آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۶۰

 • ابهام در تخصیص بودجه نمایشگاه‌های گردشگری

  آزاده باقری
  دنیای اقتصاد: در بودجه‌ سال ۹۷، ذیل برنامه جذب گردشگران ورودی، برای برگزاری و شرکت در نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و رویدادهای تخصصی مرتبط گردشگری ۲۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. آن‌طور که در برنامه بودجه سال ۹۷ مشخص شده، هدف کمی برای این زیربرنامه حضور در ۳۰ رویداد است و به‌صورت میانگین برای هر رویداد بیش از ۸۸۳ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. در این میان، نمایشگاه‌های خارجی نیز می‌تواند یکی از انواع این رویدادها باشد.
 • گرو نگه داشتن مدارک مسافر در هتل‌ها خلاف قانون است

  ایسنا: رئیس جامعه هتلداران ایران گفت: «مطابق شیوه‌نامه اجرایی ذخیره و ابطال اتاق در واحد‌های اقامتی ایران مصوب سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، گرو نگه داشتن مدارک هویتی مسافران در هتل‌ها خلاف قانون است.» جمشید حمزه‌زاده افزود: «هتلداران این اسناد را تنها برای احراز هویت دریافت می‌کنند که پس از ثبت آن، لزومی ندارد این اسناد را در اختیار داشته باشند و باید آن را به مشتری تحویل دهند. درصورتی هم که برای حفظ اطلاعات هویتی مسافر ضرورتی احساس شود، می‌توان نسخه کپی آن را در اختیار داشت و اصل مدارک را بازگرداند.» وی درباره بهانه‌جویی برخی هتل‌ها برای نگه داشتن اسناد هویتی به خاطر نظارت‌های ناگهانی ماموران اداره اماکن نیز گفت: «‌این اداره کاری به مدارک هویتی ندارد؛ چون اطلاعات و مشخصات همه مسافران در سیستم هتل‌ها ثبت می‌شود. وقتی مسافر احراز هویت شود دیگر لزومی ندارد این اسناد نزد هتل باقی بماند. مسافران خارجی به گذرنامه خود در طول روز نیاز پیدا می‌کنند و هتل‌ها نباید آن را گرو نگه دارند.»
 • سهم ۷۵ درصدی زنان ایران از مشاغل صنایع‌دستی

  میراث آریا: رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نشست با زنان کارآفرین در حوزه صنایع دستی، از توجه اندک به کسب‌و‌کارهای کوچک انتقاد کرد و گفت: «موضوعاتی مانند صنایع‌دستی و گردشگری به‌عنوان بخش مهمی از کسب‌و‌کارهای کوچک که به ایجاد اشتغال و درآمدزایی در کشور کمک می‌کنند، باید بیش از پیش موردتوجه قرار گیرند.»
 • «امنیت» برای جذب گردشگر کافی نیست

  میراث آریا: روز گذشته رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نشستی با اعضای هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران دیدار کرد. در این نشست، رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران با اشاره به اینکه ایران یک کشور امن در دنیا به حساب می‌آید و مقصد مناسبی برای سفر گردشگران خارجی است، اظهار کرد: «امن بودن ایران باید در دنیا تبلیغ شود تا گردشگران کشورهای مختلف با این موضوع بیش از پیش آشنا شوند و انگیزه آنها برای سفر به ایران افزایش پیدا کند.» ابراهیم پورفرج افزود: «۴۲۰۰ آژانس خدمات مسافرتی و جهانگردی در کشور داریم که تعدادی از این آژانس‌ها در حوزه تورهای ورودی به کشور فعالیت دارند. خوشبختانه با شروع فعالیت دولت تدبیر و امید شاهد افزایش ورود گردشگران خارجی به کشور بودیم و تغییرات مثبتی در حوزه تورهای ورودی صورت گرفت.» وی تصریح کرد: «درخواست ما این است که حمایت‌ها از تورگردانان بیشتر شود تا بتوانیم به افزایش تعداد گردشگران ورودی به کشور کمک کنیم.»
 • دایر بودن موزه‌های کشور در روز اربعین

  ایرنا: محمدرضا کارگر،‌ مدیرکل امور موزه‌ها اظهار کرد: «موزه‌ها و اماکن فرهنگی - تاریخی زیر پوشش سازمان میراث‌‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تنها ۶ روز در سال تعطیل هستند که اربعین شامل آنها نمی‌شود؛ بنابراین موزه‌های کشور هشتم آبان ماه همزمان با روز اربعین حسینی (ع) برای بازدید علاقه‌مندان دایر است و مطابق با ساعت بازدید از موزه‌ها در نیمه دوم سال که از ساعت ۸ تا ۱۷ است، فعال خواهند بود.»
 • تبادل گردشگر ، راهی برای توسعه روابط بین ایران و هلند

  زهرا مجتهد
  گروه بنگاه‌ها: تبادل گردشگر در صنعت توریسم عاملی برای توسعه اقتصادی متقابل برای دو کشور ایران و هلند است.

بیشتر