• سفر روی ریل شمال

  محمد گائینی: مدت‌‌ها بود که به سفر با قطار و عکاسی از مسیرهای خاص ایران فکر می‌کردم اما هر بار به دلیل یک مشکل اصلی، از این سفر منصرف می‌شدم؛ مشکل من پنجره‌های قطار بود که هیچ‌وقت اجازه خروج نمی‌دادند! برنامه تماشای بدون واسطه مسیر زیبای راه‌آهن تهران به سمت شمال با من همراه بود تا اینکه در یکی از سفرهایی که به گرگان داشتیم، قطاری سوار شدم که پنجره‌های آن به فرم قطارهای قدیمی بود و به سمت پایین باز می‌شد!
 • ماجراجویی هنری در پاریس

  دنیای اقتصاد: طاق نصرت پاریس با یک ماجراجویی هنری، به مدت ۱۶ روز پارچه‌پیچی شده است تا ضمن تحقق آرزوی طراحان این پروژه، فرصتی در شهر برای حضور گردشگران فراهم بیاید. این اقدام براساس ایده‌ای جسورانه بوده که البته شهردار پاریس با حمایت از اجرای آن، توانست بازدیدکنندگان داخلی و خارجی قابل توجهی را برای چهره جدید طاق نصرت به معابر اطراف بکشاند.
 • حلقه اتصال ایران به «شرق»

  دنیای اقتصاد: با سفر رئیس جمهور کشورمان به تاجیکستان شش یادداشت تفاهم همکاری‌، یک توافق‌نامه و یک پروتکل فنی همکاری‌های گمرکی به امضا رسید. در این سفر همچنین عزت‌الله ضرغامی با تاج‌الدین جوره‌زاده، رئیس کمیته گردشگری تاجیکستان یادداشت تفاهم همکاری در حوزه گردشگری امضا کرد. وزیر میراث فرهنگی،‌ گردشگری و صنایع دستی در جمع خبرنگارانی که در تاجیکستان بودند، گفت: گردشگری بین دو کشور ایران و تاجیکستان رونق می‌گیرد کما اینکه گردشگری تاریخی، فرهنگی، محیط زیستی و سلامت از موضوعاتی است که دو کشور علاقه‌مند به توسعه آن هستند.
 • فاز دوم بازسازی «نوتردام»

  دنیای اقتصاد: نوتردام دو سال و نیم ‌پس از آتش‌سوزی، اینک به مرحله ایمن‌سازی کامل رسید تا بتواند در سال ۲۰۲۴، همچنان به یکی از مقاصد محبوب گردشگران سراسر جهان تبدیل شود.
 • رانت توریستی به اسم «گردشگری سلامت»

  دنیـای اقتصـاد: دربـاره گردشگری سلامـت سال‌هاست بحث و بررسی‌های زیادی وجود داشته و گروهی از کارشناسان درباره برخی عملکردها در این حوزه انتقادات جدی دارند. در بیش از یک و نیم سال اخیر که کرونا کشور را فراگرفته و تورهای ورودی را به تعطیلی کشانده‌، تنها توریسم سلامت است که توانسته نفس بکشد و گردشگران سلامت با مجوز وارد کشور شوند‌، اما شکل اجرای این شیوه از توریسم بار دیگر مشکل‌ساز شده و افرادی مانند حرمت‌الله رفیعی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی به برخی عملکردها در این حوزه انتقادات جدی وارد کرده‌اند.
 • شوک توریسم آفریقا از چراغ قرمز انگلیس

  دنیای‌اقتصاد: تاثیر سیستم چراغ راهنمایی انگلستان بر کشورهای لیست قرمز نه تنها بر بخش سفر و گردشگری آسیب می‌رساند، بلکه بر اقتصاد سراسر جهان نیز تاثیر می‌گذارد. بازار گردشگری دو کشور مصر و آفریقای جنوبی که طی چند سال اخیر یکی از قطب‌های درآمدزای اقتصاد این کشور به‌شمار می‌رفته و عمده مسافران آن را گردشگران بریتانیایی تشکیل می‌داده، پس از بحران کرونا و قرار گرفتن این دو کشور در لیست قرمز بریتانیا، بخش زیادی از مسافران خارجی خود را از دست داده‌اند.
 • کمپ ۶ ماهه رقیب توریستی ایران

  دنیای اقتصاد: تا برگزاری رویدادی در حوزه گردشگری در یک کشور حاشیه خلیج فارس تنها یک ماه باقی مانده، این رویداد قرار بود در سال ۲۰۲۰ برگزار شود اما با شیوع و همه‌گیری کرونا یک سال به تاخیر افتاد و حال با شعار «پیوند اذهان و خلق آینده» از ۲۸ مهر بازگشایی شده و تا ۲۱ فروردین ۱۴۰۱ نیز ادامه خواهد داشت.
 • سبقت سفرهای داخلی از مسافرت خارجی

  دنیای اقتصاد: نتایج سفرهای هوایی ژوئیه نشان‌دهنده اشتیاق مردم برای سفرهای تابستانی است، به‌طوری‌که ترافیک سفرهای داخلی به ۸۵‌درصد از سطح پیش از بحران کرونا بازگشته، اما تقاضای بین‌المللی حدود یک‌چهارم حجم سال ۲۰۱۹ را توانست بازیابی کند که این امر ناشی از اقدامات کنترلی مرزها است. در واقع تصمیمات دولت‌ها بر اساس داده‌هایی همچون اثر واکسن‌ها تنظیم نمی‌شود.
 • یارانه طلایی برای سفرهای هفتگی

  بیش از یک دهه است دولت‌های مختلف در ایران تلاش می‌کنند سفر را در سبد خانواده‌ها بگنجانند و در این راستا طرح‌هایی مانند کارت اعتباری سفر یا ارائه وام نیز پیشنهاد و اجرایی هم شده‌اند. با این حال تجربه‌ای که کارشناسان از اجرای این طرح‌ها دارند نشان می‌دهد برای ساماندهی و تشویق خانواده‌ها به سفر ما در ایران نیازمند راهکاری هستیم که اتفاقا نیاز به هیچ بودجه و سرمایه‌گذاری‌ای از سمت دولت ندارد. تعطیلات دو روزه آخر هفته که هم بسیاری از کارشناسان و متخصصان حوزه گردشگری بر آن تاکید دارند و هم «دنیای اقتصاد» آن را به عنوان راه‌حلی برای توزیع زمانی و مکانی سفر پیشنهاد کرده است علاوه بر آنکه خانواده‌ها را ترغیب به سفر رفتن می‌کند،‌ مقاصد گردشگری در ایران را هم تنوع بخشیده و به این ترتیب می‌‌تواند توزیع مکانی سفر را هم به دنبال داشته باشد.
 • وداع هواپیماها با مسافران تجاری؟

  دنیای‌اقتصاد: فرجام «مسافرت‌های تجاری» در جهان پساکرونا براساس یک مطالعه رفتاری روی مدیران شرکت‌های بین‌المللی پیش‌بینی شد. تجربه یک‌سال گذشته فعالان اقتصادی برای برگزاری جلسات کاری در کشور خارجی که سقوط بازار «سفرکاری با هواپیما» را به همراه داشته نشان می‌دهد، خرید گران‌ترین بلیت‌های هوایی که مشتریانش، «مسافران تجاری» هستند، برای همیشه متوقف می‌شود.
 • بیم و امید در روستای توریستی

  دنیای اقتصاد- فاطمه باباخانی: آسمان روستای «قلعه‌نو» سرخ شده و خورشید در حال غروب کردن است. گردشگران تلاش ‌می‌کنند سرخی این لحظه را در قاب دوربین‌ها بگنجانند. چشم که به سمت چپ می‌چرخد خانه‌هایی با سقف‌های گنبدی که به شکل پلکانی روی هم قرار گرفته‌اند نمایان می‌شود. مسافر گامی ‌به جلوتر برمی‌دارد و از روی سقف خانه اول به سقف خانه بعدی می‌رسد.
 • فوریت گزارش به وزیر گردشگری

  دنياي اقتصاد: باوجود آنکه نزدیک به بیست روز از آغاز به کار وزیر جدید به عنوان متولی گردشگری می‌گذرد اما مسیر اعلام واقعیت توریسم به متولی گردشگری از طریق جامعه کارشناسی قطع است. «دنیای اقتصاد» که حداقل طی یک سال اخیر اقدام به ارائه نسخه‌های کارشناسانه و اثرگذار برای توسعه بازار گردشگری داشته، در این مدت هنوز امکان ارتباط‌گیری با وزیر را نداشته است و در واقع این طور به ‌نظر می‌رسد ظاهرا ممنوعیتی برای ارائه گزارش به وزیر وجود دارد.
 • برچسب کرونایی به بازار «سفر»

  حمیدرضا كرمی رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان كرمانشاه
  ویروس کرونا که آمد گردشگری و سفر قربانی شیوع این بیماری قلمداد و خیلی زود فعالیت‌های مرتبط با گردشگری با تابلوی ایست و ممنوعیت مواجه شد. اهالی گردشگری هم به واسطه‌ فرهنگ تعاملی خود این محدودیت‌ها را پذیرفتند تا کمکی به اوضاع نا‌بهنجار موجود باشد.
 • آخرهفته به وقت «فرزندان»

  دنیای اقتصاد: این روزها که سویه دلتای کرونا کشور را در‌نوردیده و هنوز در مناطقی به پیک ابتلا هم نرسیده‌ایم، آخر هفته نه زمانی برای سفر و دورهمی‌ خانوادگی بلکه روز یا روزهایی است که باید در خانه ماند و به کارهای عقب‌افتاده رسید. همین صدای بسیاری را درآورده،‌ به ویژه خانواده‌هایی که دارای فرزند هستند و کودکان خسته از ماندن در خانه یا نهایتا رفتن به خانه پدربزرگ و مادربزرگ از این می‌گویند که نیازمند رفتن به شهربازی، پارک،‌ سفر یا دیدن دوستان‌شان هستند.
 • ۶ چالش کلیدی بازار گردشگری

  سجاد شالیکار: چالش‌های توسعه صنعت گردشگری در کشورمان پیچیده و چند‌وجهی هستند. در دهه‌های اخیر گردشگری در ایران به یک صنعت دم دستی و سطحی تبدیل شده است که هیچ‌گاه به طور جدی به چالش‌ها و پیچیدگی‌های توسعه آن پرداخته نشده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر