آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۶۰۴

  • میراث جهانی تبریز سوخت

    دنیای‌اقتصاد: چهارشنبه گذشته (۱۸اردیبهشت) بخش سرای «دودری» بازار جهانی تبریز به مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ متر در دو طبقه طعمه حریق شد. این آتش‌سوزی باعث شد تا به حدود ۱۰۰ مغازه آسیب جدی و به ۵۰ مغازه خسارت جزئی وارد شود؛ آسیبی که برآورد خسارت و مرمت آن به گفته معاون میراث‌فرهنگی کشور، به حدود ۲۰ میلیارد تومان رسیده است. البته این حادثه اولین تجربه آتش‌سوزی در بزرگ‌ترین بازار تاریخی سرپوشیده جهان نبود؛ ۱۰ سال پیش هم سرای «ایکی‌قاپیلار» با ۱۲۰ مغازه بازار تبریز در آتش سوخت؛ آتش‌سوزی‌ای که خاموش کردن آن ۲ روز طول کشید اما آتش‌سوزی اخیر در عرض ۴ساعت به دلیل وجود شبکه‌ها و شلنگ‌های آتش‌نشانی تعبیه شده در دل بازار، خاموش شد. اگرچه انتقادات بسیاری به چرایی نبود اقدامات پیشگیرانه در این حادثه وجود دارد اما از سوی دیگر، نزدیکی دو حادثه آتش‌سوزی کلیسای نوتردام پاریس با حریق بازار تاریخی تبریز این سوال را ایجاد می‌کند که آیا همچون حادثه پاریس، عزم ملی برای مرمت و بازسازی اثر جهانی بازار سرپوشیده تبریز شکل خواهد گرفت یا خیر؟
  • محدودیت برای دیدار با مجسمه آزادی

    ایسنا: سازمان پارک‌های ملی در بیانیه‌ای اعلام کرد تعداد بازدیدها از مجسمه آزادی را به عنوان پربازدیدترین جاذبه توریستی نیویورک، به دلیل جلوگیری از مشکلات ناشی از ازدحام جمعیت محدود خواهد کرد. به گزارش سی ان ان و براساس این بیانیه، از این پس تورهای «گردشگری بازرگانی» اجازه ورود به ششمین طبقه مجسمه آزادی و موزه مجسمه آزادی که همچون دیگر بناهای یادبود این کشور تحت نظارت سازمان پارک‌های ملی (NPS) هستند را نخواهند داشت. جری ویلیس، سخنگوی سازمان پارک‌های ملی درخصوص این اقدام توضیح داد: «تورهای گردشگری سبب ایجاد ازدحام جمعیت در این منطقه و به دنبال آن ایجاد مشکلاتی برای بازدید دیگر گردشگران و مشکلات ترافیکی می‌شوند. این اقدامات پس از افزایش ۶۰۰ درصدی تورهای گردشگری در ۱۰ سال اخیر صورت گرفته است. این افزایش آمار، ما را به اتخاذ اقداماتی برای مقابله با ازدحام جمعیت در این مکان و مشکلات ناشی از آن که در انجام برنامه‌های سازمان پارک‌های ملی خلل ایجاد کرده است، ملزم می‌کند.»‌ این مجسمه هر ساله بیش از ۳/ ۴ میلیون بازدیدکننده را به جزیره آزادی می‌کشاند. هر سال بیش از ۳ میلیون نفر از موزه جزیره ایلیس نیز بازدید می‌کنند. این اقدام قرار است از شانزدهم ماه مه ‌عملی شود. در همین روز یک موزه جدید با مساحت ۴/ ۲۴۱۵مترمربع در نزدیکی مجسمه آزادی افتتاح خواهد شد.
  • اعلام آمادگی برای میزبانی از گردشگران مسلمان در رمضان

    دنیای اقتصاد: مدیرکل بازاریابی و تبلیغات معاونت گردشگری از انجام هماهنگی‌های لازم برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری مذهبی کشور در ماه مبارک رمضان ویژه کشورهای مسلمان خبر داد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر