آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۷۴۰

 • نبض پاییزی ویلا در گیلان

  دنیای‌اقتصاد: مسافران پاییزی «شمال» برای پرداخت هزینه کمتر بابت اجاره ویلا می‌توانند مناطق شرقی استان رقیب مازندران را برای سفر و اقامت انتخاب کنند.
 • گردشگری عشایر در صدر جدول برنامه‌های اردبیل

  معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اردبیل گفت: «گردشگری عشایر در اولویت برنامه‌های این استان قرار گرفت.»
 • دستور جهانگیری برای محدودیت فعالیت‌های عمرانی در چغاگاوانه

  معاون اول رئیس‌‌جمهوری با تاکید بر اهمیت حفظ آثار تاریخی از استاندار کرمانشاه خواست تا با قاطعیت از انجام هر گونه فعالیت عمرانی توسط هر دستگاهی در محوطه تاریخی چغاگاوانه در شهرستان اسلام‌آباد غرب جلوگیری کند. به‌گزارش میراث آریا به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، متن کامل دستور دکتر جهانگیری به شرح ذیل است:
 • ۳۴ اقامتگاه بوم‌گردی در اسکو

  دنیای‌اقتصاد- تبریز- سیما نیک‌رفتار: با افتتاح یک واحد اقامتگاه بوم‌گردی در اسکو، تعداد اقامتگاه‌های بوم‌گردی این شهرستان به ۳۴ واحد رسید. احد نعمتی، مسوول نمایندگی میراث فرهنگی اسکو در مراسم افتتاح این اقامتگاه که با حضور فرماندار شهرستان انجام شد، گفت: شهرستان اسکو به ‌واسطه ظرفیت‌های مختلف گردشگری اعم از طبیعی و تاریخی، صنایع‌دستی، آب و هوای مطبوع و بسیاری دیگر، همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است و در همین خصوص توسعه زیرساخت‌های گردشگری به‌ویژه اماکن اقامتی بوم‌گردی را با رویکرد آشنایی گردشگران با فرهنگ فاخر منطقه، در دستور کار نمایندگی شهرستان قرار گرفته است. مسوول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اسکو با اشاره به جایگاه شهرستان اسکو به‌عنوان دومین شهرستان از حیث بیشترین تعداد اقامتگاه بوم‌گردی گفت: تاکنون ۳۴ مجوز اقامتگاه بوم‌گردی در سطح شهرستان اسکو صادر شده که ۲۴ واحد از این اقامتگاه‌ها در روستای تاریخی کندوان، ۳ واحد در عنصرود و یک واحد در شهر اسکو ایجاد شده است و تا پایان سال‌جاری شاهد افتتاح ۶ اقامتگاه بوم‌گردی جدید در شهرستان خواهیم بود. نعمتی افزود: با توجه به ظرفیت کم‌نظیر اسکو به‌عنوان یک باغ شهر و نزدیکی به مرکز استان، لزوم حفظ بافت طبیعی و فضای سبز اسکو نگاه ویژه‌ای به توسعه پایدار گردشگری شده است و با توجه به استقبال مردم فرهنگ دوست اسکو آمادگی داریم تا در اسرع زمان مجوز اقامتگاه بوم‌گردی را داخل شهر برای افراد واجد شرایط صادر کنیم.
 • صادرات صنایع‌دستی از مرز مهران در ۶ ماه ابتدای سال به ۱۲میلیون دلار رسید

  مدیرکل میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام گفت: «در ۶ ماه اول سال جاری بیش از ۱۲ میلیون دلار صنایع‌دستی از مرز مهران به عراق صادر شده است.»
 • اطلس مصور آسیب‌شناسی پارچه‌های تاریخی–فرهنگی منتشر شد

  اطلس مصور آسیب‌شناسی پارچه‌های تاریخی–فرهنگی توسط مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر شد. به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، آسیب‌شناسی پارچه‌ها، شرایط محیطی، مواد اولیه ناپایدار، مکانیزم شیمیایی، بریدگی، پوسیده شدن، لکه، چرک شدن، تغییر رنگ، ترک خوردن و... سرفصل‌هایی‌اند که در این کتاب به آنها پرداخته شده است. در مقدمه این کتاب به قلم شهرزاد امین شیرازی‌نژاد، مسوول بخش بافته‌های پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –فرهنگی آمده است ؛ واژه نامه‌های تخصصی سهم عمده‌ای در ایجاد و تقویت ادبیات مشترک ایفا می‌کنند، تدوین این واژه نامه‌ها به‌عنوان یک اقدام اساسی موجب می‌شود تا زیرساخت‌های لازم برای گسترش و ارتقای سطح اقدامات اجرایی، پژوهشی و آموزشی فراهم شده و فعالیت دست اندرکاران با تبعیت از یک زبان تخصصی کار آمد و واحد همسویی بیشتر یابد. با این دیدگاه بخش حفاظت بافته‌های پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –فرهنگی به‌عنوان تنها بخش تخصصی فعال در این حوزه با گستره اجرایی ملی و بین‌المللی با تکیه بر اسناد مرجع موجود و پذیرفته شده در سطح بین‌المللی و تجارب به دست آمده طی سال‌ها که حاصل فعالیت‌های مختلف و متعدد پژوهشی، آموزشی و اجرایی بوده است این اطلس را برای درک و یکسان‌سازی تعاریف و عبارات کاربردی در بحث آسیب‌شناسی بافته‌ها تالیف و تدوین کرده است.

بیشتر