آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۱۸

 • رشد یا افت ۴۵درصدی در گردشگری ورودی؟

  نوید شکراللهی
  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در دیدار هفته گذشته خود با نمایندگان عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی بدون اشاره به جزئیات اظهار کرد تعداد گردشگران ورودی به کشور در ۵ماه نخست سال جاری به‌میزان ۴۵ درصد افزایش یافته، این در حالی است که چنانچه این ادعا با مستندات آماری سال ۹۶ تطابق داده شود، رقمی بیش از ۳ میلیون و ۱۳۰ هزار گردشگر ورودی طی این بازه زمانی در سال ۹۷ حاصل خواهد شد.
 • نقش مدیریت شهری در توسعه گردشگری شهرها

  دنیای‌اقتصاد: نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد هرچه تقویت و انسجام عمل بین مولفه‌های همکاری و ارتباطی مدیریت شهری و ساکنان محلی از استحکام بیشتری برخوردار باشد، به همان اندازه در حوزه مدیریت و گردشگری پایدار رابطه بهتری وجود خواهد داشت و از طرفی نقش مدیریت هدفمند بیشتر حائز اهمیت خواهد شد.
 • رشد گردشگری دریایی با کشتی‌های کروز

  ایسنا: رکورد جدید دیگری در سفرهای دریایی انجمن بین‌المللی خطوط کروز ثبت شده که نسبت به آمار گذشته سفرهای کشتی کروز افزایش یافته است. در سال گذشته تعداد مسافران با کشتی کروز در مقایسه با سال ۲۰۱۶ حدود ۲۴ درصد افزایش داشته است. در سال ۲۰۱۷، تعداد مسافران کروز رودخانه‌های بریتانیا به ۲۱۰ هزار و ۴۰۰ مسافر رسید که این میزان در سال ۲۰۱۶ تعداد ۱۷۴ هزار و ۴۰۰ مسافر بوده است. این آمار نشان‌دهنده این است که این بخش گردشگری نیز در حال رشد است. کروز رودخانه‌های اروپا تقریبا ۹۰ درصد از رزرواسیون کروز را تشکیل می‌دهند و رشد قابل‌توجهی به‌خصوص در ۲ رود- مسیرهای آبی روسیه - راین و دانوب داشته است. اندی هارمر، عضو هیات مدیره ارشد و مدیر CLIA انگلستان و ایرلند گفت: «با ادامه سرمایه‌گذاری و نوآوری در این بخش و با رویدادهای جدید و ابتکارات مشارکت جامعه گردشگری، گردشگری دریایی نیز رشد قابل توجهی پیدا خواهد کرد.»
 • نمونه کوبایی توسعه گردشگری روستایی

  مترجم: نیما نعمتی
  دومین سری از گزارش‌های «گردشگری برای توسعه» سازمان جهانی گردشگری به شرح فعالیت‌های موفقیت‌آمیز گردشگری و توسعه پایدار می‌پردازد. این گزارش‌ها می‌تواند برای فعالان بخش از این حیث الهام‌بخش باشد که فرصت‌های موجود در گردشگری و تحقق توسعه پایدار را بشناسند. در سال ۲۰۱۷ جمع‌آوری اطلاعات درباره فعالیت‌های کشورها و اقتصادهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، با هدف نشان دادن اینکه چگونه گردشگری پایدار می‌تواند عامل توسعه باشد، صورت گرفت. در مجموع ۲۳ مورد مطالعاتی به‌عنوان نمونه از تمام مناطق جهان انتخاب شدند که ابتکارات بخش‌های عمومی و خصوصی و جوامع محلی و همچنین جزئیات بااهمیتی را درباره روش‌ها و رویکردهای موفق استفاده شده ازسوی فعالان گردشگری نشان می‌دهند؛ اطلاعاتی ارزشمند که می‌توانند باعث ایجاد نگرش‌های جدید و استفاده از شیوه‌های گردشگری پایدار در جوامع محلی شوند.
 • کدام شهرها در گردشگری هوشمند حرف اول را می‌زنند؟

  ایسنا: اتحادیه اروپا، منتخبان رقابت‌های جدید گردشگری را اعلام کرد و در این لیست شهرهای اروپایی در گردشگری هوشمند موفق بودند. شهرهای بروکسل (بلژیک)، هلسینکی (فنلاند)، لیوبلیانا (اسلوونی)، لیون (فرانسه)، مالاگا (اسپانیا)، نانت (فرانسه)، پالما (اسپانیا)، پزنان (لهستان)، تالین (استونی) و والنسیا (اسپانیا) به‌عنوان منتخبان رقابت در گردشگری هوشمند ۲۰۱۹ اعلام شدند. عوامل موثر در گردشگری هوشمند شامل چهار دسته پایداری، دسترسی، دیجیتالی شدن و همچنین میراث فرهنگی و خلاقیت در شهرهای اروپایی به‌عنوان مقصد گردشگری هستند. در مرحله اول رقابت، گروهی از کارشناسان، برنامه‌های کاربردی را از ۳۸ شهر و ۱۹ کشور عضو اتحادیه اروپا ارزیابی کردند. در مرحله دوم، هیات داوری اروپا، ۱۰شهر منتخب را بررسی و دو برنده را انتخاب خواهد کرد که عنوان پایتخت هوشمند گردشگری ۲۰۱۹ را کسب می‌کنند. چهار شهر دیگر نیز جوایز گردشگری هوشمند اروپا برای دستاوردهای برجسته خود در چهار دسته رقابت را دریافت خواهند کرد.
 • نگرانی از سرنوشت مشابه برای موزه‌های دیگر

  مهر: موزه ملی برزیل در روزهای اخیر دچار حریق گسترده‌ای شد؛ به نحوی که بیشتر آثار این موزه که قدمتی بیش از ۱۱ هزار سال داشتند در آتش سوختند. این حادثه واکنش‌های فراوانی را در میان فرهنگ‌دوستان مختلف در دنیا دربرداشت؛ از دلهره و نگرانی برای تکرار این اتفاق در موزه‌های دیگر گرفته تا اظهار تاسف مقامات و خشمگین شدن فعالان فرهنگی و موزه‌ای در برزیل که معتقد هستند این حادثه در پی بی‌توجهی به هشدار آنها رخ داده است.
 • حرکت نخستین قطار گردشگری داخلی‌ در کرمان

  ایسنا: مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان از راه‌اندازی نخستین قطار گردشگری داخل استانی با همکاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، راه‌آهن و یک دفتر خدمات مسافرتی در کرمان خبر داد. غلامرضا فرخی با بیان اینکه نخستین قطار گردشگری داخل استانی به مقصد شهرهای گردشگری راین و بم راه‌اندازی شده است، افزود: «این قطار گردشگری برای نخستین بار در استان کرمان راه‌اندازی شده و اولین تور گردشگری آن هفته گذشته به مقصد شهر راین برگزار شد.» او با اشاره به اینکه برای قطار گردشگری داخل استانی کرمان تورهای یک و دو روزه تعریف شده، گفت: «مسافران این قطار با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی واقع در مسیر ریلی شهرهای بم و راین آشنا می‌شوند.»‌ فرخی با بیان اینکه استان کرمان دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است و تنها شماری از آنها در مسیرهای ریلی واقع شده‌اند، خاطرنشان کرد: «می‌کوشیم برای دیگر مناطق تاریخی و گردشگری دارای مسیر ریلی نیز این طرح اجرا شود. هدف از راه‌اندازی قطار گردشگری داخل استانی در کرمان شناساندن جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و گردشگری این خطه از کشورمان ابتدا به مردم این استان و سپس به گردشگران داخل و خارج از کشور است که امیدواریم با استقبال علاقه‌مندان مواجه شود.»
 • همکاری ترکیه در رونق گردشگری سلامت اردبیل

  میراث آریا: در پی حضور استاندار اردبیل و هیات همراه در ترکیه، مسوولان این کشور به منظور همکاری و هم‌اندیشی رونق گردشگری سلامت این استان اعلام آمادگی کردند. اکبر بهنام‌جو، استاندار اردبیل پس از دیدار از دانشگاه استانبول در جلسه هم‌اندیشی با استادان این دانشگاه درباره توانمندی‌های استان اردبیل در حوزه گردشگری سلامت و راه‌اندازی مجتمع‌های آب‌درمانی مطابق آخرین استانداردهای جهانی بحث و مذاکره کرد. این نشست با محوریت رونق گردشگری سلامت استان اردبیل به‌عنوان استان مرزی اردبیل برگزار شد و به اذعان استادان دانشگاه ترکیه، اردبیل از قابلیت‌های کم‌نظیری در حوزه آب‌درمانی برخوردار است.
 • زلزله‌ سیستان تاکنون آسیبی به آثار تاریخی وارد نکرده است

  میراث آریا: مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «براساس بررسی‌هایی که از سوی ماموران یگان حفاظت سیستان و بلوچستان تا این لحظه انجام شده، زلزله صبح دیروز تاکنون هیچ آسیبی به آثار تاریخی استان وارد نکرده است.» علیرضا جلالزایی افزود: «بررسی کارشناسان و ماموران یگان در مناطق مختلف استان که زلزله در آنها احساس شده است ادامه دارد اما تا این لحظه گزارشی از آسیب ارائه نشده است.» جلالزایی تصریح کرد: «متاسفانه پس‌لرزه‌ها همچنان ادامه دارد و اگر اتفاق خاصی در حوزه آثار تاریخی استان گزارش شود متعاقبا اعلام می‌شود.» براساس گزارش مرکز لرزه‌نگاری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۶/ ۵ ریشتری ساعت ۱۰ و ۵۳ دقیقه و ۳۶ ثانیه، در عمق ۱۰ کیلومتری زمین در محدوده مسجد حضرت ابوالفضل (ع) روی داد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر