آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۵۴۹

 • فرمول توسعه بازار گردشگری کشورهای همسایه

  آزاده باقری
  دنیای‌اقتصاد: برخی فعالان گردشگری بر این عقیده‌اند که باتوجه به شرایط فعلی و وجود تحریم‌ها، از یکسو ورود گردشگر از مبادی اروپایی و آمریکایی کاسته شده و از سوی دیگر ورود گردشگران کشورهای همسایه نسبت به سال‌های قبل به دلیل نوسانات ارزی روند رو به رشدی داشته است. هر چند ممکن است ورود مسافر از کشورهای همسایه تماما به قصد گردشگری نباشد؛ اما در هر صورت می‌توان از آنها درآمدزایی و در راستای ساماندهی و افزایش ورود گردشگر از این کشورها اقدام کرد. همان‌طور که غالبا اکثر کشورها برای جذب گردشگر بیشترین هدفشان کشورهای همسایه‌ است، حالا ایران نیز به این باور رسیده که باید تمرکز بیشتری برای جذب گردشگر از کشورهای همسایه داشته باشد.
 • یک «کالِ» شگفت‌انگیز

  فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.
 • انتقاد معاون گردشگری از مهمانسراهای دولتی

  رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر درباره ستاد اسکان فرهنگیان و خدمات وزارت آموزش و پرورش در عید نوروز گفت: «شکل اسکان مسافران در مدارس محل اسکان فرهنگیان شایسته گردشگران اعم از فرهنگیان و غیر فرهنگیان نیست. در برخی از مدارس محل اسکان شاهد این هستیم که کلاس‌های درس تبدیل به محل اسکان برای مسافران شده است که شکل خوبی ندارد. از سوی دیگر، بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری در مراکز اقامتی، چشم امید به تعطیلات نوروز و فصل تابستان برای جذب و اسکان مسافران و گردشگران دارد.» ولی تیموری همچنین با انتقاد از مهمانسراهای دستگاه‌های دولتی افزود: «برخی از دستگاه‌های دولتی با احداث مهمانسرا و اماکن اقامتی به نوعی فعالیت موازی با بخش خصوصی و هتلداران دارند. علاوه بر این، در بررسی‌هایی که انجام دادیم، هزینه اقامت در مهمانسراهای دولتی و مراکز اسکان فرهنگیان با هزینه اسکان در برخی از مراکز اقامتی مانند مسافرخانه‌ها و مهمانپذیر‌ها برابر است.»
 • «مدیریت دوسو توانی» در صنعت گردشگری چگونه عمل می‌کند؟

  بهنام اسلمی/ مشاور توسعه کسب و کار
  احتمالا مدیران موفق و در عین حال عجیب و غریب به پست شما هم خورده باشد؛ آنهایی که به راحتی با یک موضوع مهم و پیچیده موافقت می‎کنند اما درخصوص یک تصمیم ساده ممکن است ساعت‌ها فکر کنند و آن را نپذیرند. یا در مثالی دیگر، در مقابل یک اشتباه مهم و بحرانی هیچ عکس‌العمل خاصی را نشان نمی‌دهند اما با یک خطای پیش پا افتاده به شدت عصبانی می‌شوند.
 • صدرنشینی ترکیه در رشد گردشگری در اروپا

  ایسنا: ترکیه که چند سالی با بحران جدی برای حفظ صنعت گردشگری خود رو به رو بود، حالا به بالاترین نرخ رشد در جذب توریست‌های خارجی در میان کشورهای اروپایی رسیده است. به گزارش اسکیفت، اطلاعات آماری اولیه گردشگری ترکیه در سال ۲۰۱۸ که از سوی کمیسیون سفر اروپا منتشر شده، نشان از رشد ۵/ ۲۳ درصدی این صنعت در این کشور دارد. بر این اساس شمار توریست‌های بین‌المللی ترکیه در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار با گذر از مرز ۴۰ میلیون نفر به بیش از ۴۷ میلیون نفر رسیده است.
 • ۳ پیشنهاد برای توسعه همکاری گردشگری میان ایران و بلغارستان

  تسنیم: معاون وزیر گردشگری بلغارستان، راه‌اندازی خط مستقیم هوایی بین تهران و صوفیه، تشکیل کارگروه مشترک گردشگری و اعلام خواهرخواندگی بین شهرهای گردشگری را به ایران پیشنهاد کرد.
 • بازگشایی کاخ شمس به روی گردشگران با محوریت صنایع‌دستی

  ایسنا: معاون صنایع دستی میراث فرهنگی البرز اعلام کرد که بازارچه مرکزی صنایع‌دستی استان طبق روال هر سال در محوطه کاخ مروارید برگزار شده و میزبان گردشگران خواهد بود. سعید امینی افزود: «امسال شاهد برپایی بازارچه‌های نوروزی صنایع دستی در مناطق مختلف استان خواهیم بود. در بازارچه نوروزی کاخ مروارید ۳۰ غرفه دایر خواهد شد که در آنها صنایع دستی استان عرضه می‌شود.» این مسوول خاطرنشان کرد: «با رایزنی‌های صورت گرفته در تلاش هستیم یک بازارچه نوروزی با تعداد غرفه‌های کمتر در شهرستان طالقان که گردشگرپذیر است، ایجاد کنیم. در نظر داریم پنج تا ۱۰ غرفه هم در ساوجبلاغ ایجاد کنیم ولی فعلا منتظریم که بخش خصوصی مکان مورد نظر برای برگزاری این بازارچه‌ها را مشخص کند.» معاون صنایع دستی میراث فرهنگی البرز ادامه داد: «در تلاش هستیم این بازارچه‌ها در مسیرهای پرتردد و فضاهایی که گردشگرپذیر است، برگزار شود.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر