آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۵۴۷

 • پیشنهاد ایجاد ویزای مشترک کشورهای اکو

  آزاده باقری
  دنیای‌اقتصاد: در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه بین‌‌المللی گردشگری، نشستی باحضور نماینده اکو به همراه فعالان گردشگری کشورهای ایران، افغانستان، پاکستان و ترکیه برگزار شد و طرفین به موضوع ایجاد ویزای مشترک میان کشورهای اکو پرداختند؛ پیشنهادی که با موافقت اعضای حاضر در نشست همراه بود. در این نشست، رئیس بخش صنعت کشاورزی و توریست سازمان همکاری اکو به ویزای مشترک شینگن و تجربه موفق آن اشاره کرده و بر این باور بود که شاید بتوان ویزای توریستی مشترکی بین کشورهای عضو اکو اجرا کرد.
 • پتانسیل احیای گردشگری راه ابریشم

  دنیای‌اقتصاد: مقامات گردشگری چین و فعالان گردشگری ایران معتقدند ۳ دلیل عمده حضور کم‌تعداد گردشگران چینی در ایران «کمبود زیرساخت‌های اقامتی»، «کمبود رستوران‌های چینی» و «تعداد محدود راهنمای تور و افراد آشنا با زبان چینی در ایران» است. این مشکلات موجب شده در چند سال اخیر تعدادی اقامتگاه غیرمجاز برای اسکان گردشگران چینی شکل گیرد و چینی‌ها از دانشجویان هموطن خود که در ایران مشغول تحصیل هستند به‌عنوان راهنمای تور استفاده کنند.
 • «مجید مظفری» سفیر سفرهای ارزان شد

  مجید مظفری، بازیگر سینما و تلویزیون به‌عنوان سفیر گردشگری در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران معرفی شد. به گزارش خبرگزاری مهر، مجید مهدوی، مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی در این باره گفت: «مجید مظفری را که چهره‌ای شاخص و بدون حاشیه است به‌عنوان سفیر گردشگری انتخاب کرده‌ایم تا به شهرهای مختلف کشور برود. او به همراه یکی از جوانان کشور که در زمینه گردشگری فعالیتی نداشته به سفر می‌روند تا از مناطق گردشگری دیدن کنند و تجریبات خود را در دسترس عموم مردم قرار دهند.
 • آغاز ثبت‌نام تورهای نوروزی برای بازنشستگان از امروز

  مهر: مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از راه‌اندازی سامانه آنلاین ثبت‌نام سفرهای نوروزی بازنشستگان خبر داد و گفت: «ثبت‌نام این سفرها از شنبه آغاز می‌شود.» جمشید تقی‌زاده، با اشاره به شعار «در خانه نمانیم» افزود: «راه‌اندازی سامانه تورهای آنلاین سفر برای بازنشستگان به‌منظور تحقق این شعار طراحی‌شده است و امیدواریم بازنشستگان به همراه خانواده‌های خود از مزایای سفرهای سیاحتی و زیارتی بهره‌مند شوند.» وی در مورد هزینه سفر بازنشستگان نیز گفت: «برای یک نفر بازنشسته با یک نفر همراه ۷۴۰ هزار تومان کمک‌هزینه سفر داده می‌شود و صندوق بازنشستگی سعی دارد امور رفاهی و معیشتی و همچنین مباحث مربوط به رفاه و گردشگری و سفرهای بازنشستگان را در اولویت کارهای خود قرار دهد.» او با اشاره به حمایت از یک‌میلیون و ۴۲۱ هزار بازنشسته افزود: «به این منظور خدمات ویژه‌ای شامل بیمه تکمیلی سفرهای گردشگری، سیاحتی و زیارتی و تاسیس دهکده‌های سلامت به‌منظور رفاه بازنشستگان و خانواده‌های آنها نیز در نظر گرفته‌شد.»
 • ارزیابی توان پایگاه‌های اسکی اروپا و آسیا

  مترجم: الهام مرادقلی
  بخش گردشگری در بسیاری از مقاصد کوهستانی، رشد اجتماعی-اقتصادی و توسعه جامعه بومی را بر عهده دارد. نواحی کوهستانی با چالش‌های بسیاری از جمله شرایط آب و هوایی دشوار، حساسیت به مخاطرات طبیعی و دور از دسترس بودن مواجه هستند. چنین مشکلاتی می‌توانند مانع از فعالیت‌های اقتصادی، توسعه زیرساخت‌ها و تولید صنعتی در نواحی کوهستانی شوند. سازمان جهانی گردشگری در سلسله گزارش‌هایی، چشم‌اندازی از توسعه گردشگری کوهستانی در بخش‌های مختلف جهان در طول زمان و آخرین تغییرات ساختاری موثر در این زمینه را مورد بررسی قرار داده است. در این ستون هر هفته روزهای شنبه به یکی از نمونه‌های موردی در این زمینه خواهیم پرداخت.
 • رونمایی از ریل تور گردشگری لرستان

  ایلنا: با حضور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی و در حاشیه نمایشگاه گردشگری تهران از ریل تور گردشگری استان لرستان رونمایی شد. ریل‌تور گردشگری لرستان در ۷۴ کیلومتر راه‌اندازی شده و گردشگران آن از شهر دورود تا ایستگاه کشور، زیبایی‌های این استان پهناور را نظاره‌گر خواهند بود. معاون رئیس‌جمهوری پس از رونمایی و آغاز طرح ریل تور لرستان گفت: «غرب کشور دارای ظرفیت‌های بسیار زیادی به‌ویژه در حوزه طبیعت‌گردی است و باید برای استفاده از این ظرفیت‌ها اقدامات جدی صورت گیرد.» علی‌اصغر مونسان تصریح کرد: «برای استان‌های چهارمحال و بختیاری، لرستان، کرمانشاه و کردستان باید یک بسته گردشگری ویژه تهیه و اجرایی شود؛ چراکه این بخش نیز همانند شمال کشور دارای جاذبه‌هایی است که می‌تواند به مقصد گردشگران تبدیل شود.» وی با اشاره به ریل‌تور لرستان افزود: «سفر با این قطار گردشگری و بررسی وضعیت این طرح یکی از برنامه‌های ما در ایام عید نوروز خواهد بود.»
 • انتقاد از رفتار ایرانی‌ها با گردشگران افغانستانی

  ایسنا: مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به تکریم نشدن گردشگران افغانستانی در ایران و برخوردهای سلیقه‌ای برای صدور ویزا در کنسولگری‌های ایران انتقاد کرد و گفت: «گردشگران افغانستانی به خاطر همین برخوردها ترجیح می‌دهند به ایران نیایند.»
 • قبرستانی به قدمت تاریخ اسلام

  فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌ مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقیمانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

بیشتر