ تومان در هر کیلووات ساعت) می شود و با هزینه واقعی انرژی با احتساب سوخت نیروگاهی (بالای ۳ هزار تومان در هر کیلووات ساعت) فاصله بسیار زیادی دارد، اما مشترکانی که مازاد از الگوی مصرف منطقه محل زندگی برق مصرف کنند مشمول تعرفه‌های پلکانی می‌شوند.
 • «وهور» برنده مناقصه سرمایه‌گذاری در ساخت نیروگاه‌های بادی شد

  هلدینگ مدیریت انرژی امید تابان هور که با نماد «وهور» در بازار سرمایه فعال بوده و به عنوان یک نهاد مالی و یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران صنعت برق در کشور به‌شمار می‌رود، پس از معرفی به عنوان برنده سبد چهارم مناقصه احداث نیروگاه‌های خورشیدی با ظرفیت مجموع ۵۰۰ مگاوات که قرارداد آن در حضور رییس‌جمهوری فقید شهید، آیت‌ا... رییسی به امضا رسید، به تازگی نیز از برنده شدن در مناقصه مربوط به احداث و بهره‌برداری از نیروگاه‌های بادی در پنج ساختگاه واقع در منطقه میل نادر شهرستان نیمروز استان سیستان و بلوچستان با ظرفیت مجموع ۵۰۰ مگاوات خبر داده است که به همین سبب با دکتر «محمدتقی بابایی» مدیرعامل و نایب رییس هیأت‌مدیره هلدینگ مدیریت انرژی امید تابان هور به گفت‌وگو نشستیم که بخشی از آن در ادامه آمده است.
 • حراج حضوری طلا و نقره

  مؤسسه‌ای اقتصادی در نظر دارد مقادیری طلای ساخته شده و آب شده و نقره آب شده را از طریق حراج حضوری به بالاترین قیمت پیشنهادی به‌صورت نقدی به‌فروش برساند. قابل توجه اینکه متقاضیان بایستی ۲۰% مبلغ خرید را به‌صورت نقدی یا چک‌تضمینی و یا پرداخت از طریق کارت‌خوان بانکی، همزمان با خرید درمحل حراج پرداخت نمایند.
 • حراج حضوری طلا و نقره

  مؤسسه‌ای اقتصادی در نظر دارد مقادیری طلای ساخته شده و آب شده و نقره آب شده را از طریق حراج حضوری به بالاترین قیمت پیشنهادی به‌صورت نقدی به‌فروش برساند.
 • «بایکا» در مسیر توسعه و رشد پایدار

  مجمع عمومى عادى سالانه سال مالى منتهى به ۳۰آذر ماه ۱۴۰۲ شرکت کارخانجات کابل سازی ایران (بایکا) با حضور بیش از ۸۰.۵۶ درصد سهامداران، روز چهارشنبه ۲۹ فروردین ماه ۱۴۰۳ در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران برگزار شد.
 • مسیر پرفرازونشیب انقلاب ریلی

  گروه گفت و گو- تحولات سریع فناوری در بخش ریلی از موضوعاتی است که می‌تواند در صورت کارآمد بودن، زمینه‌های توسعه همه‌جانبه یک کشور را رقم بزند. مهمی که برای همه کشورها قابل‌توجه و در ایران نیز با توجه به موقعیت ژئواستراتژیکی و شرایط خاص از اهمیت بسزایی برخوردار است. واقعیت آن است تلاش برای توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل ریلی از دغدغه‌هایی است که در سال‌های اخیر، مسوولان را به خود مشغول داشته و حتی خبر از ایجاد یک انقلاب ریلی در کشور داده‌اند. در این حال علی‌رغم وعده‌ها و گفته‌ها کشور ما در بخش‌های مختلف حمل‌ونقل ریلی، اغلب مصرف‌کننده و هیچ نقش محوری نداشته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر