• نرمش مخالفان آخرهفته دو روزه

  دنیای‌اقتصاد: چهار سالی است که از در‌خواست جمعی از فعالان اقتصادی کشور برای «دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته» جهت ایجاد شرایط مناسب برای مسافرت رفتن خانوارها می‌گذرد. این درخواست که در اولین گام‌ها از سوی برخی از فعالان بخش‌خصوصی مطرح شده در یک‌ماه اخیر نیز توسط گروهی از مسوولان دولت در حوزه گردشگری مطالبه شده که هدف اصلی از این طرح رونق بخشیدن به سفر و حوزه گردشگری است. زیرا با توجه به تداوم تعطیلات دو روزه در آخر هفته میزان سفرهای داخلی روند افزایشی به خود می‌گیرد و توزیع سفر نیز به‌صورت متعادل در طول سال رخ خواهد داد.
 • ماجراجویی درجاده چالوس

  دنیای‌اقتصاد: عصر چهارشنبه حجم زیادی از خانوارها که در تعطیلات عید نوروز موارد ایمنی مربوط به جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را رعایت کرده بودند راهی سفر شدند. البته نوع اطلاع‌رسانی دولت درباره کرونا نیز بر این خانوارها که به‌صورت داوطلبانه از سفر در تعطیلات عید نوروز خودداری کردند تاثیر قابل‌توجهی داشته است. زیرا دولت صراحتا اعلام کرد: «خانوارهایی که قصد سفر و ورود به شهرهای دیگر را دارند جان خود را به خطر می‌اندازند.» علاوه بر آن در کنار این اطلاع رسانی و صراحت، دولت اقدامات دیگر همچون ممنوعیت سفرهای بین استانی و تعیین جرایم سنگین را انجام داد که همین عوامل موجب شد شهروندان ایرانی در سفر نرفتن خوش بدرخشند. اما این بار از یک سو دولتی‌ها در روزهای اخیر درباره مخاطره سفر در تعطیلات عید فطر سکوت کردند و از سوی دیگر چراغ سبز مسوولان گردشگری موجب شد جاده‌های منتهی به دو استان توریستی با حجم زیاد مواجه شوند.
 • وضعیت قرمز در صنایع‌دستی

  دنیای‌اقتصاد- تبریز- سیما نیک‌رفتار: آذربایجان‌شرقی با داشتن طیف متنوعی از صنایع‌دستی و هنرمندان زبردست این حوزه، همچنان از داشتن سایت ویژه و محل دائمی برای این صنعت پردرآمد محروم است و قصه بی‌پایان راه‌اندازی چنین مکانی همچنان ادامه دارد. در این میان توقف سفر توریست‌های خارجی به ایران، فروش صنایع‌دستی را تا مرز صفر کاهش داده است.
 • ۱۰ مقصد اول توریست‌های ۲۰۱۹

  دنیای اقتصاد: «سازمان جهانی گردشگری» (UNWTO) تازه‌ترین ارزیابی خود را از چشم‌انداز گردشگری بین‌المللی منتشر کرد. بر اساس این ارزیابی که در قالب هجدهمین نسخه از گزارش «شاخص جهانی گردشگری» منتشر شده، برای اولین بار در طول تاریخ، ۱۰۰ درصد مقاصد گردشگری جهان در واکنش به پاندمی «کووید-۱۹» محدودیت‌های مسافرتی اعمال کردند، محدودیت‌هایی از جنس بستن جزئی یا کلی مرزها به روی گردشگران و تعلیق پروازهای هوایی. بر این اساس طبق سناریوهای کنونی، پیش‌بینی می‌شود در مجموع سال ۲۰۲۰ ورود گردشگران خارجی بین ۵۸ تا ۷۸ درصد کاهش داشته باشد، بسته به سرعت کنترل بیماری، تداوم محدودیت‌های مسافرتی و بازگشایی مرزهای ملی. این به آن معنی است که تا پایان سال ۲۰۲۰ تعداد گردشگران بین‌المللی تا ۱/ ۱ میلیارد نفر کاهش خواهد یافت، کاهشی که منجر به از دست رفتن ۲/ ۱ تریلیون (هزار میلیارد) دلار درآمد و به خطر افتادن ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون شغل مستقیم می‌شود.
 • بهترین جایگزین‌«عید» برای سفر

  دنیای‌اقتصاد: دومین درخواست مدیران استانی حوزه گردشگری از دولت برای اجرای بهترین شکل «ارائه تعطیلات جایگزین عید ۹۹» به شکل رسمی مطرح شد.
 • خیز نافرجام تورهای خارجی

  دنیای‌اقتصاد: صنعت هوایی جهان پس از کنترل نسبی پاندمی کرونا در یک جهش کلی اقدام به جایگزینی فاز بسیار محدود به پروازهای محدود کرده و از دهم خرداد برخی هواپیماهای جهان شروع به خروج از پارکینگ‌های خود می‌کنند. باتوجه به آغاز پروازها و باز شدن تدریجی مرزها، سناریوی اول سازمان جهانی گردشگری مبنی بر آغاز تدریجی و محدود سفرها از ژوئیه درحال تحقق است.
 • سفرهای خارجی در سه سناریو

  دنیای‌اقتصاد: براساس آخرین آمارهای سازمان جهانی گردشگری همه‌گیری ویروس کرونا منجر به کاهش ۲۲ درصدی ورود گردشگران بین‌المللی در ۳ ماه نخست سال ۲۰۲۰ شده است. طبق بررسی‌های سازمان جهانی گردشگری این بحران برای کل سال ۲۰۲۰ در مقایسه با آمار سال ۲۰۱۹ می‌تواند بین ۶۰ تا ۸۰درصد کاهش داشته باشد. این کاهش بی‌سابقه وضعیت معیشت میلیون‌ها نفر را در معرض خطر قرار می‌دهد و پیشرفت‌های حاصل از پیشبرد اهداف توسعه پایدار را با کاهش بسیار تهدید می‌کند. سازمان جهانی گردشگری باتوجه به نحوه وقوع بحران کرونا سه سناریوی احتمالی را برای آینده گردشگری جهان ارزیابی کرده است.
 • خسارت نصف‌جهان از ایست توریسم

  دنیای اقتصاد: معروف‌ترین شهر ایران برای توریست‌های خارجی که با هدف گردشگری چندمنظوره، این نقطه از دنیا را برای سفر انتخاب می‌کنند، در حال حاضر به‌واسطه نبود گردشگر از دو جا ضربه خورده است. اصفهان که به‌خاطر حجم قابل توجه آثار و بناهای تاریخی با شهرت بین‌المللی، به نصف جهان معروف است با تعطیلی کامل اماکن و مراکز خدمات گردشگری و توریستی مواجه شده است.
 • وداع موقت با توریست خارجی

  دنیای‌اقتصاد: اجرای برنامه مدیریت بحران گردشگری برای بازاریابی و تبلیغات در دو سطح داخلی و خارجی به دوران پساکرونا موکول شد. براساس این برنامه ۳۱ استان کشور برنامه‌های تبلیغاتی خود را در هر دو سطح داخلی و بین‌المللی مطابق با طرح ۱۸گانه تعیین شده دفتر بازاریابی و تبلیغات وزارت گردشگری پس از بحران کرونا آغاز می‌کنند.
 • سهم بوم‌گردی در بسته نجات گردشگری

  دنیای اقتصاد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور اغلب کسب و کارها از نظر اقتصادی متضرر شده‌اند؛ در همین راستا نیز دولت با معرفی ۱۰ رسته شغلی آسیب‌دیده ناشی از ویروس کرونا تسهیلاتی برای کمک به آنها در نظر گرفته است. یکی از این ۱۰ رسته که دولت در نظر گرفته اقامتگاه‌های گردشگری است. در همین راستا ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درخصوص جزئیات پرداخت این وام به صاحبان بوم‌گردی‌ها به «دنیای اقتصاد» عنوان کرد: دولت برای پرداخت‌های حمایتی شاخصی را در نظر گرفته است که براساس شاخص تعیین‌شده برای هر نیروی شاغل در مجموعه که از سوی کارفرما بیمه برای آنها پرداخت شده باشد ۱۲ تسهیلات پرداخت خواهد شد. اما با چنین شاخصی به اکثر شاغلان اقامتگاه‌های بوم‌گردی این تسهیلات تعلق نمی‌گیرد. زیرا اغلب این بوم گردی‌ها شبیه مشاغل خانگی هستند که توسط اعضای خانواده تاسیس و اداره می‌شود بنابراین بیمه‌ای هم برای آنها پرداخت نمی‌شود.
 • پادزهر آمریکایی برای غول‌های هوایی

