• خواسته فعالان گردشگری از دولت

  دنیای‌اقتصاد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و به تبعیت از شعار «در خانه ‌بمانیم» میزان سفرها در نوروز ۹۹ به‌طور چشمگیری کاهش یافت، به‌گونه‌ای‌که تنها ۱۱ درصد از خانوارهای تهرانی به مسافرت رفتند. این کاهش سفر موجب شده بخش‌های مختلفی از بازار گردشگری ایران تغییرات منفی درآمد و گردش مالی ناشی از رکود سنگین و قابل‌توجهی را تجربه کنند که موجب بروز زیان اقتصادی آنها شده است.
 • وضعیت اضطراری غول‌های هوایی

  دنیای اقتصاد: شیوع ویروس کووید-۱۹ منجر به اختلال در صنعت هواپیمایی جهان شده و تعداد پروازهای روزانه در سراسر جهان را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. این پاندومی منجر به محدودیت‌های گسترده‌ای بر سفرها در کشورها شده است؛ به‌طوری‌که شرکت‌های هواپیمایی مجبور به توقف بعضا کامل پروازهای خود و کاهش اجباری خدمات حمل‌و‌نقل هوایی در سراسر جهان شده‌اند که منجر به کاهش بی‌سابقه ترافیک هوایی در جهان طی چند هفته اخیر شده است. براساس آمارهای جهانی در ۲۱ فوریه (تقریبا یک ماه و نیم پیش) حدود ۱۹۷ هزار پرواز ردیابی شده است در حالی که این آمار در اواسط مارس (اسفند ۹۸) به ۱۵۵ هزار پرواز رسیده و در ۲۹ مارس (یعنی هفته پیش) به ۶۴ هزار پرواز کاهش یافته است.
 • اولین نیاز کشور در پساکرونا

  دنیای‌اقتصاد: برای بازار گردشگری هر کشور تعطیلات سال نو یکی از بهترین فرصت‌ها برای فعالیت فعالان این بازار و همین‌طور رونق سفر محسوب می‌شود. فعالان حوزه گردشگری در ایران نیز همه ساله در ایام تعطیلات عید نوروز بیشترین فعالیت اقتصادی خود را در سال تجربه می‌کنند زیرا این تعطیلات شرایط مناسبی را ایجاد می‌کند تا اقشار مختلف جامعه به سفر بروند. اما متاسفانه امسال با شیوع ویروس کرونا و لغو سفرهای غیر ضروری با شعار«در خانه می‌مانیم» دفاتر خدمات مسافرتی به ناچار ملزم به بازپرداخت وجه دریافت شده از مسافران شدند و بیش از ۹۰ درصد از برنامه‌های سفر داخلی و خارجی افراد لغو یا کنسل شد.طبق آمارهای مستند، در تعطیلات نوروز امسال حجم سفرها در کشور ۵۳ درصد کاهش پیدا کرد و حدود ۱۱ درصد خانوارهای ایرانی سفر رفتند.
 • رکود گردشگری، سنگین‌تر از ۲۰۰۸

  دنیای‌اقتصاد: براساس پیش‌بینی سازمان جهانی گردشگری، با شیوع پاندومی ویروس کرونا و فراگیری آن در حدود ۲۰۰ کشور جهان، تعداد ورودی‌های گردشگران بین‌المللی در سال ۲۰۲۰ حداقل بین ۲۰ تا ۳۰ درصد سقوط خواهد کرد. سازمان جهانی گردشگری در هفته‌های گذشته همزمان با شروع شیوع ویروس کرونا در چین و چند کشور آسیای شرقی در پیش‌بینی اولیه خود از تاثیر این ویروس در گردشگری بین‌المللی به کاهش ۲ تا ۳ درصدی اشاره کرده بود که بیشترین میزان آن در منطقه آسیا-اقیانوسیه و خاورمیانه با کاهش ۱۲ درصدی تخمین زده شده بود.
 • خسارت ۲۱۸ میلیارد تومانی ویروس کرونا به گردشگری کرمان

  ایلنا: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان گفت: شیوع ویروس کرونا در ۲ ماه اخیر ۲۱۸ میلیارد تومان به حوزه گردشگری استان ضربه زده است.
 • خلوت‌ترین نوروز جاده‌های کشور

  دنیای‌اقتصاد: حجم سفرهای نوروزی در عید ۹۹ تحت‌تاثیر «واکنش عمومی به کرونا» و «تنظیم ارادی رفتار خانوارها در برابر ویروس مرموز و مرگبار»، به شکلی کم‌سابقه‌ ریزش کرد.
 • پیش‌بینی صدور ۶۰ مجوز سرمایه‌گذاری گردشگری در زنجان

  ایلنا: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان از پیش‌بینی صدور بیش از ۶۰ مجوز سرمایه‌گذاری طی سال۹۹ خبرداد و گفت: میزان سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری زنجان روبه رشد است. به گزارش میراث فرهنگی استان زنجان، امیر ارجمند با بیان اینکه میزان سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذار در بخش گردشگری زنجان رو به رشد است، گفت: پیش‌بینی می‌شود که تعداد ۶۰ فقره مجوز از سوی این اداره کل در سال ۹۹ صادر شود. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان، افزود: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در سال ۹۸ برای توسعه گردشگری، افزایش رو به رشد میزان سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذار در بخش گردشگری را داشتیم و با اشاره به نامگذاری سال جاری به جهش تولید نیز سیاست‌ها و راهبردهای سال گذشته را با محوریت جهش تولید در پیش گرفته و تمام ظرفیت‌های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان و دستگاه‌های زیرمجموعه و مرتبط برای تحقق این شعار به میدان عمل خواهد آمد.
 • گردشگری مجازی در هرمزگان راه‌اندازی شد

  خبرگزاری مهر: مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری هرمزگان گفت: با توجه به شرایط حساس موجود و شیوع بیماری کرونا، گردشگری مجازی برای جلوگیری از سفرهای تفریحی و غیرضروری در هرمزگان راه‌اندازی شد. رضا برومند با اعلام این خبر و با اشاره به اینکه سایت گردشگری مجازی هرمزگان با هدف معرفی پیشینه تاریخی، آثار باستانی و جاذبه‌های گردشگری در مدت‌زمانی اندک راه‌اندازی شده است افزود: علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت www.hormozganeman.ir از نمایشگاه مجازی آثار و جاذبه‌های شاخص استان هرمزگان دیدن کنند. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان ادامه داد: همچنین فیلم‌هایی از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی استان آماده شده و به زودی در سایت اداره‌کل قابل دسترسی است. برومند تاکید کرد: امیدواریم با راه‌اندازی گردشگری مجازی، علاقه‌مندان به سفر از منازل خود جاذبه‌ها و آثار تاریخی و فرهنگی هرمزگان را ببینند و در آینده‌ای نزدیک و بعد از شکست ویروس کرونا میزبان شایسته‌ای برای هموطنان عزیز خواهیم بود.
 • معرفی جاذبه‌های گردشگری سیستان و بلوچستان در فضای مجازی

  خبرگزاری فارس: معاون گردشگری اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی سیستان و بلوچستان از معرفی گسترده جاذبه‌های گردشگری این استان در فضای مجازی خبر داد.
 • بمب خوشه‌ای سفرهای نوروزی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان جهانی گردشگری در نامه‌ای به وزیر گردشگری کشورمان مسوولیت دولت در بازار توریسم در دوره شیوع کرونا و پس از آن را تشریح کرد. محتوای نامه نشان می‌دهد سفرهای بین شهری به‌خصوص در تعطیلات نوروز در نقش شبکه توزیع کرونا عمل می‌کند و به عنوان بمب خوشه‌ای موج ابتلا در پهنه کشوری را تشدید می‌کند. در این نامه که به نظر می‌رسد برای دولت‌های مختلف جهان ارسال شده، شکل «احیای سریع گردشگری» بعد از عبور از موج کرونا معرفی شده است.
 • ایرانگردی خانگی در عید ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: سازمان جهانی گردشگری و سازمان بهداشت جهانی به‌عنوان دو نهاد معتبر در حوزه سلامت توریست و کارشناسان سلامت و بهداشت همگی توصیه کرده‌اند: «در دوره شیوع کرونا و تا زمانی که موجبات ابتلا به این ویروس مرگبار فروکش نکرده از سفرهای درون شهری، بین شهری و خارجی پرهیز کنند.» در این توصیه تاکید صریح به تعلیق سفرهای تفریحی خانوارها شده است.
 • نسخه توریستی برای پسا کرونا

  دنیای‌اقتصاد: شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) یک نهاد پیشرو در بازار گردشگری جهان بر خطر از بین رفتن میلیون‌ها شغل در حوزه سفر و گردشگری به‌دلیل شیوع کرونا هشدار داده است. براساس اعلام این شورای جهانی حداکثر ۵۰ میلیون شغل در خطر نابودی قرار دارند. شیوع کووید-۱۹ تهدیدی جدی برای صنعت توریسم محسوب می‌شود، زیرا منجر به لغو هزاران پرواز بین‌المللی و به تعلیق درآمدن برخی از شرکت‌های بیمه مسافرتی برای مشتریان جدید شده است. آمارهای جدید شورای جهانی گردشگری نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۰ بخش گردشگری در جهان حدود ۲۵ درصد کاهش در حجم گردشگر خواهد یافت.
 • ویلاهای نوروزی در توقفگاه کرونا

  دنیای اقتصاد: ساکنان و فعالان گردشگری برخی استان‌ها به‌ویژه استان‌های شمالی به‌منظور حفظ سلامت بومیان منطقه عرضه ویلا به مسافران نوروز ۹۹ را متوقف کردند و این در حالی است که برخی هتل‌ها با چراغ سبز متولی گردشگری برای تعطیلات عید ۹۹ همچنان مسافر پذیرش می‌کنند.
 • تعقیب و گریز در تورهای نوروزی

  دنیای اقتصاد: تحت‌تاثیر شیوع ویروس کرونا مسافرانی که به درخواست خود یا به علت لغو پروازها سفرهای خود را کنسل کرده‌اند در حال‌حاضر برای پس گرفتن وجه پرداختی خود از دفاتر خدمات مسافرتی با مشکلاتی مواجه هستند. بخشی از این وجوه که توسط مسافران به آژانس‌های مسافرتی پرداخت شده مربوط به هزینه هواپیما است که دفاتر خدمات مسافرتی نیز آن را در اختیار ایرلاین‌ها قرار داده‌اند و در حال‌حاضر برای گرفتن این وجوه با مشکلاتی مواجه هستند. در همین راستا حرمت‌الله رفیعی رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران عنوان کرد: تاکنون آژانس‌های مسافرتی نتوانسته‌اند وجه پرداختی به شرکت‌های هواپیمایی را دریافت کرده و به مسافران بازگردانند.
 • اولین مرحله سم‌پاشی معبد آناهیتا شروع شد

  مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا از آغاز نخستین مرحله سم‌پاشی این محوطه تاریخی در کنگاور خبر داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر