آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۵۰۳

 • ۱۷ ایراد لایحه واگذاری ابنیه تاریخی به شهرداری‌ها

  دنیای‌اقتصاد: «لایحه اصلاح قانون اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی کشور» چندی پیش با هدف احیا و بهره‌برداری بهینه از بافت‌ها و بناهای فرهنگی و تاریخی و مشارکت در ساماندهی اماکن مذکور توسط شهرداری‌ها در زمینه شناسایی آنها که به‌عنوان میراث فرهنگی در محدوده و حریم شهرها شناخته می‌شوند و همچنین تملک، مرمت و بهره‌برداری از آنها، به مجلس ارائه شد. پیشینه تاریخی قانون‌گذاری در موضوع حمایت از احیا، مرمت و نگهداری بافت‌ها و بناهای تاریخی و فرهنگی به سال‌های نخست قانون‌گذاری در کشور و به‌طور مشخص به سال ۱۳۰۹ برمی‌گردد. با این حال، این موضوع از برنامه سوم توسعه جمهوری اسلامی ایران همواره مورد تاکید واقع شده است، ازاین‌رو هر از چندگاهی با ارائه طرح یا لایحه‌ای با توجه به اقتضائات زمانی ضرورت این امر مطرح می‌شود. لایحه اخیر اما با انتقاداتی از سوی فعالان میراث فرهنگی و کارشناسان این امر همراه بوده است. در همین حال، مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در گزارشی به ۱۷ نقطه ضعف و تنها سه نقطه قوت این لایحه اشاره کرده و آن را مورد بررسی قرار داده است.
 • میدان مشق به روی بازدیدکنندگان باز می‌شود؟

  ایرنا: شهردار منطقه ۱۲ پایتخت از فرآیندهای اداری مربوط به گشایش میدان مشق به روی شهروندان گفت که این فرآیندها مراحل انتهایی خود را طی می‌کند. علی محمد سعادتی گفت: «آخرین تفاهم‌ها و برنامه‌ریزی‌ها برای گشودن درهای میدان مشق در ساعات بعد از وقت اداری و نیز روزهای آخر هفته از چندی پیش آغاز شده است.» به گفته شهردار منطقه ۱۲ تهران مکاتبه با همه دفاتر و متولیان بخش‌های اداری میدان مشق انجام شده است تا ورود خودرو در این محدوده و پارک خودرو در آن ممنوع شود. سعادتی افزود: «برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای انجام شده است که عرصه این میدان روزهای پنج‌شنبه و جمعه باز باشد و در سایر روزهای هفته نیز پس از ساعت اداری درهای ورودی میدان را تا ساعت ۲۴ به روی شهروندان باز نگه دارند. شهردار منطقه ۱۲ تهران در ادامه درخصوص تغییر کاربری ساختمان‌های این محدوده که در اختیار ادارات دیگر از جمله وزارت امور خارجه است نیز اظهار کرد: «موضوع تبدیل ساختمان‌های وزارت خارجه در میدان مشق مصوبه هیات وزیران دارد.»
 • پیشنهاد ثبت روز ملی لباس‌های محلی در تقویم

  ایسنا: رئیس کمیته زنان، جمعیت و خانواده کمیسیون فرهنگی مجلس از پیگیری تعیین یک روز تحت عنوان روز ملی «لباس‌های محلی» در تقویم کشور خبر داد و گفت: «تعیین چنین روزی بستر بسیار خوب است و آثار ملی و جهانی وسیع به ویژه در حوزه صنعت گردشگری کشورمان به دنبال دارد. این درحالی است با وجود تنوع فرهنگی و قومی فراوان، وجوه مختلف این تنوع طی چهار دهه گذشته توسط مدیران کشور چندان مورد توجه قرار نگرفته است.»
 • رشد ۱۷۵ درصدی بومگردی در «مرکزی»

  میراث آریا: به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی احداث اقامتگاه‌های بومگردی در این استان با رشد ۱۷۵ درصدی همراه بوده است. علیرضا ایزدی افزود: «در سال‌های گذشته ۴ اقامتگاه بومگردی در سطح استان به بهره‌برداری رسیده بود که با توجه به بیش از یک‌هزار روستای استان، رقم قابل توجهی نیست.
 • اثر محسوس فروش الکترونیکی بلیت موزه‌ها بر افزایش بازدیدها

  ایلنا‌: درحالی که با آغاز به کار نخستین فاز سامانه فروش بلیت الکترونیکی موزه‌ها شاهد افزایش چند میلیونی تعداد بازدیدکنندگان از موزه‌ها هستیم، مدیرکل امور موزه‌های کشور از کنترل بیشتر بر فروش بلیت موزه‌ها با راه‌اندازی این سامانه خبر داد. محمدرضا کارگر، دراین خصوص اعلام کرده‌ است: «در طول ایام نوروز ۹۷ بیش از ۷ میلیون و ۸۲۵ هزار نفر از موزه‌های کشور و محوطه‌هایی که برای بازدید از آنها بلیت فروخته می‌شود، دیدن کردند.»

بیشتر