آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۵۸۲

 • پسرفت سهم گردشگری در اقتصاد خاورمیانه

  دنیای اقتصاد: براساس جدیدترین گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC)، مشارکت سفر و گردشگری در GDP خاورمیانه طی سال ۲۰۱۸ حدود ۷/ ۸ درصد از کل اقتصاد این منطقه بوده است؛ رقمی در حدود ۲۳۷ میلیارد دلار. این عدد نسبت به سال ۲۰۱۷، تنها ۶/ ۰درصد رشد داشته است. این درحالی است که مشارکت کلی حوزه سفر و گردشگری در تولید ناخالص داخلی در خاورمیانه طی سال ۲۰۱۷، ۲۲۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بود و سهمی معادل ۹/ ۸ درصد از کل تولید ناخالص داخلی خاورمیانه را به خود اختصاص می‌داد.
 • فعالیت شبانه دو موزه در آخرهفته‌ها

  ایسنا: مدیر اداره کل موزه‌ها گفت: «براساس کلیت تصویب شده، دو موزه در تهران به‌صورت آزمایشی و به‌عنوان پایلوت بعد از پایان ماه رمضان، دو شب در هفته را تا پاسی از شب به بازدیدکنندگان سرویس می‌دهند.» محمدرضا کارگر تاکید کرد: «تاکنون کلیت طرح برای فعالیت شبانه موزه‌ها تایید شده است؛ اما نخست باید ساز و کار آن فراهم شود.» او با اشاره به اینکه سه کاخ موزه گلستان، نیاوران و سعدآباد و موزه ملی ایران، در حال حاضر آمادگی اجرایی شدن این طرح را دارند، بیان کرد: «با وجود این در نخستین قدم ابتدا دو موزه، به‌عنوان پایلوت و برای بررسی وضعیت در اولویت قرار می‌گیرند.» او همچنین از احتمال افزایش قیمت بلیت موزه‌ها در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: «این افزایش قیمت در دولت در دست بررسی است.»
 • طراحی تور ایران برای ژاپنی‌ها

  مهر: نماینده اطلاع‌رسانی گردشگری ایران در ژاپن گروهی از طراحان تور ژاپن را به کویر شهداد برده است تا با جاذبه‌های گردشگری کرمان آشنا شوند. این افراد قرار است کرمان را در فهرست مقاصد سفرشان قرار دهند. عباسعلی امامیه در این زمینه گفت: «شاید آمار دقیقی از میزان ورود گردشگر ژاپنی به ایران نداشته باشیم؛ در هر حال باید سفارت این آمار را اعلام کند اما باید گفت که بازار ورود گردشگران خارجی فعال است.» امامیه درباره برگزاری تور آشناسازی برای ژاپنی‌ها گفت: «پیرو برگزاری جلسه‌ای که با حضور همه نمایندگان اطلاع‌رسانی گردشگری در شهر کرمان و کانون جهانگردی و اتومبیلرانی داشتیم، متوجه ظرفیت‌های میراث‌فرهنگی و گردشگری این استان و همکاری مسوولان آن شدیم. به همین دلیل پیشنهاد برگزاری یک فم تور را برای طراحان تور در ژاپن دادم. در ژاپن هم سمیناری برگزار و کرمان را معرفی کردم و سپس ۱۰ نفر از طراحان تور گردشگری ژاپن به ایران آمدند.» او ادامه داد: «این گروه از کلوت‌های شهداد دیدن کردند. هدف ما این است که متولیان متوجه علاقه ژاپنی‌ها شوند. »
 • ۲۰۱۹؛ سال منظره‌های روستایی

  ایسنا: شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی موضوع سال ۲۰۱۹ را «منظره‌های روستایی» اعلام کرد. ایکوموس هر ساله شعاری را به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی انتخاب می‌کند. براساس تعریف ایکوموس، مناظر روستایی به مناطق خشک و آبی ایجاد شده با تعامل انسان و طبیعت برای تولید مواد غذایی و دیگر منابع طبیعی تجدیدپذیر، از طریق کشاورزی، دامداری و گاوداری، ماهیگیری و آبزی پروری، جنگلداری، جمع‌آوری مواد غذایی وحشی، شکار و استخراج منابع دیگر، مانند نمک گفته می‌شود. در عین حال، همه مناظر طبیعی دارای معانی فرهنگی هستند که توسط افراد و جوامع به آنها نسبت داده می‌شود و همه مناطق روستایی از مناظر هستند.

بیشتر