آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۵۸۴

 • ۴ راهکار رونق گردشگری ۹۸

  آزاده باقری
  دنیای‌اقتصاد: براساس پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی، سال ۹۸ از نظر مالی چندان سال آسانی نخواهد بود. گردشگری نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ با این همه فعالان گردشگری همچنان تاکید دارند گردشگری می‌تواند سهم عمده‌ای در بهبود وضعیت اقتصادی کشور حتی در سال پیش‌رو داشته باشد. اگرچه این صنعت ضعف‌هایی را از سال‌های قبل با خود به سال جدید آورده؛ اما فعالان گردشگری معتقدند باید به سال پیش رو خوش‌بین بود و با نگاه به آینده‌ای روشن ضعف‌های موجود را برطرف کرد و اتفاقات جدید مثبتی را رقم زد. کارشناسان برای رسیدن به چنین آینده‌ای «توجه به برنامه‌ریزی‌های دقیق در چارچوب برنامه جامع»، «افزایش تلاش سفرا و استانداران به منظور معرفی جاذبه‌های گردشگری»، «اعطای تسهیلات به بخش خصوصی» و «تسریع روند توسعه زیرساخت‌های گردشگری» را جزو راهکارها و برنامه‌هایی می‌دانند که سال ۹۸، برای صنعت گردشگری سال رونق رقم بخورد.
 • بازنگری بر بازارهای هدف گردشگری ایران

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری از پایان طرح «بازنگری و بهنگام‌سازی بازارهای هدف جمهوری اسلامی ایران» خبر داد.
 • مقاومت گردشگری فرانسه مقابل «جلیقه‌زردها»

  ایسنا: حتی آشوب‌های ناشی از شورش «‌جلیقه‌زردها»‌ همچون گازهای اشک‌آور و فروشگاه‌های به آتش کشیده‌شده شانزه‌لیزه هم نتوانست فرانسه را از داشتن عنوان پربازدیدترین مقصد گردشگری جهان محروم کند. به گزارش توربو نیوز، اطلاعات ارائه‌‌شده از سوی موسسه مطالعات آمار و اقتصاد فرانسه (INSEE)، نشان می‌دهند، شمار نفر شب گردشگران در هتل‌ها و محل‌های کمپ فرانسه نسبت به سال گذشته ۹ میلیون نفر افزایش داشته و این آمار را به ۲/ ۴۸۳میلیون رسانده است. به‌رغم تحولات سیاسی ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۸، این سال چشم‌انداز امیدبخشی برای صنعت گردشگری فرانسه به ارمغان آورد. البته در ماه دسامبر، بحران ناشی از اعتراضات «‌جلیقه‌زردها» ۱/ ۱ درصد به صنعت گردشگری این کشور ضربه وارد کرد. در شهر پاریس هم، تظاهرات‌‌کنندگان ۳/ ۵ درصد از آمار بازدیدکنندگان را کاهش دادند. شمار بازدیدکنندگان ایالات متحده حدود ۱۶ درصد و بازدیدکنندگان ژاپنی حدود ۱۸ درصد افزایش داشته است.
 • واکنش مونسان به تخریب خانه «سایه»

  درحالی که طی چند روز گذشته خبر تخریب خانه مادری هوشنگ ابتهاج منتشر شد، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به تازگی به این خبر واکنش نشان داده است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، علی‌اصغر مونسان دو روز پس از تخریب خانه مادری ابتهاج در شهر رشت در توییتر شخصی خود به این اتفاق واکنش نشان داد و نوشت: «متاسفانه ۲ روز بعد از جلسه شورای ثبت سازمان و در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۹۷، شهرداری منطقه یک رشت بدون هماهنگی با این اداره کل نسبت به صدور مجوز تخریب و ساخت و ساز ملک به مالکان فعلی اقدام و در حال حاضر نیروهای یگان حفاظت این اداره کل نیز جلوی تخریب را گرفته‌اند.» به گزارش چمدان، در حالی که این خانه به دلیل تعلل معمول مدیران سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی قرار نگرفته و زمینه تخریب آن مهیا شده بود، رئیس سازمان میراث فرهنگی شهرداری رشت را مقصر این اتفاق دانسته است.
 • پیشنهاد‌های بین‌المللی ایران برای بهبود جهانی صنایع‌دستی

  میراث آریا: در پنجمین اجلاس هیات‌رئیسه منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی، نماینده ایران علاقه‌مندی ایران را برای میزبانی سی و هشتمین مجمع عمومی در شهر شیراز اعلام کرد و گفت: «اعلام می‌کنیم آمادگی میزبانی مجمع شهرداران شهرهای جهانی صنایع دستی را در شهر سیرجان خواهیم داشت.» ویدا توحدی همچنین پیشنهاد داد که ارتباطات بین هنرمندان کشورها از طرق مختلف افزایش یابد؛ امری که باعث ازدیاد هنرمندان کارآزموده خواهد بود. به گفته وی، این قضیه قبلا در زمان آموزش حصیربافی توسط چینی‌ها برای هنرمندان ایران عملی شده و بازخورد خوبی داشته است. در همین خصوص، ایران نیز می‌تواند در آینده به آموزش هنر باتیک به هنرمندان بپردازد. ایده خواهرخواندگی شهرها مثل نمونه مطرح اصفهان- فلورانس یکی دیگر از پیشنهادهای نماینده معاونت صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی در این اجلاس بود که این پیشنهاد می‌تواند در زمینه شهرهای جهانی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

بیشتر