آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۵۶۷

 • معرفی ۵ زن شاخص گردشگری دنیا

  دنیای اقتصاد: تحقیقات جامع سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) نشان می‌دهد سیاست‌های گردشگری به‌طور فزاینده‌ای به برابری جنسیتی می‌پردازد و زنان در صنعت گردشگری بیشتر از سایر صنایع، کلیشه‌های جنسیتی را به چالش می‌کشند. به گزارش «ایسنا» و در همین راستا، UNWTO امسال به مناسبت روز جهانی زن برای چهارمین سال متوالی پنج زن شاخص گردشگری دنیا را معرفی کرد؛ زنانی که به گفته دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، انتخاب‌شان براساس فعالیت‌های نوآورانه و استراتژیک آنها در رسیدن به صلح جهانی و گردشگری پایدار بوده است.
 • ابلاغ ثبت اطلاعات سرمایه‌گذاران گردشگری در سامانه

  میراث‌آریا: رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ثبت اطلاعات متقاضیان سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری و صدور مجوزهای مربوطه در یک سامانه ویژه را در بخشنامه‌ای به مدیران کل استان‌ها ابلاغ کرد. در متن بخشنامه علی‌‌اصغر مونسان آمده است: «توسعه دولت الکترونیک نیازمند اهتمام مدیران دستگاه‌های اجرایی به جهت ارتقای سلامت اداری، کاهش هزینه ارائه خدمات دسترسی مناسب متقاضیان به اطلاعات و خدمات دولتی و جلوگیری از بروز فساد اداری است. به همین منظور با هدف ساماندهی و یکپارچه‌سازی طرح‌های گردشگری برای اجرای آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری، الکترونیکی شدن فرآیند صدور موافقت اصولی و مجوز ایجاد تاسیسات گردشگری نهایی شده از تاریخ صدور این ابلاغیه تمام اطلاعات متقاضیان سرمایه‌گذاری برای صدور مجوزهای مربوطه از طریق سامانه مذکور به آدرس My.ichto.ir ثبت و عملیاتی خواهد شد و مسوولیت اجرای صحیح موارد مذکور و نظارت بر آن به عهده مدیرکل میراث‌فرهنگی استان است.»
 • خانه مقدم، یادگار تهران قدیم

  فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.
 • درخواست توقف احداث شهرک‌های گردشگری

  میراث‌آریا: رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی از او خواست بخشنامه صادر شده درخصوص احداث شهرک‌های گردشگری متوقف شود. در بخشی از نامه علی‌اصغر مونسان آمده: «سازمان میراث‌فرهنگی، به‌عنوان متولی اصلی صنعت گردشگری کشور وظیفه هدایت، اداره امور و صدور مجوز فعالیت کلیه واحدهای گردشگری را بر عهده دارد. انتظار می‌رود هرگونه اقدام درباره موضوعات و مسائل مرتبط با بحث گردشگری با هماهنگی این سازمان صورت پذیرد. به‌رغم مخالفت این سازمان در بخشنامه‌‌ای با موضوع شناسایی محدوده‌های مستعد احداث شهرک‌های گردشگری از طریق شورای عالی شهرسازی و معماری به استانداران ابلاغ شده که با مقررات و قوانین حاکم بر صنعت گردشگری انطباق ندارد. چون عنوان شهرک گردشگری در فهرست مصادیق گردشگری آیین‌نامه مذکور قرار ندارد و در بند تصویب‌نامه هیات‌وزیران به همکاری بیشتر دستگاه‌های ذی‌ربط اشاره شده، دستور فرمایید نسبت به توقف و ابطال بخشنامه اقدام شود.»
 • تنظیم لایحه ارتقای گردشگری شهری

  مهر: رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران درباره تبدیل این ستاد به سازمان گردشگری در شهرداری تهران گفت: «ورود گردشگری به ادبیات شهرداری، مهم‌ترین دستاورد ستاد بوده است؛ چراکه در برنامه سوم توسعه شهرداری بند مجزایی برای پرداختن به موضوعات گردشگری وجود دارد.» مهدی سیف گفت: «سازمان میراث‌فرهنگی به سیاست‌گذاری در حوزه گردشگری می‌پردازد؛ اما شهرداری‌ها در حوزه اجرایی توانمندی دارند. در آینده لایحه‌ای به دولت ارائه می‌شود که موضوع آن گردشگری شهری خواهد بود و در صورت تصویب، ارتقای گردشگری شهری را به دنبال خواهد داشت و برخی از مسوولیت‌های میراث‌فرهنگی به شهرداری‌ها واگذار می‌شود.» او با بیان اینکه اکنون نیز برخی از ابنیه تاریخی در اختیار شهرداری‌های مناطق هستند، گفت: «این موضوع که هر کدام از سازمان‌ها دقیقا چه نوع فعالیت‌هایی را خواهند داشت و تمرکز مدیریتی روی کدام واحدهاست موضوعی است که باید پس از تصویب لایحه به آن پرداخت.» ‌
 • ۱۲۸ منطقه مازندران برای استراحت مسافران نوروزی

  ایرنا: اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران اعلام کرد برای تعطیلات نوروزی ۱۲۸ منقطه برای اقامت و استراحتگاه گردشگران مشخص و آماده‌سازی شده است. مهران حسنی در این زمینه افزود: «۱۰۸ نقطه استراحتگاهی در نظر گرفته شده در حوزه شهری است و ۲۰ نقطه دیگر هم پارک‌های جنگلی استان است». معاون گردشگری مازندران اظهار کرد: «همه استراحتگاه‌های در نظر گرفته شده به امکاناتی همچون سرویس بهداشتی مناسب و تمیز، سطل‌های زباله و تیم‌های اورژانس و انتظامی در محدوده تعریف شده مجهز می‌شوند.» او همچنین به برپایی چادر توسط مسافران در برخی معابر عمومی شهری نیز اشاره کرد و گفت: «متولی ساماندهی این موضوع شهرداری‌ها هستند.» معاون گردشگری مازندران اعلام کرد تمامی اطلاعات اقامتگاهی و استراحتگاهی در دفترچه‌های راهنمای نوروزی مازندران و بروشورهای گردشگری استان درج شده و در ایستگاه‌های گردشگری یا کمپ‌های نوروزی هلال‌احمر در اختیار مسافران قرار می‌گیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر