آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۵۹۰

 • دو گزارش متناقض درباره «میراث»

  دنیای‌اقتصاد: در حالی رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری عملکرد سال ۹۷ و برنامه‌های سال ۹۸ این سازمان را در گزارش به رئیس‌جمهوری، کامل و بدون نقص دانسته است که گزارش کمیسیون اصل ۹۰ و مرکز پژوهش‌ها در مجلس، انتقادهای بسیاری را نسبت به عملکرد این سازمان عنوان کرده‌اند؛ به‌طوری که این سازمان را طی فوریتی ملزم به ارائه سند راهبردی توسعه گردشگری در ۳ ماه آینده و بر وزارتخانه شدن آن به منظور نظارت بیشتر مجلس بر فعالیت‌هایش تاکید کرده‌اند. گزارش کمیسیون اصل ۹۰ که در جلسه علنی مجلس در روز دوشنبه قرائت شد مشکلات عدیده‌ای را در هر سه بخش میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برشمرد که ریشه‌ای‌ترین و فراگیرترین آنها «نبود نیروی متخصص کارآمد»، «ناهماهنگی بین دستگاه‌ها در رسیدگی به سه حوزه مذکور»، «به‌روز نبودن قوانین در حوزه‌های مرتبط»، «عدم حمایت از سرمایه‌گذاران در هر سه بخش»، «تداخل فعالیت‌ دستگاه‌های دولتی با بخش خصوصی (نظیر اقامتگاه‌های رفاهی کارکنان دولت)» و... بوده است.
 • همسایه‌های صدرنشین در سفرهای ورودی

  ایرنا: مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اعلام کرد نخستین مقصد گردشگری شهروندان عراق و آذربایجان در سال گذشته ایران بوده است. محمد ابراهیم لاریجانی با یادآوری اینکه سال گذشته حدود ۸ میلیون گردشگر خارجی وارد کشور شدند، تصریح کرد: «عراقی‌ها و آذربایجانی‌ها در صدر این لیست قرار دارند.» به گفته وی، بیش از ۲‌ونیم میلیون عراقی به ایران آمدند اما هنوز میزان حضور گردشگران عراقی در ایران به مرز اشباع نرسیده است. لاریجانی خاطرنشان کرد: «در سیاست‌های جدید سازمان، عراقی‌ها تنها به مشهد و قم نمی‌روند، بلکه بازدید از شهرهای گردشگری ایران و خرید محصولات صنایع‌دستی از جمله دیگر برنامه‌های این گردشگران است. عمان و ترکیه از این کشورها هستند که می‌توان با تبلیغات، گردشگران زیادی را از این کشورها جلب کرد.»
 • حمایت قطر از استارت‌آپ‌های جهانی گردشگری ورزشی

  ایسنا: زوراب پولولیکاشویلی، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در دیداری با اکبر الباکر، رئیس شورای ملی گردشگری قطر با امضای توافق‌نامه‌ای اعلام کردند که قطر حامی نخستین دوره رقابت استارت‌آپ‌های گردشگری ورزشی سازمان جهانی گردشگری خواهد بود که با همکاری باشگاه فوتبال بارسلونای اسپانیا برگزار خواهد شد. هدف از برگزاری این رقابت ارتقا و تقویت بخش‌های گردشگری و ورزش و در عین حال افزایش کارآفرینی و تقویت نوآوری در گردشگری ورزشی است. برندگان نخستین دوره رقابت استارت‌آپ‌های گردشگری ورزشی در مرکز نوآوری باشگاه بارسلونای اسپانیا مورد حمایت قرار می‌گیرند و برای اجرای ایده، قطر که میزبان جام‌جهانی فوتبال ۲۰۲۲ است در نظر گرفته خواهد شد. پولولیکاشویلی، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری نیز در این‌خصوص تصریح کرد: «ورزش و گردشگری دو بخش پیشگام هستند که ثابت کرده‌اند درک و تعامل بین‌المللی می‌تواند فرصت‌هایی را ایجاد کند که به نفع همگان خواهد بود.» شورای ملی گردشگری قطر پیش از این نیز برای مطالعه پیرامون تاثیر تسهیل اخذ ویزا در صنعت گردشگری و اقتصاد قطر با سازمان جهانی گردشگری همکاری کرده بود.
 • افزایش زیرساخت‌های گردشگری ارس

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس از افزایش قابل توجه زیرساخت‌های گردشگری در این منطقه آزاد طی سال ۹۷ در مقایسه با سال قبل از آن خبر داد. به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد ارس،محسن نریمان افزود: «در مجموع، تعداد اتاق‌های مراکز اقامتی ارس با ۱۳۲ واحد رشد به عدد ۴۹۳ و تعداد تخت‌ها، با ۳۲۰ واحد افزایش به عدد ۱۴۱۳، در بازه زمانی یکساله رسید.» نریمان درادامه به ارتباط مستقیم ارتقای شاخص‌های مرتبط با زیرساخت‌های گردشگری با توسعه اشتغال‌زایی هم اشاره کرد و گفت: «با توسعه زیرساخت‌های گردشگری در طول سال ۹۷، تعداد ۱۱۵ فرصت شغلیِ بیشتر در مقایسه با فرصت‌های شغلیِ به وجود آمده در سال ۹۶، ایجاد شد تا تعداد شاغلان بخش گردشگری ارس که به‌صورت مستقیم در این حوزه اشتغال دارند، در پایان سال گذشته ۳۶۱ نفر باشد.» وی همچنین حجم سرمایه‌گذاری انجام‌شده در بخش گردشگری ارس در سال گذشته را ۳۳۵ میلیارد ریال اعلام و خاطرنشان کرد: «این موفقیت زمانی پراهمیت‌تر می‌شود که بدانیم حجم سرمایه‌گذاری انجام شده در بخش گردشگری ارس طی سال ۹۶ به میزان ۱۵۸ میلیارد ریال بود.» او علاقه‌مندی به سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری ارس را امیدوارکننده توصیف کرد و گفت: «در همین راستا پارسال ۹ مجوز اصولی برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری ارس صادر شد و این در حالی است که این تعداد در سال قبل از آن، فقط ۵ فقره بود.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر