• برخورد باخت- باخت با پارک‌های ملی

  دنیای اقتصاد: پارک‌های ملی به عنوان مناطق حفاظت‌شده، تحت محدودیت‌هایی برای دسترسی گردشگران قرار دارد با این منطق که «ورود آزاد» به این فضاها مشکلاتی را برای حیات وحش ایجاد می‌کند. این نوع مواجهه، هم به پارک‌های ملی آسیب وارد کرده و هم فقر محیط‌های طبیعی مخصوص گردشگری را رقم زده است. یک الگوی آمریکایی برد-برد برای نحوه اداره پارک‌های ملی وجود دارد.
 • بازگشت گردشگران به رستوران‌ها

  دنیای‌اقتصاد: پس از رکود چشمگیر صنعت رستوران‌داری جهان در سال ۲۰۲۰ با توجه به اقدامات کشورها برای حفاظت از این صنعت، سال ۲۰۲۱ مسیر بهبودی را در پیش گرفته است. صنعت رستوران‌داری جهان به‌طور جدی تحت‌تاثیر همه‌گیری کرونا قرار گرفت و اقداماتی همچون فاصله‌گذاری اجتماعی و نگرانی‌ها و احتیاط‌ها در اماکن عمومی منجر به کاهش مصرف کنندگان در غذاهای بیرون شده است.
 • هزینه یک‌شب اقامت در«ورسای»

  دنیای‌اقتصاد: فرانسه به‌منظور بازیابی و بهبود بازار گردشگری خود اقدامات نوینی را برای جذب گردشگران انجام داده و با افتتاح هتل در کاخ ورسای رویای زندگی در کاخ را برای همگان به واقعیت تبدیل کرده است.
 • مقصد متفاوت برای سفر آخرهفته

  دنیای‌اقتصاد- فاطمه باباخانی: ساعت چهار یا پنج صبح پنج‌شنبه سخت است بیدار شدن و زدن به جاده‌، اما اگر می‌خواهید به گرمای هوا نخورید و یک نیم‌روز خوب داشته باشید،‌ بهتر است از رختخواب کنده شوید و یک مسیر دو تا سه ساعته را بپیمایید تا به دشتی برسید که قطعا ارزش دیدن دارد. در این وقت صبح هم هوا خنک است و هم جاده‌ها خالی،‌ یک موسیقی ملایم بگذارید و از اتوبان‌های خالی شهر بگذرید تا با گذشتن از بومهن و آبعلی به سه‌راهی پلور برسید،‌ آنجا تابلوی محیط‌بانی «دلیچای» را دنبال کنید. اگر تا پیش از هشت صبح رسیده باشید ملاحظه می‌کنید که زنجیری جلوی ورودی کشیده شده. با وجود گرمای هوا در شهر‌، در این ساعت آنقدر سردتان هست که نیاز به یک لباس گرم سبک داشته باشید.
 • رکورد جدید از رکود سفر خارجی

  دنیای‌اقتصاد: سازمان جهانی گردشگری در آخرین گزارش خود از وضعیت بازار گردشگری در سه ماه نخست ۲۰۲۱ از کاهش تعداد گردشگران حتی بیشتر از سال ۲۰۲۰ خبر داد که البته با تکیه بر واکسیناسیون عمومی امید بر بهبودی آرام این بازار را همچنان انتظار دارد.
 • جاذبه عشایر برای توریست‌های خارجی

  دنیای‌اقتصاد: گردشگری برای گسترش و توسعه نیاز به تبلیغ، بازاریابی و تولید محتوا دارد، فعالان و کارآفرینان این حوزه شیوه‌های مختلفی را برای این کار انتخاب می‌کنند تا بتوانند سهم بیشتری از بازار موجود را به خود اختصاص دهند و برخی نیز سعی می‌کنند بازار جدیدی را ایجاد کنند و به تبلیغ آن بپردازند. شیوه‌های تبلیغ و بازاریابی با توجه به مخاطبان می‌تواند گستره وسیعی از موارد را در بر بگیرد، مواردی مانند بارگذاری تصاویر و فیلم‌های جاذبه‌های طبیعی و تاریخی مقصد در سایت و شبکه‌های اجتماعی، حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی، تمرکز بر معرفی جنبه‌های مسوولیت اجتماعی و حفظ محیط‌زیست در کسب‌وکار یا دعوت از اینفلوئنسرها برای تبلیغ. محمد ملکشاهی که چند سالی است به همراه دوستانش در ایران درحوزه گردشگری فعالیت می‌کند،‌ تلاش کرده با بهره‌گیری از توان اینفلوئنسرها بازار جدیدی را در گردشگری ماجراجویانه و تجربه‌گرای ایران ایجاد کند و آن را گسترش دهد.
 • فانتزی‌کاری متولی گردشگری

  دنیای‌‌اقتصاد: با وجود درگیری بازار گردشگری با بدترین بحران ممکن و وارد آمدن آسیب‌های سهمگین و گاه غیرقابل جبران بر این صنعت ناشی از همه‌گیری کرونا، متولی گردشگری بر آخرین اولویت‌ها و اقدامات دست چندم متمرکز است و خطای تشخیص در اولویت خروج از رکود توریسم ادامه دارد.
 • فشار ثانویه به هتل‌های خالی

  دنیای‌اقتصاد: ابتدای اسفند ۱۳۹۸ هیچ‌کس گمان نمی‌کرد اپیدمی و شیوع کرونا چنین دامنه‌دار و طولانی باشد،‌ از این رو صاحبان هتل‌ها گرچه ناچار به بازپرداخت هزینه‌های رزرو مسافرانی که برای تعطیلات نوروز برنامه‌ریزی کرده بودند شدند اما امید داشتند چند ماه بعد بتوانند خسارت‌های عید ۹۹ را جبران کنند. این درحالی بود که به گفته جمشید حمزه‌زاده رئیس جامعه هتلداران تا پایان این سال ضریب اشغال هتل‌ها همچنان در حد ۵ و ۱۰ درصد باقی ماند تا به گفته او از زمان شیوع کرونا تا نوروز ۱۴۰۰ ضرر و زیان وارده به این صنعت به رقم ۱۵ هزار میلیارد تومان برسد. او در گفت‌وگو با خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: این رقم با گذشت دو و نیم ماه از سال جدید با یک افزایش دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی به ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
 • غفلت کاندیداها از بازارجایگزین نفت

  دنیای‌اقتصاد: با وجود اهمیت گردشگری به‌عنوان بازار جایگزین درآمدهای نفتی همچنان در سیاستگذاری‌ها و برنامه‌های تصمیم‌گیران کشوری نادیده گرفته می‌شود و مورد غفلت کاندیداهای ریاست‌جمهوری واقع شده است.
 • آخرهفته در «ارواح سنگی»

  علیرضا تراکمه: در اطراف اغلب شهرها فضای سبز،‌ رودخانه،‌ گاه جنگل و... برای یک سفر نیم یا یک روزه وجود دارد، اما علاوه‌بر این موارد جاذبه‌ دیگری هم داریم که کمتر درباره‌اش شنیده یا به آن دقت کرده‌ایم،‌ شکل تپه‌ها،‌ کوه‌ها، چین‌خوردگی‌ها، گسل‌ها و ...
 • فرصت ارزی در احیای گردشگری

  محمد جهانشاهی: کرونا دو برابر جنگ جهانی دوم به اقتصاد جهانی آسیب وارد کرده، این یک نمونه از ارزیابی‌هایی است که نشان از بزرگ‌ترین گرفتاری جهانی دارد ارزیابی شاخص‌های مهم این حوزه نشان از این دارد که رشد منفی اقتصادی، افزایش تورم و افزایش بیکاری تا جایی که زندگی بیش از ۵۰ درصد بازار اشتغال جهان را تحت‌تاثیر قرار داده است از جمله آثار منفی پاندمی است.
 • تفاوت بوم‌گردی گیلان و تهران

  دنیای‌اقتصاد: با مقایسه بوم‌گردی گیلان و تهران می‌توان متوجه تفاوت اساسی و مهم آنها در نحوه جذب گردشگر شد. چالش‌های طبیعت‌گردی که در اطراف پایتخت وجود دارد منجر به دافعه گردشگران برای ورود به روستاها می‌شود که عمده دلیل آن در انباشت سرمایه در پایتخت و توسعه‌نیافتگی و عقب ماندگی روستاهای اطراف تهران است.
 • حراج «هتل» برای فرار از رکود

  دنیای‌اقتصاد: پس از اینکه در پاییز سال گذشته بزرگان گردشگری به‌دلیل رکود سنگین فعالیت‌های خود ناشی از بحران کرونا استعفا دادند، موج دوم آن در بهار امسال نیز آغاز شده و برخی از هتل‌ها به‌منظور فرار از رکود اقدام به حراج مراکز خود کرده‌اند. برنامه فروش دو مرکز گردشگری در گیلان که به شکل مزایده برگزار شده، هشداری برای متولیان گردشگری درباره سقوط کامل بازار گردشگری کشور است که در صورت عدم اقدامات مناسب و ارائه ندادن تسهیلات مالی به فعالان گردشگری صنعت گردشگری ایران متحمل شکست سنگینی خواهد شد.
 • نقشه سفر به کشور چای و قهوه

  شهروز اسماعیلی: سریلانکا همچون جزیره‌ای به شکل قلب با مساحتی بالغ بر ۶۵ هزار و ۶۱۰ کیلومتر مربع در فاصله کمی‌از جنوب شرقی هندوستان در اقیانوس هند قرار گرفته است. این کشور حدود ۲۱ میلیون نفر جمعیت دارد که پایتخت آن شهر کلمبو با جمعیت بیش از شش میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین شهر آن است.
 • چتر نجات توریسم ۸ کشور

  دنیای‌اقتصاد: پس از همه‌گیری کرونا که ضربه سهمگینی بر پیکره‌ بازار گردشگری جهان وارد کرده، اقدامات سریع و مهم برای حمایت از بخش گردشگری طی این دوران آشفته لازم و ضروری است، از این رو شورای جهانی سفر و گردشگری دولت‌ها را دعوت به اجرایی کردن سیاست‌های حمایتی در سه حوزه حمایت مالی از کارگران، حمایت مالی از شرکت‌ها و فعالان گردشگری و ایجاد نقدینگی (تزریق پول نقد) می‌کند. پس از توصیه شورای جهانی سفر و گردشگری براساس اولویت در سه حوزه، ۸ کشور جهان شامل استرالیا، فرانسه، هنگ‌کنگ، ژاپن، نیوزیلند، پرتغال، بریتانیا و چین درحال اجرای سیاست‌های موثر جهت بازگشت بازار گردشگری خود هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر