آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۸۲

 • اثرات اقتصادی جهانی شدن در عرصه صنایع‌دستی

  آزاده باقری
  دنیای‌اقتصاد: اصفهان، تبریز، مشهد، لالجین، سیرجان، مریوان و کلپورگان ۶ شهر و یک روستای کشور هستند که از سال ۹۴ به ثبت شورای جهانی صنایع‌دستی رسیدند. روز دوشنبه پنجم آذر نیز دو شهر آباده به عنوان شهر منبت و میبد به عنوان شهر زیلو و روستای خراشاد به عنوان روستای توبافی (حوله‌بافی) به این فهرست اضافه شدند و این رقم به ۸ شهر و دو روستا رسید؛ اتفاقی که موجب شد ایران در مقام نخست جهانی از لحاظ ثبت شهرها و روستاهای صنایع‌دستی قرار گیرد؛ جایگاهی که نشان می‌دهد ایران پتانسیل بالایی در زمینه صنایع‌دستی دارد و می‌تواند از این پتانسیل بهره درخوری ببرد.
 • انحلال یک معاونت در سازمان میراث‌فرهنگی

  مهر: معاونت امور مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان میراث‌فرهنگی پس از بازنشسته شدن معاونش منحل شد و زیرمجموعه‌های آن به معاونت‌های دیگر سازمان منتقل شدند. در این باره، معاون توسعه‌ مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی گفت: «پس از بازنشسته شدن تاجیک و رفتن او از معاونت امور مجلس و حقوقی، وظایف زیرمجموعه‌های این معاونت نیز از حدود سه ماه پیش به بخش‌های دیگر انتقال داده شدند.» محمد خیاطیان افزود: «این تصمیم گرفته شد تا ساختار سازمان میراث‌فرهنگی از اساس اصلاح شود. با این همه، البته این تغییرات نهایی نیست؛ بلکه باید این ساختار تغییر کند و اصلاح شود و پس از آن تصمیم‌گیری نهایی به اجرا در‌آید.» براساس این خبر، چندی پیش سازمان میراث‌فرهنگی تصمیم گرفت معاونت گردشگری و سرمایه‌گذاری را تلفیق کند اما این اتفاق پس از چند ماه به حالت اول برگشت؛ چراکه برخی بر این باور بودند که نمی‌توان وظایف دو بخش سرمایه‌گذاری و گردشگری را به یک نفر سپرده و تلفیق کرد.
 • جایگاه «گردشگر»‌ و «مقصد» در معادلات گردشگری

  محمدرضا گوهری/ پژوهشگر و کارشناس ارشد اکوتوریسم از دانشگاه ایالتی وسترن استرالیا
  هفته گذشته در مطلبی در همین ستون، از مجموعه مطالب مرتبط با اثرات گردشگری، خلاصه‌ای از تاریخچه گردشگری مدرن و دلایل و ضرورت توجه به ارزیابی اثرات فعالیت‌های گردشگری از سوی کارشناسان و دست‌اندرکاران این حوزه ارائه شد. همچنین اشاره شد که بدون پیش‌بینی و سنجش تاثیرات گردشگری، نمی‌توان فرآیند مدیریت، برنامه‌ریزی، کنترل و نظارت مستمر را به‌خوبی اجرا کرد؛ آنچه در بسیاری از منابع آموزشی گردشگری و در عمل، به‌عنوان یک شرط اساسی در توسعه پایدار گردشگری برشمرده می‌شود. علاوه‌براین، دانستیم که وابسته بودن صنعت گردشگری به بسیاری از بخش‌ها و صنایع دیگر، تفاوت میان دیدگاه‌ها و منافع کارشناسان و دست‌اندرکاران گردشگری و نیز ماهیت پویا و همواره درحال تغییر صنعت گردشگری که ضرورت ارزیابی مستمر اثرات گردشگری را برجسته می‌کند، از جمله دشواری‌های موجود در زمینه ارزیابی اثرات گردشگری تلقی می‌شوند. در این مطلب و پیش از اشاره به اثرات اقتصادی، فرهنگی-اجتماعی و زیست‌محیطی گردشگری و نحوه کنترل این اثرات، به بررسی منشأ اثرات گردشگری می‌پردازیم تا به این ترتیب، فضای روشن‌تری برای آگاهی از سازوکار و عوامل موثر بر بروز هرکدام از انواع اثرات پدید آید.
 • درخواست «آذربایجان» برای ثبت چوگان قره‌باغ

  ایرنا: وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان، از بررسی گزارش این کشور درباره «چوگان‌بازی روی اسب- قره‌باغ» در سیزدهمین اجلاس کمیته بین دولتی حفاظت از میراث‌فرهنگی ناملموس یونسکو خبر داد. خبرگزاری «رپورت» گزارش داد: «در این اجلاس که در شهر «پورت لوئیس» پایتخت کشور موریس جریان دارد، هیات جمهوری آذربایجان به سرپرستی معاون وزیر امور خارجه حضور دارد.» براساس این گزارش، جمهوری آذربایجان چند پرونده شامل رقص‌های گروهی سنتی نخجوان از جمله «یالی»، «کوچری» و «تنزره» را برای قرار گرفتن در «فهرست میراث‌فرهنگی ناملموس نیازمند به حفاظت فوری» به سیزدهمین اجلاس یونسکو ارائه کرده است.جمهوری آذربایجان در حالی درباره بازی چوگان به یونسکو گزارش ارائه می‌دهد که دو پرونده ایران با عناوین «بازی چوگان» و «ساز کمانچه» آذر ماه سال گذشته در دوازدهمین نشست سالانه کمیته میراث‌فرهنگی ناملموس یونسکو، با قاطعیت آرا به تصویب رسید و در فهرست میراث جهانی ثبت شد.
 • افزایش پروازهای هواپیمایی قطر به ایران به‌رغم تحریم‌ها

  تابناک: شرکت هواپیمایی قطر اعلام کرده است که پروازهای خود به ایران را با ایجاد پرواز مستقیم دوحه – اصفهان و اضافه کردن پروازهای هفتگی به تهران و شیراز افزایش خواهد داد.
 • آسیب زلزله اخیر کرمانشاه به دو اثر تاریخی

  دنیای‌اقتصاد: بررسی‌های کارشناسان نشان می‌دهد زلزله‌ یکشنبه شب که به بزرگی ۴/ ۶ ریشتر در کرمانشاه اتفاق افتاد، به تعدادی از بناهای تاریخی سطح شهر کرمانشاه شامل تکایا و بازار آسیب نرسانده اما برخی بناهای تاریخی از جمله مجموعه قلعه یزدگرد و کاروانسرای شاه عباسی قصر شیرین را مورد آسیب قرار داده است.
 • سفر به «دیلم»

  دنیای‌اقتصاد: این روزها سرمای هوا خیلی از نقاط کشور را دربرگرفته و گردشگران ایرانی با برخورداری از موهبت سواحل گرمسیری جنوب و مردمان محلی خونگرمش، گزینه‌های متنوعی برای انتخاب مقصد سفر خود دارند. از این رو، این هفته قصد داریم شهری را معرفی کنیم که در آن می‌توانید بر ساحل ماسه‌ای بی‌انتهای آن قدم بزنید، از تماشای بناهای تاریخی آن حظ ببرید و به بازارهای پررونق و هیجان‌انگیز ساحلی آن سرک بکشید؛ «بندر دیلم» در استان بوشهر.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر