آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۵۸

 • پس‌لرزه قتل خاشقجی در گردشگری عربستان

  نوید شکراللهی
  دنیای‌اقتصاد: با ظهور محمد بن‌سلمان در عربستان سعودی، بسیاری از رسانه‌های غربی پیش‌بینی می‌کردند به‌موجب بلندپروازی‌های وی در جهت اصلاح سیستم فرسوده و محافظه‌کار حکومت این کشور، با وجود برخی چالش‌ها، امکان توفیق ولیعهد جوان وجود دارد. این جریان انتظار داشت که بن‌سلمان با ایجاد نظام اجتماعی و اقتصادی بازتری، سرمایه بیشتری به این کشور جذب کند و با رها کردن اقتصاد این کشور از اتکای خود به صادرات نفت، زمینه‌ساز شکوفایی حوزه‌های جدیدی همچون گردشگری در عربستان سعودی شود. اما گویا تمام این خوش‌بینی‌ها در تاریخ دوم اکتبر سال جاری به‌پایان رسید؛ روزی که جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی که یکی از مهم‌ترین منتقدان جاه‌طلبی‌های شاهزاده بود، وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر هرگز زنده دیده نشد. جنجال قتل وی، هفته‌های متوالی رسانه‌های جهان را درنوردید و نگاه بسیاری را به آینده عربستان سعودی مخدوش کرد. در این میان، رسانه بریتانیایی «تلگراف» نیز با بازگشت از مواضع سابق خود که به‌موجب آن مخاطبان را به سفر به عربستان سعودی تشویق می‌کرد، در گزارشی چشم‌انداز گردشگری در این کشور را تیره و تار توصیف کرد.
 • فرصت طلایی «روز کوروش» برای میراث و گردشگری کشور

  دنیای اقتصاد: در حالی که چندی پیش رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفته بود این سازمان برای گرامیداشت روز کوروش برنامه دارد، به فاصله یک روز پس از آن روابط‌عمومی این سازمان با موضع‌گیری مخالف آن، ابراز و اعلام کرد که سازمان میراث‌فرهنگی هیچ برنامه‌ای برای این روز نخواهد داشت. این مساله تعجب فعالان میراث‌فرهنگی و گردشگری کشور را برانگیخت و این سوال را در اذهان ایجاد کرد که چه موضوعی موجب دو موضع‌گیری متناقض در فاصله دو سه روز از یک سازمان دولتی شده است؟
 • موزه‌هایی که تا پایان ماه آبان تعطیل هستند

  ایسنا: سه موزه رضا عباسی، نقاشی پشت شیشه و آبگینه و سفالینه‌های ایران برای مرمت، تعمیرات ساختمانی و تکمیل حفاظت الکترونیک موزه‌ای تا پایان آبان جاری تعطیل‌ هستند. محسن شیخ‌الاسلام، معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران علت همزمانی تعطیلی این سه موزه با یکدیگر را ابلاغ اعتبارات اختصاص‌یافته برای موزه‌های استان تهران تا مدت زمان مشخصی بیان کرد و گفت: «اعتبارات ما را در یک برهه زمانی و با سرفصل‌های مشخصی ابلاغ می‌کنند که فلان مبلغ اعتبار برای پروژه‌های موزه‌ای اختصاص دارد و از سوی دیگر با توجه به پرداخت اوراق خزانه اسلامی با تاریخ هزینه‌کرد مشخص به جای پول، باید در همان مدت زمان اعتبار را هزینه کنیم.» به گفته معاون میراث‌فرهنگی این اوراق سررسیدِ مشخصی دارند، مدت زمان هزینه‌کرد آنها برای این سه موزه نیز تا ۳۰ آبان جاری است که اگر تا آن زمان هزینه نشود، برگشت می‌خورد و دیگر قابل هزینه کردن نیستند.
 • ارتقای مقاومت اقلیمی در کشورهای توریستی

  مترجم: الهام مرادقلی
  دومین سری از گزارش‌های «گردشگری برای توسعه» سازمان جهانی گردشگری به شرح فعالیت‌های موفقیت‌آمیز گردشگری و توسعه پایدار می‌پردازد. این گزارش‌ها می‌تواند برای فعالان بخش از این حیث الهام‌بخش باشد که فرصت‌های موجود در گردشگری و تحقق توسعه پایدار را بشناسند. در سال ۲۰۱۷ جمع‌آوری اطلاعات درباره فعالیت‌های کشورها و اقتصادهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، با هدف نشان دادن اینکه چگونه گردشگری پایدار می‌تواند عامل توسعه باشد، صورت گرفت. در مجموع ۲۳ مورد مطالعاتی به‌عنوان نمونه از تمام مناطق جهان انتخاب شدند که ابتکارات بخش‌های عمومی و خصوصی و جوامع محلی و همچنین جزئیات بااهمیتی را درباره روش‌ها و رویکردهای موفق استفاده شده ازسوی فعالان گردشگری نشان می‌دهند؛ اطلاعاتی ارزشمند که می‌توانند باعث ایجاد نگرش‌های جدید و استفاده از شیوه‌های گردشگری پایدار در جوامع محلی شوند.
 • لزوم توجه وزرای پیشنهادی کار، صمت و اقتصاد به صنایع‌دستی

  خانه ملت: سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس به سه وزیر پیشنهادی دولت پیشنهاد داد درصورت کسب رای اعتماد از مجلس کمیته‌ای میان وزارتخانه‌های کار، صمت و اقتصاد و سازمان میراث در حوزه صنایع‌دستی ایجاد شود تا نقاط ضعف و قدرت این حوزه را بررسی کنند. احد آزادی‌خواه با اشاره به اینکه وزرای پیشنهادی دولت باید برنامه‌های جدی و قوی برای بالفعل کردن صنایع خرد و کلان‌‌دستی باتوجه به تحریم‌های اقتصادی ایران داشته باشند، گفت: «اگرچه متولی اصلی صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی است؛ اما بسیاری از مسائل پیرامون صنایع و هنرهایی که می‌توان از طریق تولید انبوه‌شان اشتغال و درآمدزایی کرد نیازمند تلاش و همکاری این وزارتخانه‌ها با سازمان میراث است. به‌عنوان مثال فرش یک هنر-صنعت به شمار می‌آید؛ اما شرکت فرش زیرمجموعه وزارت صمت است.» وی ادامه داد: «نمایندگان مسائل پیرامون این حوزه را در برنامه‌های وزرای پیشنهادی دولت دنبال می‌کنند و خواهان ارائه برنامه‌ای درخورتوجه ازسوی آنها هستند.»
 • ۸۱ میلیارد تومان برای ۴۸ پروژه در ایلام

  میراث آریا: معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از اجرای ۴۸ پروژه با اعتبار ۸۱ میلیارد تومان در استان ایلام خبر داد. علی‌اصغر مونسان با اعلام این خبر گفت: «تکمیل زیرساخت‌های تردد زائران عتبات‌عالیات برای تمامی طول سال فرصت خوبی در راستای توسعه گردشگری در استان ایلام است و باید تلاش شود سفر عبوری زائران همراه با توقف و مزیت برای استان باشد. »
 • انتقاد نشریه ایتالیایی از تبلیغات منفی علیه ایران

  ایرنا: نشریه ایتالیایی «فانوس» با انتقاد از ۴۰ سال تبلیغات منفی رسانه‌های غربی علیه ایران، کشورمان را سرزمینی دانست که باید آن‌را کشف کرد. این نشریه آنلاین ایتالیایی با انتشار تصاویری از برخی اماکن دیدنی تهران نوشته است: «اگر یک غربی تنها با شناختی که بر پایه تبلیغات منفی رسانه‌ها از ایران دارد، تصمیم بگیرد امروز به این کشور سفر کند، وقتی به مقصد می‌‌رسد، حیرت‌زده خواهد شد.» فانوس با اشاره به اینکه رسانه‌ها با اخبار دروغین خود ما را ۴۰ سال از این کشور زیبا رانده‌اند، تصریح کرده است: «اگر انتظار داشته باشیم که با سفر به ایران، شاهد کشوری خواهیم بود که در آن سرکوب، نقض حقوق بشر، بردگی زنان و بمب‌های اتمی آماده پرتاب به سوی اسرائیل، در هر گوشه و کنار وجود داشته باشد، یقینا بسیار مایوس می‌شویم.» براساس گزارش این رسانه ایتالیایی، تنها با سفر کردن به ایران می‌توان نظری روشن‌تر از آنچه ایران و ملت آن هستند، داشت. این نشریه در پایان تاکید کرده است: «ایرانیان ملتی بشاش و مهربان و آماده باز کردن درها برای استقبال از هر کسی هستند؛ ملتی که با آرامش زندگی می‌کند، جایی که ده‌ها قوم مختلف از جمله یهودیان در کنار همدیگر و با هماهنگی و احترام متقابل زندگی می‌کنند. در ایران واقعیت‌ها بر دروغ‌ها پیروز می‌شوند.»
 • آمار بازدید از موزه تخت‌جمشید در ایام تعطیل

  ایرنا: مدیر موزه تخت‌جمشید از بازدید روزانه ۱۴ هزار نفر در ایام تعطیل از این موزه خبر داد و گفت: «۲۰ درصد بازدیدکننده‌های تخت‌جمشید در روزهای عادی از این موزه دیدار می‌کنند؛ اما تعداد آنان در روزهای تعطیل به ۱۴ هزار نفر هم می‌رسد.» کرامت بردبار افزود: «موزه تخت‌جمشید به‌طور فصلی و مداوم، گالری‌های مختلف عکس برگزار می‌کند. برای نمونه پیش‌تر نمایشگاه‌هایی چون پادشاهی دانمارک و تمدن اورارتویی ارمنستان برگزار شده و هم اکنون نیز نمایشگاه عکس داریوش محمدخانی در این موزه برپاست.

بیشتر