  دنیای اقتصاد: ۱۰ شرکت هواپیمایی بزرگ آمریکا از جمله دلتا و یونایتد از دولت این کشور وام ۲۵ میلیارد دلاری جهت پشتیبانی حقوق و دستمزد دریافت می‌کنند. خطوط هوایی آمریکا پس از کاهش بی‌سابقه پروازهایش به‌دلیل شیوع ویروس کرونا هواپیماهای خود را در باند فرودگاه‌ها پارک کرده‌اند و منجر به تعدیل نیروی بسیار یا فرستادن کارکنان به مرخصی اجباری بدون حقوق شده‌اند. براین اساس وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که به ۱۰ شرکت بزرگ هواپیمایی مبلغ ۲۵ میلیارد دلار جهت پشتیبانی حقوق و دستمزد کارکنان داده می‌شود.
 • زمان پوست‌اندازی صنایع‌دستی

  شیوع ویروس کرونا در جهان و به تبع آن در ایران خسارت‌های بسیاری را به بازار صنایع‌دستی ایران وارد کرده است. بازار صنایع‌دستی محصولات و خدمات خود را به شکل سنتی عرضه می‌کند و به حضور مستقیم گردشگران داخلی و خارجی وابسته است. شیوع کرونا و در نتیجه توقف حمل‌ونقل مسافران بین‌المللی و همچنین محدودیت سفر گردشگران داخلی این بازار را با آسیب‌ها و خسارت‌های بسیاری مواجه کرده است.
 • معیار توزیع وام‌های توریستی

  دنیای‌اقتصاد: کلید توزیع بسته نجات بازار گردشگری به شکلی که تسهیلات، با «کمترین انحراف»، به‌گونه‌ای توزیع شود که «بیشترین نفع» را به شرکت‌ها و فعالان پرکار این حوزه برساند، معرفی شد. زمین‌گیر شدن سفرهای داخلی و توقف جریان ورود توریست خارجی به کشور طی حداقل ۷۰ روز گذشته، نه‌تنها استان‌‌های توریستی را با رکود یکی از حوزه‌های اقتصادی درآمدزا روبه‌رو کرده که حتی در استان‌هایی که سهم پایینی از خدمات و درآمد گردشگری دارند نیز این رکود، آثار زیانبار و خسارت شدید برای کسب‌وکارهای مرتبط و شغل‌های غیرمستقیم به جا گذاشته است. در استان لرستان نزدیک به ۱۵ هزار نفر از شاغلان در صنایع‌دستی، خدمات اقامتی مسافر، استارت‌آپ‌های گردشگری و همچنین شبکه حمل‌ونقل مرتبط با جابه‌جایی مسافران تحت‌تاثیر رکود کرونا، بیکار شده‌اند یا به علت نبود مسافر و گردشگر مجبور به خانه‌نشینی هستند.
 • سفرهای خارجی کی‌ استارت می‌خورد؟

  دنیای‌اقتصاد: «گردشگری» یک موتور خستگی‌ناپذیر و درحال ‌تقویت برای اقتصاد جهان بوده است. این صنعت هشت تریلیون دلاری - هشت هزار میلیارد دلاری- همواره آینده امیدبخش خود را در بحبوحه نابسامانی‌های جهان حفظ کرده و بر چالش‌ها چیره شده است، حتی بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر برج‌های مرکز تجاری نیویورک که با سقوط ۶/ ۳۱ درصدی مواجه شد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، حالا با همه‌گیری ویروس کرونا راجر داو، رئیس و مدیرعامل «انجمن مسافرت آمریکا»، در این رابطه می‌گوید: «اثرات [ویروس کرونا] بر سفرها، شش تا هفت برابر بیشتر از حادثه ۱۱ سپتامبر است.» گردشگری صنعتی است که بیش از ۶/ ۲ تریلیون دلار ارزش افزوده اقتصادی برای جهان ایجاد کرده است و از ۸/ ۱۵ میلیون شغل حمایت می‌کند. صدمات ناشی از پاندمی «کووید-۱۹» شرکت‌ها و کسب‌وکارهای کوچک حوزه گردشگری را به مرز نابودی کشانده است. گردشگران نیز در سراسر جهان با بحران خانه‌نشینی مواجه شده‌اند.
 • عطر و ادکلن به جای بلیت

  دنیای‌اقتصاد: با شیوع کرونا مسافران به دو شکل سفر خود را کنسل کردند. دسته اول مسافرانی هستند که به‌خاطر شیوع کرونا سفر خود را کنسل کردند و دسته دوم نیز مسافرانی هستند که به علت اینکه کل پروازهای بین‌المللی از ایران به‌خاطر فراگیر شدن کرونا متوقف شد مجبور به کنسل کردن سفرهای خود شدند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر