شماره روزنامه ۴۵۸۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۲۲

 • دمیدن در آتش بی‌ثباتی مدیریت گردشگری

  نوید شکراللهی
  دنیای اقتصاد: عمر مدیریت محمد محب‌خدایی در معاونت گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری که اندکی بیش از یک سال از آغاز آن سپری شده بود در حالی به‌پایان رسید که در صورت وزارتخانه شدن «سازمان میراث‌فرهنگی»، ظرف مدت کوتاهی باید برای این نهاد جدید به مجلس وزیر معرفی شود و به‌احتمال زیاد در پی آن، تغییرات گسترده‌ای در معاونت‌های این وزارتخانه نوظهور صورت خواهد گرفت.
 • دنیای سبزرنگ در دو ساعتی پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: به دلیل طبیعت وصف‌نشدنی، بافت فرهنگی و تاریخی مازندران با شهرها، روستاها، جنگل‌ها، رودها، چشمه‌ها و آبشارهای زیبایش از هر سو به سمت این استان سفر کنید با جاذبه‌ها و طبیعتی بکر مواجه خواهید شد. سوادکوه، گوشه‌ای از دامن عروس شهرهای ایران با طبیعت بکر و جاذبه‌‌های حیرت‌‌انگیزش است؛ منطقه‌ای در جنوب مازندران و دامنه شرقی کوهستان دماوند؛ شهری که به دلیل نزدیک بودن به پایتخت، دسترسی آسان ریلی و جاده‌ای، قرارگیری در میان دامنه‌ها، طبیعت خنک و البته تماشایی بسیاری از طبیعت‌گردان را به سمت خود جذب می‌کند.
 • پیگیری سرنوشت فسیل دندان دایناسور ایرانی در موزه برزیل

  مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی‌تاریخی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از آمادگی سازمان میراث‌فرهنگی برای پیگیری سرنوشت فسیل دندان دایناسور ایرانی که در موزه ملی برزیل نگهداری می‌شد خبر داد. به گزارش میراث‌آریا، محمدرضا کارگر با اشاره به وقوع حریق در موزه ملی برزیل در هفته گذشته با میلیون‌ها شیء تاریخی تصریح کرد: «در بین اشیای تاریخی موجود در موزه ملی برزیل، نمونه‌ای از فسیل دندان دایناسور مربوط به منطقه آب‌بید کرمان نیز وجود داشت که بعد از وقوع آتش‌سوزی این موزه دوستداران میراث‌فرهنگی و آثار تاریخی نگران سرنوشت این فسیل هستند.» او افزود: «البته انتقال و نگهداری این نمونه از فسیل تاریخی در موزه ملی برزیل ارتباطی با سازمان میراث‌فرهنگی ندارد و سازمان محیط‌زیست مسوول این کار است.» به گزارش «ایلنا»، کارگر پیش از این گفته بود که سازمان زمین شناسی و محیط زیست می‌توانند در این خصوص پاسخگو باشند و سازمان میراث فرهنگی هیچ دخل و تصرفی در خروج این اثر نداشته است.
 • عامل سرگردانی صنعت توریسم در ایران

  محمدرضا گوهری/ کارشناس ارشد اکوتوریسم از دانشگاه ایالتی وِستِرن استرالیا
  در مقاله هفته گذشته به ۵ مانع عمده توسعه گردشگری درون‌مرزی در ایران پرداخته شد. نبود اراده لازم میان تصمیم‌گیرندگان و سیاست‌گذاران سطوح بالای گردشگری و همچنین ضعف در حوزه پژوهش‌های کاربردی گردشگری، دو مورد نخست از موارد پنج‌گانه‌ای بود که بدان‌ها اشاره شد. در بخش دوم به‌بررسی سه مورد باقیمانده خواهیم پرداخت؛ ناشناخته ماندن ظرفیت‌های بالقوه توسعه مدرن گردشگری، شناسایی نشدن اهداف توسعه گردشگری و عدم‌شناسایی بازارهای هدف و نوع مناسب گردشگری قابل‌عرضه به گردشگران خارجی و در نهایت کمبود زیرساخت‌های استاندارد و مدرن. درنگاه اول، توسعه گردشگری برمبنای اصول پایداری می‌تواند اثرات مثبت اقتصادی (از طریق ایجاد شغل وگردش پول و سرمایه) برای جامعه میزبان به‌همراه داشته باشد، اما امروزه بسیاری از کشورها با تغییر رویکرد خود از نگاه صرفا اقتصادی به مقوله گردشگری فاصله گرفته و با شناسایی ظرفیت‌ها و فرصت‌ها از این صنعت به‌عنوان محرکی جهت پیشبرد سایر اهداف خود سود می‌برند.
 • عبور آگاهانه از بحران‌های در کمین موزه‌ها

  ایرنا: نماینده شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم)، با بیان اینکه حادثه آتش‌سوزی موزه برزیل اهمیت مدیریت بحران در موزه‌ها را بیش از پیش برای ما آشکار کرد، در همایش- کارگاه آموزشی مدیریت موزه در زمان بحران گفت: «پیشگیری و تخصیص خسارات در راستای حفاظت از میراث فرهنگی هدف ماست. ایجاد سیاست‌ها و افزایش آگاهی درخصوص میراث فرهنگی، سرمایه‌گذاری برای نسل آینده است.» ادوارد کارلوس وسکوز سورانو افزود: «وقتی دو هفته پیش موزه ۲۰۰ ساله ریو دو ژانیرو برزیل در آتش سوخت، میلیون‌ها قطعه اثر تاریخی از بین رفت و نتیجه سال‌ها تحقیق و خاطرات مردم این سرزمین نابود شد.» وی با بیان اینکه با برگزاری سمینارهای آموزشی سعی داریم اقداماتی انجام دهیم که ریسک خطرات تهدیدکننده برای میراث بشر کاهش یابد، تصریح کرد: «هدف از کارگاه تهران، افزایش آگاهی و دانش موزه‌داران در راستای حفظ و حراست از میراث فرهنگی در زمان بحران‌هاست.»
 • شرط آموزش و پرورش برای «تعطیلات زمستانی»

  تسنیم: دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش گفت: «تنها به شرط آغاز سال تحصیلی از ۱۰ یا ۲۰ شهریور ماه با تعطیلات ۵ روزه مدارس در فصل زمستان موافقت می‌کنیم.»
 • گردهمایی مدیران هتل‌ها در مهرماه

  دنیای اقتصاد: اولین همایش سراسری روسا و مدیران هتل‌های کشور ۴ مهرماه و همزمان با هفته گردشگری برگزار خواهد شد. این خبر را روز گذشته رئیس جامعه هتلداران ایران در حالی در یک نشست خبری اعلام کرد که درحال حاضر هتلداران در ایران با چالش‌های عمده‌ای روبه‌رو هستند.
 • تسهیل در فروش بلیت‌های اینترنتی

  گروه بنگاه‌ها: دسترسی به سایت‌های فروش اینترنتی بلیت شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) مجددا امکان‌پذیر شد. طی هفته گذشته ایران ایر از ارائه بلیت آنلاین در سایت‌های اینترنتی خودداری کرده و قرار بود تا پایان شهریورماه این روند ادامه داشته باشد. در جلسه‌ای با حضور مدیران سازمان هواپیمایی کشوری و مدیران سایت‌های اینترنتی نظارت دقیق بر نحوه توزیع بلیت ایران ایر، ارائه سرویس‌های قابل‌قبول به مردم، رعایت دقیق توصیه‌های سازمان هواپیمایی کشوری مبنی بر اینکه ملاک نرخ‌های ارائه شده توسط سایت‌های اینترنتی نرخ مصوب ایران ایر باشد، تاکید شد.

بیشتر